Foto: Lukáš Fabián
Ještě trochu šlápnout na plyn a přinést čerstvý vítr, přeje si nový člen výkonného výboru PFS Vrba

Ještě trochu šlápnout na plyn a přinést čerstvý vítr, přeje si nový člen výkonného výboru PFS Vrba

Pět nových tváří má po 25. Valné hromadě vedení Pražského fotbalového svazu. Proč se nováčkové ve Výkonném výboru PFS vlastně rozhodli kandidovat, v čem cítí svou sílu a možný přínos pro pražský fotbal? Všichni na webu www.fotbalpraha.cz dostanou postupně prostor, aby nabídli své odpovědi na základní otázky spojené s jejich funkcí. Začíná Jiří Vrba ze Slavie.
Jaká byla vaše hlavní motivace, že jste se rozhodl kandidovat do VV PFS?
Slavia Praha jednoznačně patří do struktur pražského fotbalu, kde jsme dlouhé roky chyběli. Pokud chceme posouvat fotbal dopředu, musíme začít odspoda, v našem městě. Tady jsme vznikli, tady jsme doma. Patříme sem.

V čem cítíte svojí hlavní sílu? V jaké oblasti byste se chtěl v rámci VV PFS nejvíce realizovat?
O konkrétních zodpovědnostech a sférách vlivu se budeme teprve bavit na prvním setkání VV PFS. V posledních letech jsme se Slavií jezdili po Evropě s otevřenýma očima a snažili se co nejvíce naučit. Opřít bych se chtěl i o zkušenosti, které jsem získal jako funkcionář v různých pracovních skupinách UEFA a ECA.

V projevu před delegáty jste mluvil o nutnosti rozvoje fotbalové infrastruktury, o tom, že zahraničí je v tomhle daleko před námi. Můžou se nějaké věci, které jste načerpal v zahraničí se Slavií, přenést i sem, na úroveň PFS?
Pevně v to věřím, jinak by nemělo smysl se do té práce pouštět. Mám jasnou vizi i plán, jak ji naplnit. Potřebujeme nastartovat proces obnovy fotbalové infrastruktury, zapojit městské části, Magistrát, Národní sportovní agenturu a jít za tím krok za krokem. A až se třeba za pár let ohlédneme zpátky, zjistíme, že se udělala spousta práce.

Jak jste z pozice zástupce momentálně nejúspěšnějšího českého klubu vnímal činnost a fungování PFS pod předešlým vedením?
Přestože jsme se jako klub na řízení přímo nepodíleli, byl jsem s lidmi z PFS v kontaktu a sledoval jsem, co se děje. Svaz i soutěže fungovaly, VV i zaměstnanci PFS odváděli podle mě dobrou práci. Teď ale budeme chtít ještě trochu šlápnout na plyn, výkonný výbor se dost obměnil, doufám, že to přinese svěží vítr a že navážeme na to dobré, co se tu udělalo v minulosti.

Jaká by podle vás měla být priorita PFS v nejbližší době, potažmo v celém volebním období?
Moje priorita je jasná: vytvořit co nejlepší podmínky pro rozvoj fotbalu v hlavním městě. Abychom v konkurenčním prostředí přitáhli zájem dětí. Aby měly kde kvalitně trénovat a hrát. Předpokládám, že si s kolegy ve VV sedneme a společně vytvoříme akční plán, seznam priorit, které vytyčí cestu, po které celé funkční období půjdeme.

Kluby kromě fungování PFS zajímá i to, jak budou jeho zástupci volit na Valné hromadě FAČR. Známí už jsou tři kandidáti na předsedu. Koho a proč by podle vás měli delegáti PFS volit?
Je známou věcí, že ve Slavii podporujeme proreformní kandidáty. Každopádně ale budu usilovat o to, aby všichni kandidáti na předsedu FAČR dostali možnost přijít na pražský VV, představit svůj program a své vize. Červnová volba je pro fotbal moc důležitá, nemůžeme si dovolit udělat chybu.


Související články