Foto: Pavel Jiřík st.
Zličínský kanonýr Vašut začal na lavičce, pak hattrickem zničil svůj bývalý klub

Zličínský kanonýr Vašut začal na lavičce, pak hattrickem zničil svůj bývalý klub

Neměl vůbec hrát, cítí, že do optimální pohody a formy má pořádně daleko. Jenže zranění spoluhráče vytáhlo ofenzivní trumf Zličína na hřiště ještě před poločasem. A Dominik Vašut se v předehrávaném 14. kole Pražská teplárenská přeboru na hřišti Přední Kopaniny činil. Hattrickem pomohl svému týmu k výhře 4:1 na půdě favorita. „Proti Královicím to bylo v prvním kole špatné, moc jsme chtěli tu porážku odčinit,“ říká útočník, který v minulosti právě za Kopaninu hrál.

Po úvodní domácí porážce jste nejeli na Přední Kopaninu v ideálním rozpoložení, že?
Věděli jsme, že se nám první zápas hodně nepovedl. Dost jsme si k tomu řekli, věděli jsme, že to musí být jiné. Celý týden se na tréninku vážně makalo, pracovali jsme na nějakém záměru, který jsme chtěli na Kopanině uplatnit. Za mě platilo, že jsem na Kopanině neměl hrát, nemám pořádně natrénováno, můžu naskočit na dvacet, třicet minut...

Nakonec to dopadlo jinak. Na hřiště jste musel už chvíli před půlí, nastupoval jste za stavu 1:1. Trpěl jste na lavičce hodně?
Když nemůžu hrát, tak na lavičce trpím, takové zápasy nemám rád, člověk nemůže ovlivnit vůbec nic. Když jsme šli do vedení, bylo to fajn, ale soupeř rychle vyrovnal. Hned jsem si vzpomněl na utkání, kde se nám stalo něco podobného a nakonec jsme prohráli 2:3 a odcházeli ze hřiště bez bodu.

Za to, že tomu tentokrát tak nebylo, můžete vy. Už do poločasu jste opět poslal Zličín do vedení. Byl to klíčový moment zápasu?
Asi to byl rozhodující moment, kdy jsem po standardce dorazil míč do prázdné brány. Myslím, že to Kopaninu zlomilo. Ve druhém poločase měly šance oba týmy, ale my jsme šli jasně za vítězstvím a přidali jsme další branky.

O ty jste se postaral opět vy. Když mluvíte o tom, že nejste v optimální formě a dáte velkému favoritovi tři góly, jak to pak bude na hřišti vypadat, až budete v plné síle?
Fakt jsem měl hrát maximálně třicet minut. Byl jsem v prosinci na operaci, pořád to koleno není optimální, nejsem v ideální kondici. Jenže se zranil Martin Šlajchrt a já musel naskočit. Kdyby mi někdo řekl, že tam takhle půjdu a skončí to mým hattrickem, tak bych mu nevěřil. Ale sedlo nám to, hřiště bylo dobře připravené, bylo horko. Nebylo to ale jen o mně, odmakal to celý tým. Já bych moc chtěl určitě poděkovat za výkon našim mladým hráčům Kubrovi, Krpatovi a Holoubkovi.

První váš gól byl z dorážky, jak vypadaly ty další?
Druhý gól jsem dal po rohovém kopu, po nacvičené akci. To jsme natrénovali v týdnu před zápasem. Hodně pršelo, říkali jsme si, zda vůbec trénovat. Nakonec jsme šli na umělku, tam právě tohle nacvičili a vyplatilo se to. Navíc jsem dal gól hlavou snad po čtyřech letech. Třetí gól jsem dal z brejku, kdy jsem dostal dobrý míč a zhruba ze šestnáctky ho trefil do šibenice.

Za Přední Kopaninu jste hrál, váš otec, trenér Zličína, na Kopanině trénoval. Měl jste pro tohle utkání speciální motivaci?
Chtěli jsme všichni odčinit zápas s Královicemi. Také nás hodně nahecovalo, když jsme si přečetli o tom, že nás pasují na aspiranta sestupu. Co se týče motivace, tak jsme s tátou slíbili do kabiny za dobrý výsledek nějaké občerstvení. Já jsem navíc naposledy proti Kopanině zavinil penaltu, takže jsem moc chtěl všechno napravit.

Máte tři body a jste spokojení. Před zápasem by Zličín možná bral i remízu, ne?
Možná ano. Ale průběh jasně ukázal, že jsme si šli pro výhru. Získali jsme tři body, je to příjemné, ale nemůžeme to přeceňovat. Sestupují čtyři týmy, bude to hodně namačkané. Co mě vážně těší, že ten zápas byl odehraný v duchu fair play. Tu brankář přiznal roh, já jsem třeba přiznal taky teč a roh. Z toho jsem měl radost.

Když padla zmínka o vašem předchozím působení na Kopanině. Stihl jste se potkat a prohodit pár slov se šéfem kopaninského klubu Tomášem Cigánkem?
Před zápasem jsme se pozdravili, normálně jsme si podali ruce, všechno bylo v pohodě. Tomáš mi říkal, že je pro Kopaninu dobře, že nehraju.

Setkali jste se i po utkání?
Ano. Tomáš říkal, proč se raduji, když jsem dal góly svému bývalému klubu. Tak jsem mu na to odpověděl, že jsem na Kopanině nebyl zase tak dlouhou dobu, abych góly neslavil. Ale zase bylo všechno v pohodě, bez emocí.

Teď vás čeká souboj s Hostivaří, které se daří. Dokážete na výkon z Kopaniny navázat?
Víme, že Hostivař má formu, bude to těžký soupeř. Ale to je v přeboru skoro každý, podívejte se, jak je vyrovnaný. Určitě po výhře na Kopanině, byť je příjemná, nebudeme nosit v hlavě nějaký pocit, že jsme nejlepší a můžeme hrát v první čtyřce nebo první šestce tabulky. I do dalšího zápasu půjdeme s pokorou a cílem vyhnout se čtyřem sestupovým příčkám. To je náš hlavní úkol.

A kdy počítáte s tím, že budete připravený na základní sestavu?
To je otázka. Pracuji na tom. Byl jsem na operaci chrupavky, dělám maximum a na hřišti si užívám každou minutu, kdy můžu hrát.Související články