Foto: Jiří IPSER
Vyšehrad po báječné jarní jízdě oslavil triumf v ČFL a těší se na druhou ligu
10.06.2019

Vyšehrad po báječné jarní jízdě oslavil triumf v ČFL a těší se na druhou ligu

Galerie vítězů České fotbalové ligy, tedy třetí nejvyšší tuzemské soutěže, se v sobotu 8. června 2019 rozrostla o jméno pátého pražského klubu. Stal se jím Slavoj Vyšehrad, který si v předposledním kole definitivně zajistil prvenství, když na Strahově rozstřílel tým Litoměřicka 7:1. Šlo o deváté vítězství vyšehradských šemíků za sebou.

Jak známo, model osmnáctičlenné ČFL, která se hraje v této podobě od sezony 1991/92, letos končí. Napříště už bude mít dvě skupiny po šestnácti mužstvech včetně účasti vracejících se B-týmů. Z dosavadních 28 ročníků vyhrál ČFL třikrát tým FK Bohemians Praha se sídlem na Střížkově, dvakrát Sparta B, jednou Slavia B, Loko Vltavín a nyní tedy i Slavoj Vyšehrad.

„Zápas s Litoměřickem byl jasně v naší režii, už v poločase jsme vedli 5:0 a bylo rozhodnuto. Zaslouženě jsme vyhráli nejen v tomto utkání, ale podle mého mínění i v celém ročníku soutěže, přestože jsme během zimní pauzy ztráceli jedenáct bodů na vedoucí Zápy,“ pochvaloval si trenér Roman Veselý.

Pikantní je v této souvislosti fakt, že sám žije s rodinou právě v Zápech, navíc hraje stále aktivně za tamní B-tým a v jednapadesáti letech je dokonce nejlepším střelcem tohoto mužstva s 19 góly.

Triumf v ČFL slaví Roman Veselý už potřetí: v roce 2014 v roli kolínského trenéra a rok poté na Střížkově s FK Bohemians Praha. A letos coby kouč Vyšehradu.

„Přišel jsem loni v létě a hned jsme začali mužstvo přebudovávat. Samozřejmě, přerod bolel, nebylo snadné se s tolika hráči rozloučit. Ale tak to ve fotbale chodí. Další obměna kádru pak nastala v zimě, kdy nám šlo hlavně o to, zpevnit obranu. Kvůli tomu jsme přivedli i nové brankáře. Dělali jsme to pro úspěch Vyšehradu: kluci, kteří k nám přišli, hlavně tedy ti mladší, se přesvědčili, že ČFL není jednoduchou soutěží, ale podařilo se nám mužstvo vhodně poskládat, a naladit ho tak, aby si věřilo. Jeho herní projev si postupně sednul a navíc prokázalo charakter. Kluci odvedli velký kus práce, za což jim patří uznání. Stěžejní ale byla podpora vedení klubu v čele s majitelem Jardou Klímou a sportovním ředitelem Romanem Rogozem. Dokázali přivést hráče, které jsme si vytipovali. To byl základ všeho, za což jim patří velký dík,“ zmínil Veselý.

Došlo i ke změnám v realizačním týmu, už během podzimu nahradil asistenta Miroslava Jíru Oldřich Pařízek, jenž se přesunul na Vyšehrad z Olympie Radotín. Přišel i nový masér Jiří Večera.

„Pro mě je to první postup, který slavím. Naše ztráta na Zápy byla v polovině soutěže opravdu značná, ale vhodně jsme posílili, zejména obranu. Kvalitativně jsme měli nejlepší tým v soutěži, která je jinak hlavně o bojovnosti. Vzešly z toho také dvě úžasné série, kdy jsme v dosavadních patnácti jarních zápasech ani jednou neprohráli a současně devětkrát v řadě zvítězili. Postupujeme zaslouženě a už se těším na druhou ligu, kterou jsem si zahrál naposledy někdy před pěti lety,“ usmíval se defenzivní záložník Ondřej Brejcha, který má v této sezoně ze všech hráčů nejvíc odehraných minut za Vyšehrad.

