Fotbal v Praze před 15 lety, první díl: Burda nejlepším fotbalistou, Jeřábek trenérem
13.11.2020

Fotbal v Praze před 15 lety, první díl: Burda nejlepším fotbalistou, Jeřábek trenérem

Fotbal se v těchto časech v Praze nehraje a do konce roku 2020 určitě hrát nebude. Tak jsme se rozhodli zpříjemnit vám tyto dny vzpomínkami, jak fotbal v Praze vypadal před patnácti lety. V roce 2005 vycházel poslední ročník časopisu Pražský fotbal, pak už přišel razantní nástup internetu. Právě z jednotlivých vydání uvedeného časopisu budeme v několika pokračováních vybírat zajímavosti o fotbale v Praze té doby.

Ples Pražského fotbalového svazu
Nejlepším fotbalistou roku 2004 se stal Aleš Burda

V sobotu 11. 12. 2004 se konal 4. tradiční ples Pražského fotbalového svazu v Kulturním domě Vltavská. Ve společenské části plesu se předávaly pomyslné koruny nejlepšímu hráči a trenérovi oddílů pražské kopané. Nejlepšího hráče roku 2004 Aleše Burdu ze Sokola Cholupice vyhlásil předseda Pražského fotbalového svazu, pan Václav Chvála. Na druhém místě se umístil, a cenu z rukou místopředsedy Pražského fotbalového svazu, pana Michala Fischera, převzal Pavel Sedláček z Dukly Praha. Třetího hráče ankety představil předseda disciplinární komise PFS JUDr. Alexandr Károlyi ml., stal se jím Boris Kočí z Horních Měcholup.

Konečné pořadí ankety o fotbalistu Prahy roku 2004 bylo:
1. Aleš Burda, Sokol Cholupice

2. Pavel Sedláček, Dukla Praha
3. Boris Kočí, Horní Měcholupy
4. Tomáš Harant, Čakovice
5. Václav Hrdlička, Libuš
6. Marek Stratil, Rapid Malešice/Libuš
7. Radek Chadima, Radotínský SK
8. Jan Charvát, Přední Kopanina
9. Pavel Veniger, SK Ďáblice
10. Petr Procházka, SK Hostivař
11. Jan Beznoska, Dolní Počernice

V soutěži o nejlepšího trenéra roku 2004 triumfoval trenér SK Horní Měcholupy Karel Jeřábek, na druhém místě se umístil Sálem Hebousse z Motorletu, bronzový stupínek obsadil Petr Benetka z Dukly Praha.


Fotbalové ucho slyšelo...

- že trenér přeborového Tempa Jiří Formánek dostal dodatečný dárek k Vánocům a hned první den po svátcích byl od mužstva odvolán a nahradil ho triumvirát: kapitán mužstva Dedek, hráč Vrba a vedoucí mužstva Koubek
- že trenér Řeporyjí Vladimír Zeman u mužstva skončil a přijal nabídku zachraňovat přeborovou Čafku. Pikantní určitě je, že tento muž byl na podzim nejlepším střelcem stejně ohrožených Kyjí
- že exligista Janoušek opustil z důvodu zahraničního angažmá Cholupice, kde jej však nahradil další exligový borec Jindráček, který přišel z divizních Vejprnic
- že se diviznímu Motorletu rozpadla sestava, když z mužstva zejména odešla osa Truska - Hendrych - Stupka, ale i Bareš a Procházka. Trenér Hebousse tak zkouší mladé talenty z B mužstva, ale i osvědčené střelce, čakovického Haranta a Rezka z Libuše
- že na lavičku Dukly usedl jako trenér internacionál Jan Berger a zahájil s mužstvem přípravu na stíhací jízdu za vedoucím týmem přeboru z Cholupic


