Foto: Jiří IPSER
Rozhodčí Grégr mával v 77 letech šlágr I. B třídy. Byl to krásný zápas, užíval si

Rozhodčí Grégr mával v 77 letech šlágr I. B třídy. Byl to krásný zápas, užíval si

Neskutečné! V občance mu svítí rok narození 1942, bez fotbalu si ale nedovede představit svůj život. Týden co týden nastupuje na trávníky při zápasech dospělých, stejně jako při zápolení nejmenších nadějí v přípravkách. Tentokrát rozhodcovská legenda Ivan Grégr mávala v roli asistenta při šlágru I. B třídy mezi Čechií Smíchov a rezervou Přední Kopaniny (1:2). „Byl to krásný zápas, úrovní bych ho klidně přirovnal ke spodku přeboru,“ říká nadšeně Grégr, který 21. května oslaví 77. narozeniny!

Je neskutečné, že ve svém věku pořád rozhodujete zápasy. Kde se ve vás pořád ta chuť do fotbalu bere?
Ještě mi to pořád běhá, s fyzičkou jsem ale nikdy neměl problémy. Ale už je to spíš na to, že jsem na lajně. Pořád mě to táhne na hřiště, je to lepší, než kdybych měl chodit krmit holuby, nebo abych doma uklízel a luxoval.

Zvládáte to obdivuhodně. Rozhodoval jste během kariéry největší zápasy v lize i na mezinárodní scéně. Teď jste byl na šlágru I. B třídy, jaký máte ze zápasu dojem?
Že měl vážně vysokou kvalitu. Co jsem viděl, tak Přední Kopanina chtěla ten zápas hodně vyhrát, tak nasadila dost posil z přeborového áčka. Kdo viděl Čechii Smíchov, tak ví, že má také výborné fotbalisty. Trochu mě domácí zklamali tím, že hodně padali, ale jinak to byl výborný fotbal. Kopanina měla štěstí, v závěru si dali Smíchovští nejspíš vlastní gól a hosté šťastně vyhráli. Ale znovu opakuji: úroveň mělo to utkání vysokou. Sám by ho zařadil možná až někam do spodku přeboru.

Byl jste na lajně v roli asistenta, jak si podle vás vedl hlavní rozhodčí Hruška?
Zápas byl skvěle odřízený, zvládl to bez jediné karty. Když bylo hodně diváků poblíž střídaček, dokázal si udělat pořádek. Myslím, že na to, že to byl zápas dvou nejlepších týmů téhle skupiny I. B třídy, tak se všeho zhostil výborně a mohl jsem kolegu Hrušku jen a jen pochválit. Vše zapadlo do vysoké úrovně, jakou zápas měl.

Takže nemusel krotit ani španělského trenéra Čechie?
Je známé, že Španělé jsou impulzivní. Tady byl ale trenér Čechie velkým pomocníkem rozhodčího. Když se objevila vyhrocenější situace, okamžitě zasahoval a vše uklidňoval. Ani jsem mu za to nestihl po utkání poděkovat. Klobouk dolů, jak to zvládl.

V dresu Čechie ostatně nastupuje celá řada cizinců. Musel jste si připadat, jako když řídíte evropský pohár...
Zkusil jsem na jednoho z domácích mluvit španělsky a on mi česky odpověděl, že na něj nemusím mluvit cizí řečí. (usměje se) Na straně Přední Kopaniny byli také nadstandardní hráči, co působili ve vyšších soutěžích. Musím říct, že fotbalově jsem si na tom utkání moc pochutnal.

Stejně nadšeně prý ale chodíte pískat i utkání přípravek...
Protože mě to baví. Víte, jak mi po fotbale dobře chutná oběd a pivo?

A co říkáte na rozhodčí v nejvyšší soutěži? Ti teď mají pomocníka ve videu a občas to také pořádně schytají. Jaký je váš názor na video?
Často mi kvůli tomu volají novináři a já odpovídám, že jsem videu vždycky fandil. Jen se musí umět dobře používat. Samozřejmě jsem zaznamenal, že někdy do zápasů videa vstoupila dost necitlivě. My jsme si museli poradit bez videa, ale kdyby byla ta šance, tak bych to uvítal. Myslím ale, že by si rozhodčí měl stát za svým. To, co vidí na první dobrou, je stejně vždycky nejlepší. Myslím, že jsou situace, kdy by se rozhodčí ani neměl chodit dívat. Třeba při derby pražských S červená karta pro Costu, ta byla podle mě jednoznačná. Kdybych ji v mé éře za tohle nedal, tak bych dostal stopku.

Předseda komise rozhodčích PFS Jiří Ulrich
„Je to rozhodcovská legenda, jeden z nejlepších našich rozhodčích československé éry. Je úžasné, že pořád rozhoduje zápasy. Kromě dospělých chodí na žáky, přípravky. Je vidět, že fotbal miluje a já před ním můžu jen smeknout.“Fotografie