Machurka se vrací do Prahy. Koňské tréninkové dávky mám rád, říká zimní posila ČAFC

Machurka se vrací do Prahy. Koňské tréninkové dávky mám rád, říká zimní posila ČAFC

Zkušený univerzál Jiří Machurka bude zase hrát v hlavním městě. Někdejší kapitán opora Motorletu však nemíří do Jinonic. Pětatřicetiletý fotbalista se bude prát v dresu ČAFC o postup do Pražská teplárenská přeboru. „Do divize už se mi nechtělo. Pro ČAFC hrálo, že tam působí trenér Novotný. Známe se dlouho, je to moje krevní skupina,“ směje se Machurka. V první přípravě na turnaji v Radotíně se hned blýskl gólem a pomohl k výhře 5:2 nad Jílovištěm.

Jak se seběhl váš návrat na pražské fotbalové trávníky?
V Hořovicku jsem byl dva a půl roku. Teď před podzimem jsme si řekli, že si na jeho konci sedneme a všechno si vyhodnotíme. To se také stalo. Podzim se nám nepovedl, Hořovicko je předposlední, ale určitě jsem dopředu netušil, že to bude znamenat můj konec. Ale nakonec to tak dopadlo.

Takže jste se musel začít rozhlížet, co dál?
Takhle úplně to nebylo, že bych se rozhlížel. Trenér Novotný byl v ČAFC už od léta a už tehdy mě lanařil. Já jsem mu ale řekl, že si musí počkat, že chci ještě působit v divizi. Tak říkal, že OK a že počká. Když bylo jasné, že jsem v Hořovicku dohrál, tak byl první, kdo se po mně začal sápat. (směje se) Díky tomu zájmu z léta měl pochopitelně náskok.

Chápu to správně, že byl kromě ČAFC ve hře i jiný klub?
Měl jsem laso z jiných divizních klubů i z přeboru. Všem je na úvod řekl, že do Vánoc chci mít klid a rozhodnu se pak. Tedy divizním zájemcům jsem řekl hned, že tam nejdu, že v divizi už mám svoje odkopáno. Vlastně jsem váhal jen mezi přeborem a I. A třídou.

Čím to u vás vyhrála Čafka?
Jeden z důležitých faktorů byl ten, že mám trenéra Novotného rád. I ty jeho koňské tréninkové dávky. (směje se)

Do Jinonic vás to netáhlo? Hraje tam nejen Motorlet, ale také v I. A třídě i klubu 1999 Praha...
Nikdo z Motorletu se neozval, takže nemá cenu to nějak řešit. Samozřejmě, že angažmá v 1999 Praha mě jako možnost napadlo, ten tým byl také v kurzu. Myslím, že jednou to dopadne a já si tam zahraju. Mám tam spoustu kamarádů, ale čas ještě nepřišel. Já jsem tréninkový typ, ze zimní tvrdé přípravy žiju celé jaro, takže jsem šel rád za trenérem Novotným do ČAFC.

Takže dřina a nabírání kondice pod náročným trenérem vás neodrazovala...
Naopak, právě tohle hrálo ČAFC do karet. Trénuju moc rád, v zimě to do sebe dostanu a na jaře se pak tréninky jen udržuju. Moje tělo to tak vyžaduje, potřebuje v zimě dostat zabrat. Kdyby to mělo být jinak, tak se nebudu cítit dobře. Takže vyhrál při tom rozhodování ČAFC. S trenérem jsme stejná krevní skupina, sedí mi. Rád polykám ty jeho tréninkové dávky. (směje se)

Jste běžec od přírody, nebo na sobě i ve volnu tvrdě makáte?
Jsem příroďák, takový lehký, takže jsem nikdy neměl s tréninkem fyzičky problém při přípravách. Neříkám, že dobíhám úplně první, ale mezi prvními jo.

Je vždycky fajn, když hráč ví, že má důvěru trenéra... Na jakou pozici se s vámi počítá?
Víme, co od sebe čekat, táhli jsme to spolu fotbalově už nějaký čas. Co se týče pozice, tak já jsem snad kromě brankáře hrál už všude, ale pod trenérem Novotným to bylo výhradně na stoperu, takže počítám, že tam budu hrát i v ČAFC.

Váš nový klub je pátý, na postup ztrácí šest bodů. Co jste o ČAFC věděl před tím, než přišlo laso?
Čafku jsem pochopitelně sledoval, s trenérem Novotným jsme byli v kontaktu, i když byl v jiných klubech. ČAFC navíc patří do okruhu mých oblíbených klubů, takže jsem v zimě věděl, jak na tom kluci jsou. Že jim nevyšel začátek, ale pak se rozjeli a teď ztrácejí šest bodů na postup.

Je právě posun do Pražská teplárenská přeboru cíl, který vás přilákal?
Určitě. Vždycky je super, když se o něco hraje. Když jste uprostřed tabulky a máte to patnáct bodů nahoru a patnáct bodů dolů, tak to není nic moc. Prošel jsem si boji o udržení i o postup, teď mě čeká ta příjemnější varianta.

Ale je tam to šestibodové manko. Není to moc?
Pro někoho to je hodně, pro jiného je to hratelná ztráta. Vypadá to, že Spoje si první místo nenechají utéct, tak se musíme poprat o druhé postupové místo. Je to fotbal, je to kulaté, věřím, že to můžeme dokázat. Dobře ale víme, že moc ztrát si na jaře dovolit nemůžeme.