Foto: Pavel Jiřík st.
Slivenec našel vytouženou posilu a jede podle plánu. Chceme hrát o postup, říká kouč a těší se na legendu

Slivenec našel vytouženou posilu a jede podle plánu. Chceme hrát o postup, říká kouč a těší se na legendu

Slivenec se valí I. A třídou. Třináct bodů za pět kol jasně ukazuje, že se s týmem trenéra Aleše Majera musí počítat ve špičce tabulky. „Jsme spokojení, jsme na místech, kde jsme chtěli být,“ tvrdí kouč. Jeho mužstvo je první ve skupině B. Naposledy si Slivenec poradil v derby s Řeporyjemi (5:2) a teď v sobotu míří do Dolních Chaber. S těmi se Slivenec potkal v malé generálce v rámci Teskahor Cupu, kde včera odpoledne po remíze 2:2 prohrál 3:4 na penalty.

Start do sezony zvládáte na jedničku, podle vašeho vyjádření to dokonce vypadá, že jste s podobnými výsledky počítal. Co vás k tomu vedlo?
Tým je dlouho pohromadě, už předloni jsme měli navíc jaro dobré. A také se nám teď povedlo získat hráče, který prostě Slivenci chyběl. Tušil jsem, co týmu chybí.

Stačí se podívat na statistiky zápasů Slivence a je jasné, že mluvíte o Peteru Grajciarovi, hráči, který prošel nejvyšší soutěží a hrál za Slavii i Spartu. Proč padla volba právě na něj?
Říkal jsem si, že Slivenec potřebuje hráče, ke kterému bude kabina řekněme vzhlížet, kdo to uřídí na hřišti, kdo bude osobnost. Hledal jsem, koukal okolo a nakonec to dopadlo takhle. Jsme moc spokojení, všechno funguje.

Asi úplně nestačí sehnat si na takového hráče telefon, zavolat a říct: chtěli bychom, aby jsi hrál za Slivenec. Řekl bych, že tam musí být nějaké další vazby, jak to bylo ve vašem případě?
My jsme se potkali při studiu trenérské licence, takže tam nějaká vazba byla. Hned první den jsme pět, šest kluků udělali takovou partičku, která společně zašla na kafe. No a když Peter potom šel do Příbrami jako asistent Pavla Horvátha, zkusil jsem ho oslovit, zda by si nechtěl zahrát u nás ve Slivenci.

Váhal dlouho?
Řekl bych, že ani ne. Byli jsme dvakrát na kafi. Řekl jsem mu, v jakém stavu tým je, jakou mám představu o jeho roli, o našich plánech. Řekl jsem mu i o tom, že právě od něj čekám to, že bude přínosem a hráčem, který nám chyběl. Na druhou stranu je jasné, že když bude mít Příbram zápas ve stejný čas, tak víme, že Peter u nás nebude, že má přednost jeho trenérská práce.

A vypadá to, že všechno klape a ideálně to do sebe zapadlo. Grajciar má na kontě pět gólů, tým většinou vyhrává...
Peter nastupuje ve středu zálohy. Dává góly, takže je přínosem ve hře dopředu, ale taky pomáhá směrem do defenzivy. Je to přesně tak, jak jsem si představoval. Kluci k němu vzhlíží, vidí, co má za sebou. Skvěle zapadl do kabiny, po zápase si s námi dá večeři, pivo, limonádu. Nikam neutíká. I na tohle jsem myslel, když jsem ho chtěl získat. Ani jsme se o těch věcech nebavili, Peter to tak prostě bere.

Asi mu jeho fotbalové vytížení nedovolí být na každém tréninku. I tohle tým přijal?
Přesně tak. Oni vidí, že když je na hřišti, tak nevypustí jediný souboj. Vážně k němu vzhlížejí a zároveň vedle něj rostou, protože když vidí, jak on maká, tak dřou o to víc i oni. Peter má něco ve fotbale za sebou, chová se ale jako normální chlap a žije s týmem. Kluci to všechno berou. Všechno funguje. Třeba to, že mě v minulosti požádali tři naši talentovaní hráči, že by chtěli poslední rok v dorosteneckém věku odehrát právě v dorostu. Tak jsem jim vyšel vstříc a oni jsou teď zpátky v áčku a vše je v pohodě.

Sílu Slivence ukazuje i to, že jste zvládli zápasy, kdy vaše exligová posila nehrála.
My jsme už před sezonou řekli, že bychom chtěli hrát ve špičce a budeme rádi, když do posledního kola budeme hrát o postup do přeboru. Uvidíme, jak to dopadne. Určitě nejsme namyšlení a do každého zápasu jdeme s úctou a pokorou. Ale věřím, že Slivenec bude hrát o postup, i když se nám třeba někdo směje.

Máte třináct bodů po pěti kolech a někdo se směje?
Sami na sebe jsme tím vyhlášením, že chceme hrát o postup, vytvořili tlak. Ale kluci se musí naučit hrát pod tlakem. A co se týče toho posmívání, tak si stačí na internetu přečíst nějaké ohlasy na výsledcích. My se ale soustředíme sami na sebe a uvidíme, jak to dopadne. Chceme vyhrávat, ale bereme i to, že prostě nakonec bude někdo lepší. To je fotbal.

Naposledy jste zvládli těžký zápas s Řeporyjemi, za které na chvíli nastoupil i Martin Fenin. Přilákal na zápas dost fanoušků, že?
Na zápasy s Řeporyjemi obecně chodí dost diváků. Je to derby, máme to k sobě přes kopec. Už na minulý zápas s Braníkem přišlo dost lidí, ale pochopitelně je jméno Fenin taky tahákem. On ale na internetu napsal, že nebude hrát, aby mohl příště nastoupit doma proti Libuši.

Řešil jste, zda nastoupí?
Když to řeknu po pravdě, tak ne. Nám to bylo jedno. A znovu opakuji, že nechci, aby to znělo namyšleně. On si něčím v posledních deseti letech v životě prošel, já jsem ale věřil svým klukům, co poctivě makají v I. A třídě. Samozřejmě je jméno Fenin tahákem, u nás je zase Peter Grajciar, takže jsme to trošku marketingově pojali v tomhle směru. A že pro Martina Fenina skončil zápas tak, jak skončil, to je jeho věc. (Fenin nastoupil v 70. minutě a v 87. viděl červenou kartu)

Teď vás čeká další zajímavý duel proti Dolním Chabrům, které povede jako hlavní kouč poprvé na domácím hřišti bývalý reprezentant Vladimír Šmicer. Těšíte se?
Ten zápas není jediný. My už s nimi shodou okolností hrajeme ve středu pohár, takže půjde o dvě utkání. (Rozhovor vznikl před pohárovým zápasem) Každopádně je to pro mě velká čest, Vláďa Šmicer je legenda.

To je zajímavé, potkat se i na téhle úrovni dvakrát během pár dní.
Ve středu odehrajeme doma pohár, kde nastoupí kluci, co tolik nedostávají šanci v soutěži a doplní je hráči béčka. To rozjelo dobře soutěž, tak někteří jeho hráči nastoupí. První poločas si zahraje i syn bývalého chaberského trenéra Kloučka. Ten v soutěži hrát nemůže. Ještě když byl jeho táta trenérem Chaber, tak jsme se na tom dohodli. Není to jako v lize, že by to bylo podmíněné nějakou sankcí, šlo ale o gentlemanskou dohodu. A my ji dodržíme.Související články