Překvapení ve Vokovicích. Trenér Kubr už nepovede divizní tým Aritmy. Končí po 15 letech

Překvapení ve Vokovicích. Trenér Kubr už nepovede divizní tým Aritmy. Končí po 15 letech

Divizní Aritma vyrazí do zimní přípravy s novým trenérem. Po patnácti letech skončil na pozici hlavního kouče Tomáš Kubr. „Sám jsem se odvolal,“ směje se dlouholetá ikona klubu z Vokovic. V Aritmě ale Kubr zůstává v pozici sportovního manažera klubu, hlavním koučem je nyní jeho dosavadní asistent Ladislav Prošek.

Takovou novinku asi čekal málokdo. Kdy jste se rozhodl odejít z postu trenéra?
Sám jsem o tom už nějaký čas uvažoval a během zimy to ve mně uzrálo. Přišel ideální čas, zimní pauza je dlouhá, nový trenér bude mít dost času na vlastní poznání týmu. A od léta si budeme moci dávat nějaké cíle. Beru to tak, že jsme se za ta léta dostali na nějakou úroveň, posunuli jsme se a já jsem si vyhodnotil, že bude pro všechny strany lepší, když se ta změna nyní udělá.

Co na vaše rozhodnutí říkali hráči?
Hráčům jsem to řekl při prosincovém hodnocení, už o všem vědí. Láďa Prošek už vedl 15. prosince první trénink. Já si myslím, že posun Ládi do pozice hlavního trenéra je správný krok, že jsme zachovali určitou kontinuitu. Do pozice asistenta teď pro změnu přichází trenér devatenáctky. My jsme si nového trenéra áčka prostě vychovali, je to super, k Aritmě má vztah.

Jak reagoval váš nástupce?
On věděl, že jsem o těch možných změnách v minulosti mluvil. Možná si myslel, že se to jen tak nestane, ale možná taky něco tušil. My jsme všechno spolu hodně rozebírali. Je to svým způsobem vyznamenání a odměna za jeho práci, že se stane hlavním koučem.

Vaše trenérská kariéra je definitivně u konce?
To nedokážu říct. Ale asi ne. Já jsem si ohledně trenéřiny prošel všechno. Dělal jsem přípravku, nábory. Prckům jsem na tréninku zavazoval tkaničky a oni jsou teď v mladším dorostu. Jen tak mě něco nerozhodí. Když bylo třeba, tak jsem na pozici trenéra u nějakého týmu zaskočil. Takže uvidíme, co bude dál. Jednoznačně hlavní náplní mojí práce bude ale práce manažera.

Za těch patnáct let, kdy jste fungoval v roli kouče, se Aritma posunula o pořádný kus. Když se ohlédnete za tou dobou, co vás napadne?
Že jsme se za tu dobu někam dostali. Že jsme to vydupali skoro z ničeho. Přišel jsem do Aritmy v roce 2005, udělal se pořádný kus práce. Áčko tehdy bylo v I. A třídě, Aritma měla šest mládežnických celků. A teď? Aritma je dlouhodobě v divizi, mládeže máme hodně, lidí je dost. Je hodně příjemné, když jsme slavili sto let klubu a legendy říkaly, kam se klub posunul. Věřím tomu, že kdybychom hledali trenéra mimo klub, tak by byl o místo v Aritmě zájem.

Budete jako sportovní manažer chodit na lavičku?
Kdepak. I do šatny k týmu budu chodit jen na začátku sezony, kdy si budeme něco přát, a pak na konci sezony. A ještě bych tam zašel, kdyby se nám nějak nedařilo. Jinak to všechno nechám na trenérovi. Já jsem se posunul do pozice funkcionáře.

Těšíte se na novou výzvu?
Já jsem ale o hráčích jednal už dřív, jen jsem k tomu stíhal i trénování. (usměje se) Tady jen nebudu limitovaný tím, že začíná trénink a já budu muset nějakou práci přerušit. Víte, nejlepší je, když fotbal jen hrajete, to je zábava. Odtrénujete, odehrajete zápas a tím to končí. Když se prohraje, tak je to hlavně na trenérech. A já teď budu v pozici funkcionáře. Je dobře, když se o nich nemluví, to je pak známka toho, že dělají svou práci dobře. Budu se snažit, aby to tak bylo. I když nebudu trénovat, práce budu mít dost a dost.

Jak jsem poznal vašeho nástupce Proška, bude k vidění asi trochu jiný styl koučingu. Dá se čekat, že na lavičce bude živo, že?
Já jsem emoce v sobě dokázal udržet, tlumil jsem je. Láďa je v tomhle jiný a emoce budou na lavičce větší. Nepředpokládám, že se teď nějak zásadně změní. Ale on už se určitě zklidnil. Věřím, že všechno bude v pohodě fungovat.Fotografie