Foto: Pavel Jiřík st.
Strašák pro Podolí: čtyři body a spousta dohrávek. Musí přijít změna, velí kouč

Strašák pro Podolí: čtyři body a spousta dohrávek. Musí přijít změna, velí kouč

V Pražská teplárenská přeboru mají odehráno jen sedm zápasů, nejméně ze všech týmů. K tomu na kontě pouze čtyři body. Fotbalisté Podolí vědí, že jsou v pořádném průšvihu. Po slušném rozjezdu do sezony přišel herní i výsledkový útlum a nakonec je zabrzdila karanténa. „Na tabulku se nám pochopitelně dobře nekouká, ale z pohledu bodových odstupů je to pořád hratelné. Je nám ale jasné, že se řada věcí musí radikálně změnit,“ má jasno Petr Majer, trenér Podolí.

Začátek Pražská teplárenská přeboru jste zvládli. Měl jste i přesto nějaké signály, třeba z léta, že by mohl podobný problém nastat?
Kdepak. Letní přípravu jsme zvládli slušně, odehráli jsme dobré zápasy a třeba i proti divizním soupeřům. Vůbec to nevypadalo, že by něco podobného mohlo přijít, protože to kluci všechno odmakali. A docela se povedl i začátek. Na Újezdu Praha 4 nám to nevyšlo výsledkově, herně to ale špatné nebylo. Pak jsme 5:1 porazili Uhelky, které asi řeší svoje problémy. No, proti Žižkovu B už to bylo horší.

Prohrávali jste 1:3 a dotáhli zápas k remíze. Spíš bych čekal, že to může tým nakopnout, že se dokáže porvat o výsledek. Vy jste měl opačný dojem?
Cítil jsem, že už to naše vystoupení prostě nebylo takové, jaké by mělo být. Výkon šel dolů. Ještě jsme to dokázali vyrovnat, což bylo vzhledem k tomu, že jsme prohrávali o dvě branky, dobré. Ale ve výsledku to pořád byla ztráta dvou bodů doma.

Je pravda, že nastartování se nekonalo a od té doby Podolí jen prohrávalo...
Bylo to z naší strany horší a horší po fyzické stránce, problém byl i v hlavách hráčů. Možná po tom slušném rozjezdu podlehli dojmu, že to prostě půjde samo. A ono to najednou nešlo. Zhoršila se tréninková morálka a začalo se prohrávat.

Měli jste i nějaké zraněné hráče, na to ale podle všeho výsledkové krachy nesvalujete, že?
Nějaké zraněné jsme měli, ale vymlouvat se na to nechci a nebudu. Pochopitelně jsme v přeboru, tam nemůžete mít k dispozici pětadvacet vyrovnaných hráčů. Taky si musíme uvědomit, že nám chybí střední generace. Buď máme kluky, kterým je hodně přes třicet, nebo mladé dvacetileté hráče. Ti přišli z nižších soutěží, nebo někdo i z dorostu. Potřebují čas se do toho dostat. Je ale jasné, že se situací musíme něco dělat. Zásadní věci ale směřují spíš k zimě. Pak je tu ještě druhá cesta.

Jaká?
Zkusíme klukům znovu všechno vysvětlit, musí se zlepšit tréninková účast. Postavení v tabulce a získané body jsou snad pro všechny dostatečně alarmujíci. Jsme pod dekou a musíme se z toho dostat. Jsem z toho všeho, kam to došlo, zklamaný. Musí se to změnit.

Strašákem je jistě i počet odehraných zápasů. Máte jich za sebou sedm a budete mít pořádně nahuštěný program.
Máme před sebou nejvíc dohrávek. Někdo už bude mít dohraný podzim a nás budou čekat další zápasy, pokud tedy situace dovolí a bude se pokračovat. A pak před námi třeba bude povinnost vyhrát dva zápasy ze tří a všichni dobře víme, že když něco musíte, tak to bývá daleko složitější.

Podolí čeká nejspíš i porce středečních dohrávek. Budete mít na ně sílu?
Tohle je samozřejmě problém, protože máme abnormálně starý tým. Kluci mají rodiny, mají svoje práce a i když máme ve všední den mít dohrávku od 16:30, tak je to hodně složité. Už tu není generace, která fotbal měla ráda tak, že když se hrálo ve středu, tak si prostě vzala dovolenou. Dobře vím, že teď je jiná doba a jsou jiné problémy. Ty mají i firmy, které musejí v téhle složité době nějak fungovat a kluci musejí koukat, aby si zaměstnání udrželi. Je to náročné pro všechny.

Každopádně bude třeba zlepšit tréninkovou morálku a nabrat kondici. Přesvědčíte hráče?
Musíme si jasně říct, co chceme hrát. Pokud někdo třeba dlouhodobě tréninkově nestíhá, tak by prostě měl mít na to, aby řekl, že půjde hrát níž. Nelze si říkat pořád jen to, že to přijde. Všichni vidíme, že to nejde. Samozřejmě nám to nabourala i karanténa kvůli covidu. Někteří hráči úplně vypadli z tréninku, dalším jsme mohli dát jen doporučení, jak se udržovat. Od úterý to ale už konečně znovu nastartujeme a bude se trénovat po skupinkách, budou nějaká stanoviště, budeme oddělení, přesně podle nařízení. Musíme prostě něco dělat. Nechceme to nechat být a jen se modlit, že se to nějak zlomí. Pořád je to hratelné. Máme největší skluz, ale musíme se s tím poprat.

Cítím z vás pořád velké odhodlání. Přesto, neměl jste chuť to zabalit?
Ne, ne. (důrazně) Podolí mi přece dalo šanci. Já utíkat nebudu, pořád přemýšlím, co udělat, aby to bylo lepší. Chci to oživit, něco změnit.

Změnit se bude muset podle všeho hlavně přístup vašich svěřenců. Ti si to teď ani vlastně nemohu jít kvůli situaci vyříkat třeba do hospody...
Tohle už máme za sebou. V tomhle směru tým funguje a kluci si byli už dřív všechno vyříkat, tedy bez nás trenérů. Oni dobře vědí, že je problém. Pak jsme ale prohráli zápas s Vyšehradem B, který měl plno mladých běhavých kluků.

Máte v plánu další kroky?
Budou i sezení s vedením. Tam už se budou zvát hráči jmenovitě a nastíní se jim situace. Když se mluví obecně, tak si leckdo může říct, že tohle a tohle se ho přece netýká. Tak tady kluci uslyší jasně, jak to vypadá a jen oni pak svými výkony dostanou šanci odpovědět a ukázat, co chtějí.

Podmínkou pro tohle všechno je, aby se Pražská teplárenská přebor znovu rozjel. Věříte, že se v listopadu zase bude hrát?
Rád bych se pletl, ale bohužel si nemyslím, že se bude hrát. Začnou nám naskakovat další odložené zápasy, když si vezmu nejhorší možný scénář, tak bychom mohli mít po novém roce před sebou osm odložených zápasů. Takže bychom celé jaro odehráli s vloženými středami, což je strašidelná představa. Nabouralo by to i tréninkový proces. Samozřejmě všichni vnímáme, že zdraví je na prvním místě a současná omezení bereme jako danou věc. Další odklady by ale samozřejmě znamenaly problém. Nezbývá než čekat, v rámci možností trénovat a až to situace dovolí, musíme být připravení hrát. A zkusit to všechno vylepšit.Související články