Mladší žáci FC Bohemians v Německu

8. - 9. 1. 2005 se konal v Jeně XVIII. ročník memoriálu Karla-Schnieke v sálové kopané pro mladší žáky, jehož se již tradičně zúčastňují mladší žáci FC Bohemians (tento rok ročník 1992). V obrovském sportovním areálu, připomínajícím slavné doby vrcholového sportu NDR, se sešlo 10 mužstev, která proti sobě nastoupila ve dvou pětičlenných skupinách.
Hráno systém 4+1 (hokejové střídání), 1x15 minut.
Skupina A
1. SAK Salzburg, 2. FC Sachsen Leipzig, 3. 1. FC Union Berlin, 4. FC Carl Zeiss Jena, 5. TSV Oberkochen
Skupina B
1. FC Bohemians,
2. SV Werden Bremen, 3. 1. FC Dynamo Dresden, 4. FC Rot-Weiss Erfurt, 5. VfL Kassel
Výsledky Bohemians ve skupině:
VfL Kassel 1:2, FC Rot-Weiss Erfurt 3:1, 1. FC Dynamo Dresden 5:2, SV Werder Bremen 3:1
Semifinále:
FC Carl Zeiss Jena - Bohemians 1:0
FC Sachsen Leipzig - VfL Kassel 2:3
Malé finále o 3. místo:
Bohemians - FC Sachsen Leipzig 2:0
Finále:
FC Carl Zeiss JENA - VfL Kassel 2:4
Konečné pořadí:
1. VfL Kassel, 2. Carl Zeiss JENA, 3. FC Bohemians, 4. FC Sachsen Leipzig, 5. FC Union Berlin, 6. FC Rot-Weiss Erfurt, 7. SV Werder Bremen, 8. TSV Oberkochen, 9. 1.FC Dynamo Dresden, 10. SAK Salzburg
V jednom z nejhezčích utkání turnaje podlehl náš celek po naprosto vyrovnaném boji pozdějšímu vítězi turnaje, týmu VfL Kassel, který prošel celým turnajem vítězně bez ztráty jediného bodu. Po našem neúspěšném pokusu proti domácí Jeně na postup do finále se nám po veliké bitvě podařilo zvítězit nad velice kvalitním celkem FC Sachsen Leipzig. Některá ustanovení hracích pravidel byla novinkou nejenom pro nás, ale i pro ostatní mužstva např.:
- brankář smí hrát pouze na vlastní polovině
- vhazování je prováděno kopem ze země (pouze do výšky kolene, nebo hráč může pokračovat z pomezní čáry samostatně, ale nemůže přímo bez teče dosáhnout branky
- všechny volné kopy jsou nepřímé
Za vzornou reprezentaci patří poděkování všem našim hráčům, trenérům a doprovádějícím rodičům. V neposlední řadě se nám podařilo kromě sportovních úspěchů navázat nebo prohloubit zajímavé mezinárodní kontakty, které mohou v budoucnu umožnit našim mládežnickým týmům účast na zajímavých mezinárodních turnajích.


15. ročník mezinárodního žákovského turnaje - hala Vídeň

Ve dnech 22. - 23. 1. 2005 se zúčastnila dvě žákovská mužstva Slavia Praha mezinárodního turnaje ve Vídni. Turnaj se konal v nádherné vídeňské hale za účasti 14 (ročník 91) resp.12 (ročník 93) mužstev ze 6 evropských států. Obě žákovská mužstva zde sehrála některé velice zajímavé a dramatické zápasy, které byly navíc i velmi náročné.

Ročník 91 (U14) 
Základní skupina:
Slavia - Laz Mödling I. 14:0 (3x Hurych, 2x Pázler, 2x Kučera, 2x Staněk, 2x Hanousek, Trpišovský, Mráz, Zákostelský), Slavia - Admira Mödling 0:0, Slavia - Fav.AC 8:0 (5x Pázler, Mráz, Trpišovský, Sudek)
Semifinálová skupina: Slavia - Rapid Vídeň 2:0 (Hurych, Pázler), Slavia - Inter Bratislava 2:1 (Kučera, Pázler)
Finále: Slavia - Admira Mödling 1:1 (Hanousek, prodloužení na penalty 3:2 Pázler, Hanousek, Kučera)
Pořadí prvních čtyř týmů: 1. Slavia Praha, 2. Admira Mölding, 3. Inter Bratislava, 4. Rapid Vídeň
Sestava Slavie: Springer Emil, Diviš Karel, Jech Ondřej, Zákostelský Jan, Galus Dan, Sudek Jakub, Vodrhánek František, Pázler Jan, Hurych Martin, Kučera Petr, Staněk Jiří, Mráz Lukáš, Trpišovský Jakub, Hanousek Marek. Trenéři: Jíra Miroslav, Mácha Kamil, Boev Vasil. Vedoucí mužstva: Rak Petr

