Foto: Jiří IPSER
Spoje nemění postupové plány. Exligista Blažek je pryč, klub hledá posily a mapuje konkurenci

Spoje nemění postupové plány. Exligista Blažek je pryč, klub hledá posily a mapuje konkurenci

Klid zbraní a užívání si pozice pohodového lídra A skupiny I. A třídy, s tím na fotbalové Spoje nechoďte. Ambiciozní klub nezahálí, trénuje a jak jinak, nabíjí kádr, aby naplnil avizované cíle. Tím prvořadým je postup do Pražská teplárenská přeboru. „Máme náskok pěti bodů, cíl je jasný,“ opakuje trenér Vladimír Skalba.

Po podzimu jste mluvil o tom, že zkusíte získat tak tři zkušené hráče z divize. Po Praze se ale povídá, že je posílení daleko větší a máte pět nových hráčů se zkušenostmi z divize. Jak to tedy je?
Tak tyhle řeči musím vyvrátit, není to pravda. Zatím jsme udělali jen do zálohy Petra Ondrušíka, který kopal v Hlučíně. A v jednání jsme s Petrem Očovanem, který má zkušenosti i z první ligy, kdy hrál na Střížkově. Tam se to ale musí všechno teprve dohodnout. Hotovo není. Jde nám o to, abychom získali kvalitní fotbalisty a také charakterově dobré hráče.

Tím by tedy posilování skončilo?
Ještě budeme nějaké hráče zkoušet, to je ale přece normální. Rádi bychom třeba otestovali mladého gólmana z Meteoru, který hraje dorosteneckou ligu. Nějaké kontakty jsou i z třetiligových Zbuzan. Ale já si myslím, že je brzy na to, abychom do I. A třídy brali fotbalisty ze třetí ligy. Uvidíme, jak to dopadne, určitě nemusíme brát hráče za každou cenu.

Po podzimu jste říkal, že by se vám líbil někdo jako exsparťan Erich Brabec, který u vás už na podzim hrál a zůstává i pro jaro. Uvažujete tedy tímto směrem?
Když se povedou ti zmínění dva hráči a třeba ještě jeden, tak to bude fajn. A jestli to bude zrovna stoper, to se uvidí. Oba Petrové, které chceme získat, jsou skvělí fotbalisté, jejich angažování zapadá do našich představ. Co se týče počtu posil: uvědomte si, že jsme v I. A třídě, takže nemůžete mít dvacet kvalitních hráčů. Na hřiště se jich v základu dostane jedenáct. Takže pro nás je v tuhle chvíli dostačující mít ten základ třinácti, čtrnácti lidí a ty budeme doplňovat mladými hráči, kteří dostanou šanci se ukázat. Kdyby tam bylo dvacet vynikajících fotbalistů, tak by někteří nedostávali tolik herního prostoru a nemuselo by to dělat dobrotu, protože je jasné, že každý chce hrát.

Na podzim jste musel řešit i velké množství zraněných hráčů. Změnil jste i kvůli tomu něco v přípravě?
Příprava bude určitě náročnější. Máme tak čtyři fáze za týden, víme, že by to mohlo být lepší a mělo by to být lepší. Pokud se nám povede tuhle sezonu dotáhnout do úspěšného cíle, v což všichni věříme, tak už teď musí být všem jasné, že budeme muset ještě víc přidat.

Mluvil jste o tom, že by řadě hráčů prospělo, kdyby stíhali víc trénovat. Měli jste po podzimu v tomhle směru s hráči nějaké sezení?
Tady je to úplně jednoduché. Kluci mají nějaké dohodnuté odměny, ty byly stanovené na půl roku a teď se bavíme o další půlce sezony. Takže je jen na nich samotných, jak ke všemu budou přistupovat. Záleží na jejich přístupu, co si vybojují.

V souvislosti s posilováním je asi logické, že někteří fotbalisté z klubu odejdou. Jak velký průvan v kabině bude?
Skončil u nás Honza Blažek a Kuba Kubek. Kubek se zranil při utkání v Ďáblicích, od té doby nehrál. Odchází do Kolína, takže si polepší, bude hrát divizi.

Cítíte, že se na váš tým snaží vyhecovat soupeři i během zimy? Přece jenom není tolik odvážných klubů, které vyhlásí dopředu smělé cíle směrem k postupu až do divize.
Možná byl ten zápas s Podolím v určitých chvílích trochu vypjatější, ale je to spíš tak, že s námi někteří soupeři spíš nechtějí hrát. Chtěl jsem, abychom si jeden zápas zahráli třeba proti někomu z I. B třídy a zatím se nám nepovedlo takové utkání dohodnout.

Možná jste si měli zahrát nějaký turnaj, kde byste na takové týmy narazili...
Minulý rok jsme hráli turnaj na Aritmě, ale teď jsme zvolili jinou cestu. Chtěli jsme si zahrát i proti někomu z druhé skupiny I. A třídy, ani to ale neklapne. Na druhou stranu zase se nám ozývají soupeři z Pražská teplárenská přeboru, kteří nás chtějí.

A vy pak třeba přeborovému Podolí nasypete pět branek. Měl jste radost, nebo naopak strach, aby to hráčům trochu nestouplo do hlavy?
Ten zápas se nám obrovsky vydařil, mohlo to klidně skončit 10:3 a musím smeknout před tím, co brankáři pochytali. Soupeř byl po šestnáctku dobrý, my jsme se na něj připravili. Byl to z naší strany vydařený začátek. Uvidíme, co další soupeři.

Budete tedy hrát proti soupeřům z přeboru či divize?
Čekají nás Vyšehrad, Zličín, Újezd nad Lesy, nebo divizní Horky. Taky si zahrajeme proti Fotbalové akademii, což je hodně kvalitní soupeř. A taky se těším na utkání s ligovým dorostem Meteoru, jen kluci se asi moc netěší, protože si tam dobře zaběhají. (směje se)

Soupeři z vaší skupiny I. A třídy váš tým pasují na jasného favorita postupu a tvrdí, že se o postup s vědomím pětibodového náskoku můžete nejspíš připravit jen sami. Souhlasíte?
Tohle si dobře uvědomujeme, že si to můžeme pokazit jen a jen my. Když nás soupeři vidí na prvním místě, tak je to samozřejmě příjemné, když si to čtete. Ano, máme nějaký náskok, ale dál pracujeme na tom, abychom byli zase lepší. Sledujeme, co dělá konkurence. Koukáme na týmy v I. A třídě i přeboru, sbíráme informace, co dělají. Teď naposledy jsem četl, že se chce o postup poprat i ČAFC. Takže na postup do přeboru od nás může myslet třeba pět týmů, což je dobře. Už teď víme, že to bude hodně zajímavé jaro.