Foto: Richard Hlaváč
Získávání nových rozhodčích je úspěšné. V Praze přibylo 80 sudích
31.07.2021

Získávání nových rozhodčích je úspěšné. V Praze přibylo 80 sudích

Téměř před rokem byla zahájena ze strany FAČR celostátní kampaň Chci pískat! Nejen díky této kampani, ale hlavně díky ní, se přihlásilo Pražskému fotbalovému svazu více jak 300 nových rozhodcovských uchazečů. Bohužel drtivá většina z nich ztratí zájem ještě v době, než s nimi dojde k úplně prvnímu kontaktu, nebo než jsou pozváni na první seminář. I tak se ale díky vzdělávacímu úseku komise rozhodčích PFS podařilo proškolit více jako 80 nováčků a toto množství je zařazeno na nominačních listinách na podzimní část sezony 2021/22.

Celou situaci zkomplikovala pandemie Covid-19, kvůli které byly přerušeny veškeré amatérské soutěže. „Báli jsme se, aby se během nucené přestávky zájemci nerozprchli a neztratili zájem o pískání fotbalu. Proto jsme od října 2020 až do letošního června školili nováčky v rámci Akademie rozhodčích on-line přes MS Teams, který nám Pražský fotbalový svaz pořídil, aby úbytek byl co nejmenší,“ říká Richard Hlaváč, vedoucí vzdělávacího úseku pro rozhodčí.

Ten organizuje veškerá školení v tandemu společně s Pavlem Sýkorou. A jak je vidět, dočasný přechod na on-line platformu byla dobrá volba. Počet rozhodčích v Praze se výrazně zvýšil z původních přibližně 140 jmen na současných asi 220.

V červenci vzdělávací úsek přešel opět na prezenční formu, kdy proběhlo již šest seminářů Akademie rozhodčích. Všechny semináře proběhly v areálu fotbalového klubu ABC Braník, kde bylo v mezičase postaveno nové zázemí. „Jsme za přechod zpátky na prezenční semináře moc rádi. On-line forma sice hodně pomohla v době pandemického stavu, ale prezenční forma je nezastupitelná. Teorii lze školit přes počítač, ale správné návyky na hřišti, signalizaci, pohyb, poziční postavení a samotnou spolupráci rozhodčích musíte nacvičovat v reálném prostředí. Jak jsme si následně povídali s účastníky, reálná cvičení si všichni pochvalovali a ani se jim snad nechtělo končit, jak je to bavilo,“ dodává Hlaváč.

Mezi rozhodčí se průběžně hlásí další noví uchazeči, takže Akademie rozhodčích PFS bude i nadále plynule pokračovat. Na podzim je naplánováno několik dalších seminářů, v rámci kterých je cílem nejen školit pouze úplně nově přihlášené, ale tyto semináře by měly fungovat i jako opakovací pro již proškolené rozhodčí. „Od tohoto přístupu si slibujeme větší začlenění nováčků mezi ostatní rozhodčí a větší kolegialitu a týmovost. Uvidíme, zda se nám to podaří,“ doplňuje Hlaváč.

Kromě Akademie rozhodčích (AR PFS), která je určena pro úplně nováčky a začátečníky mezi rozhodčími, vzdělávací úsek dále organizuje Vzdělávací program pro rozhodčí (VPR PFS). Ten je určen pro zkušenější a perspektivní mladé rozhodčí. Na jaře proběhlo v rámci VPR PFS celkem 8 on-line seminářů a na podzim je naplánováno dalších 5 seminářů, které by měly proběhnout také již prezenční formou. Doufejme, že už ani u Akademie rozhodčích, ani u Vzdělávacího programu, nebude nutné přecházet znovu na on-line režim.

Komise rozhodčích PFS provádí nábor nových rozhodčích průběžně. Kdo má zájem, může se hlásit celoročně, buď přes celostátní akci Chci pískat! (www.chcipiskat.cz), nebo přímo na emailové adrese rozhodci@fotbalpraha.cz.

I když se počet rozhodčích v Praze rozrůstá, je jich stále méně, než by bylo potřeba.