Střídající eso Zličína Vašut o své produktivitě: Ve druhých poločasech bylo víc prostoru se prosadit

Bilancování a počítání statistik se sice pravidelně koná v polovině či na konci sezony, jenže když už má Pražská teplárenská přebor pro letošek dohráno, zmapoval web fotbalpraha.cz některé z číselných ukazatelů. Například z nich vyplynulo, že nejméně minut (61) potřeboval průměrně na vstřelený gól útočník Zličína Dominik Vašut. „Na roli střídajícího žolíka jsem si docela zvykl,“ usměje se autor osmi podzimních branek.

Sledujete statistiky a tušil jste, že byste mohl být králem zrovna v tomhle směru?
Já osobně si nic takového nevedu, ale na internetu se koukám. Je to tam zpracované. Vidím, kdo má kolik gólů, odehraných minut a třeba i žlutých karet. Co se týče mě, většinou jsem tam chodil až ve druhém poločase, takže těch odehraných minut mám méně. Tak jsem si říkal, že bych mohl být asi vysoko.

Dřív byla bez vás základní sestava pomalu nemyslitelná, zvykl jste si na roli střídajícího žolíka?
Teď v závěru, co se hrálo, už jsem chodil na celá utkání. Hrálo se na trávě, to jsem zvládal. Ale jinak jsem si pochopitelně zvykl, že naskakuji z lavičky. Hodně záleželo také na stavu zápasu. Pořád ale platí, že když budu stoprocentní, rád bych hrál celé zápasy.

Trenéři říkají, že kvalitní útočník dokáže využít toho, že je obrana soupeře ve druhé půli unavenější. Cítil jste, že prostoru bylo více a vy jste z toho těžil?
Je to přesně tak, jak říkají. V tomhle to bylo znát. Soupeři už byli s přibývajícím časem unavenější. A taky už třeba nebylo tolik taktiky jako v prvním poločase. Myslím, že bylo více prostoru se prosadit.

Přebor má pauzu, vás trápilo zranění. Říkal jste, že v zimě se uvidí. Jak jste na tom zdravotně, nepůjdete znovu na operaci?
Na operaci se nechystám, ale to zranění stoprocentní není. Pořád jsou chvíle, kdy to bolí. Doktoři říkají, že oblast chrupavky je a bude citlivá, že to budu cítit, takže se s tím asi budu muset naučit žít. (směje se) Ale pořád věřím, že se to zlepší. I když teda umělé trávy, na nichž by se mělo po restartu přeboru hrát, nebudou pro to mé zranění optimální.

Nebudou ideální, ale asi máte radost, že by se mělo začít hrát, co?
Samozřejmě se už všichni těšíme, až to zase začne a doufáme, že to situace ohledně koronaviru dovolí a bude se hrát. I když na těch umělkách...

Sportoviště jsou zavřená, trénovat se smí maximálně ve dvojici. Jak se udržujete v kondici?
Chodíme na tenis. V posledních dvou týdnech jsme si byli zahrát s tátou. Hraje se samozřejmě venku, tenhle týden už to není úplně optimální. S pár kluky jsem v kontaktu, ale to je všechno. Co se týče nějakých individuálních tréninků a povinnosti něco plnit, nic daného není. Každý cítí, že musí něco dělat. Někdo se jde proběhnout, někdo na delší vycházku. Ale nic, že by se to někde sledovalo a hlídalo.

Fotbal vám ale přece musí docela chybět, ne?
Určitě jo. Koukáme se aspoň v televizi na ligu a evropské poháry. Už se těšíme, až si budeme moct taky trénovat a zahrát. Je super, že už Praha udělala termíny, kdy by měl přebor pokračovat. Myslím, že to bude lepší, než hrát zimní turnaje. Jasně, ty jsou potřeba, ale hrát soutěžní zápasy o body, to mám daleko raději.

Na gól potřebujete podle statistik 61 odehraných minut. Co zatím říkáte na svoji bilanci a na výsledky Zličína?
Na začátku soutěže se nám povedlo třikrát vyhrát, což bylo fajn. Měli jsme i trochu štěstí. Ale pak se to celé otočilo a pro změnu byly zápasy, které jsme měli vyhrát a nedopadlo to. S béčkem Vyšehradu to mělo dopadnout určitě lépe a proti béčku Motorletu jsme měli vyhrát. Neměli posily z třetí ligy, povedlo se nám vyrovnat z 1:3 na 3:3, ale stejně jsme to ztratili. A co se týče mých gólů, mohlo jich být taky víc, třeba právě proti Motorletu B mi jeho brankář chytil dvě velké šance. Mohlo to být určitě ještě lepší.