„Brejcha je přitom ofenzivním typem hráče. Dali jsme ho na post štítového záložníka právě proto, abychom ještě zvýraznili útočné pojetí naší hry. Po většinu utkání se nám také dařilo soupeře přehrávat. Na krajích zálohy jsme měli mladé pušky Honzu Vejvara a Michala Rataje. Navíc v tomto mužstvu obrovsky ožil Filip Drobílek, velký tahoun naší ofenzivy,“ doplnil trenér Veselý.

Co se týče Drobílka, tak společně s levým bekem Tadeášem Madejem zbyli v týmu jako poslední dva pamětníci druholigové sezony Vyšehradu 2015/16. „Po obměně kádru se tady sešel kvalitní tým už s výhledem na účast ve druhé lize. Jeho schopnosti se projevily, zvládli jsme i utkání, kdy se nám třeba nedařilo herně tak, jak bychom chtěli. Většinu soupeřů jsme uběhali a góly pak přišly samy. Nehleděli jsme na ztrátu na čelo tabulky, soustředili se jen na vlastní zápasy, a nakonec to vyšlo. Sezona, hlavně její jarní část, mě moc bavila a po těch dvou minulých, které jsme zpackali a skončili v ČFL na třináctém a čtrnáctém místě, jsem chytil druhý dech. Fotbal mě začal znovu bavit, nabralo to nový drajv. Zvládali jsme i dvoufázové tréninky a od trenérů jsme měli navíc podrobné informace o soupeřích. I hřiště na Strahově nám pomohlo. Účasti ve druhé lize se nemusíme bát,“ nechal se slyšet ofenzivní záložník a tvůrce hry Filip Drobílek, jenž si také během většiny jarních utkání navlékl kapitánskou pásku. Se 14 brankami a 16 gólovými asistencemi je rovněž nejproduktivnějším hráčem modrobílých.

Ze současného mužstva právě Drobílek oblékl nejčastěji dres áčka Vyšehradu: 177krát. Z toho odehrál za Slavoj 10 zápasů ve FNL, 98 v ČFL, 4 v Mol Cupu a 65 přípravných.

Brankář Martin Otáhal ještě na podzim hájil žižkovskou svatyni, pak se ale přesunul na Vyšehrad, kde ožil. „Sešel se tady dobrý tým, dobrá parta. Věděl jsem, že jsou tu vysoké ambice a že budu chytat, což bylo pro mě to hlavní. Na jaře mám osm vychytaných nul a mohlo jich být i víc. Ale tohle jaro jsem si užil,“ zmínil gólman, jehož – podobně jako několik dalších fotbalistů – uvolnila na Vyšehrad Slavia.

Sedm hráčů současného kádru si už v minulosti vyzkoušelo start v tuzemské nejvyšší soutěži: Ondřej Švejdík (156 zápasů v české lize), Denis Laňka (11), Jan Zákostelský (8), Petr Rys (3), Ondřej Brejcha (2), Filip Drobílek a David Čapek (oba 1).

A ještě jedna zajímavost: tým Vyšehradu vyhrál některou z mistrovských soutěží po dvanácti letech: předtím to bylo v sezoně 2006/07. Tehdy ovládl divizní skupinu A, již vyhrál se čtyřbodovým náskokem před Klatovy.

Vyšehrad čeká nyní ještě poslední zápas: sobotní pražské derby na hřišti Olympie Radotín. Čas na odpočinek bude pro nováčka druhé nejvyšší soutěže krátký: sezona mu končí 15. června a příprava na novou začne 1. července. Také v ročníku 2019/20 bude hrát svá domácí utkání na Strahově.

Pražští vítězové ČFL
1996/97 Slavia Praha B
2001/02 Sparta Praha B
2006/07 FK Bohemians Praha
2007/08 Sparta Praha B
2010/11 FK Bohemians Praha
2012/13 Loko Vltavín
2014/15 FK Bohemians Praha
2018/19 Slavoj VyšehradFotografie