Ročník 93 (U12)
Základní skupina:
Slavia - ASK Erlaa 2:0 (Zmrhal, Růžička), Slavia - Inter Bratislava 0:0, Slavia - Rapid Vídeň 2:0 (2x Růžička), Slavia - Auswahl 3:1 (Záhradský, Růžička, Zmrhal), Slavia-SC Oberpullendorf 0:0.
Celkově slávisté v základní skupině obsadili 1. místo s 11 body i před Rapidem Vídeň s 10 body. Ve finálovém utkání se Slavia sešla s vítězem druhé základní skupiny, Sportklubem Vídeň a jednoznačně vyhrála 5:2 (3x Tesařík, Němeček). V zápase o 3. místo zvítězil Rapid Vídeň nad Admirou-Wacker Mödling 3:2.
Pořadí prvních 5 týmů: (celkově z 12 zúčastněných)
1. SK Slavia Praha, 2. Sportklub Vídeň, 3. Rapid Vídeň, 4. Admira-Wacker Mödling, 5. Inter Bratislava
Sestava: Jakub Smrčka, Lukáš Tesařík, Martin Hůrka, Jaromír Zmrhal, Jiří Suk, Petr Růžička, Petr Němeček, Václav Milec, Lukáš Záhradský, David Plamínek Trenér: Roman Čihák. Vedoucí mužstva: Jiří Suk.


Mladí slávisté druzí na turnaji v Itálii

Začátkem února se slávistický B-dorost trenéra Michala Šrámka zúčastnil silně obsazeného turnaje Coppa Arcobaleno v italské Veroně. Mladí slávisté se s tvrdou zahraniční konkurencí dokázali vypořádat náramně a jejich cesta skončila až ve finále. Zápasy se hrály na umělém trávníku třetí generace, vedle italských mužstev se akce zúčastnily například týmy jako Celtic Glasgow, Bayern Mnichov nebo Sturm Graz.
„Za výkony jsme sklidili uznání zástupců všech mužstev i pořadatelů turnaje. Hráči předvedli rychlý evropský a technický fotbal, který byl založen na herní disciplíně a dobré koncovce,” pochválil své svěřence kouč Michal Šrámek, kterému na Apeninském poloostrově navíc chyběli juniorští reprezentanti Jiří Valenta, Milan Černý a Radim Nečas. 

Základní skupina: Slavia - Sturm Graz 4:1 branky: Jirovský 2, Gecov, Vrzal, Slavia - Chievo Verona 1:0 branka: Brych, Slavia - Brescia 1:2 branka: Dvořák.
„Hráči měli vynikající přístup ke každému utkání. Velmi těžký a emočně napjatý byl druhý zápas s Chievem, kdy soupeři v případě porážky hrozilo vyřazení. V tomto střetnutí proti nám hrálo úplně všechno, přesto si kluci poradili, dokonce i s penaltou. Dotáhnout takový duel do vítězného konce vyžaduje velký výkon. Jako poslední nás čekala Brescia, oba týmy už měly postup jasný, a tak v boji o první místo ve skupině dostali příležitost fotbalisté, kteří v předchozích zápasech tolik neodehráli,” řekl k dění v základní skupině trenér Michal Šrámek.

Semifinále: Slavia - Celtic Glasgow 2:2, na penalty 3:0 Branky: Vrzal 2, penalty proměnili: Kindl, Proskočil, Gecov.
„Celtic přijel s obrovsky důrazným mužstvem, které mělo velké sebevědomí. My jsme dostali těsně před přestávkou gól do šatny a po změně stran jsme inkasovali podruhé. Kluci se ale nevzdali a čtyři minuty před koncem snížil Vrzal. Stejný hráč pak v 89. minutě vyrovnal a zápas rozhodovaly penalty. Tým byl v euforii a už po třech sériích bylo rozhodnuto. Zatímco náš brankář Jakub Diviš všechny tři penalty Celticu chytil, my jsme proměnili všechny a Brych s Komárkem se už k pokutovému kopu ani nedostali. Rozhodně nejlepší utkání na turnaji,” uvedl Michal Šrámek.


Finále: Slavia - Bayern Mnichov 0:4.
„Tým od začátku projevoval velkou snahu, ale byla na něm vidět únava ze semifinále, do kterého jsme dali hodně sil. Navíc se hrálo jen den předtím. Projevilo se i to, že Bayern měl věkově mnohem starší tým. Do stavu 0:2 bylo střetnutí ještě vyrovnané, po třetí brance v naší síti jsme však už čekali na konec. Kluci byli hodně vyčerpaní,” okomentoval trenér Michal Šrámek.