Foto: Pavel Jiřík st.
ČAFC zachraňuje v přeboru i kondiční trenér ligové Karviné
22.03.2019

ČAFC zachraňuje v přeboru i kondiční trenér ligové Karviné

Prohrávat v poločase o dva góly a nakonec vyhrát zápas o důležité body, to může být pořádný impulz pro to, aby se tým nastartoval. Mužstvo ČAFC právě po takovém průběhu slavilo výhru nad Třeboradicemi 4:3, k tomu navíc chvíli před koncem přežil penaltu soupeře. „Byli jsme zralí na koronárku,“ přiznal sportovní manažer klubu Miroslav Kaliba.

Nakonec jste ale slavili výhru a mohli jste si oddechnout, protože jste možná získali zlaté body...
Asi se to tak dá říct. Minimálně jsou to v naší situaci body hodně důležité. Na druhou stranu taky musíme přiznat, že Třeboradice jsou slabší, než byly na podzim. Jsou bez útoku, drží jim to záloha.

To je možná pravda, ale po půli to bylo 1:3. To zavánělo dalším průšvihem, že?
Příjemně nám nebylo. Ale kdo zápas viděl, tak ví, že půl hodiny to bylo z naší strany dobré. Jenže pak jsme během pěti minut dostali tři góly po děsivých chybách. To se o nás pokoušel infarkt.

Co se dělo o pauze v kabině?
Kluci si k tomu samozřejmě něco řekli, ale aby tam byla ještě nějaká bouřka, to ne. Máme hodně mladých kluků, tak nemá cenu je ještě nějak víc stresovat. Už takhle jsou vyklepaní.

Následně se vašemu týmu povedl výsledkový obrat. Co se stalo, že jste se tak zvedli?
Říkali jsme si, že pokud budeme pokračovat v dobrém výkonu, tak že bychom aspoň na remízu měli mít. Taky to bylo po hodině hry nerozhodně 3:3. A nakonec jsme šli i do vedení. Chvíli před koncem ale málem přišel druhý infarkt. To proti nám sudí nařídil druhou penaltu. Podle mého se v tomhle čase mají pískat jen jasné penalty, tahle byla tak padesát na padesát.

Ale sudí ji pískl, nic s tím nešlo nic dělat...
Kopat ji šel Kadlec, který už jednu penaltu proměnil. Naštěstí druhou nedal, pánbůh stál při nás. Sice jsem říkal, že v poločase bychom asi i bod brali, ale kdybychom přišli takhle v závěru zase o výhru, to by bylo něco neskutečného.

Do druhé půle přišlo i několik změn v sestavě. Ze hřiště šel útočník Mašlej, který hrál netradičně na stoperu. Naopak na hrot se vysunul zkušený Chvátal, který byl v minulosti pro změnu pilířem defenzivy. Co jste tím sledovali?
Co se týče Chvátyho, tak naskakoval už na podzim a moc nám vždycky pomohl. Chodí na hrot, vyhrává hlavy, jsou na něj fauly. Jde nám pomoci, i když se mu na umělou trávu nechce. Teď to navíc vypadá, že příště bude muset asi hrát celý zápas, protože se nám zranili další dva kluci. A pokud jde o Mašleje, ten hrál stopera v přípravě a vedl si slušně. Tentokrát mu ale první půle nevyšla a v poločase řekl, že se necítí a vystřídal.

Vaše situace byla o to těžší, že jste nezvládli první jarní kolo, prohráli jste s Motorletem B 0:4. Proč nevyšel tenhle duel?
Motorlet byl na nás posílený. Brzy nám dali první gól, ale pořád to bylo hratelné. Jenže pak přišla chyba číslo dvě a bylo prakticky hotovo. Musím přiznat, že kromě jedné situace jsme neměli šanci. První zápas se nám nepovedl.

Obrat s Třeboradicemi může být impulsem, který váš tým nastartuje, co myslíte?
Kéž by to tak bylo. Nás čeká nesmírně důležitý zápas na Tempu. Pokud ho zvládneme, tak se můžeme po strašně dlouhé době dostat i mimo sestupové příčky. Ostatní namočené týmy hrají se špičkou. No uvidíme, bude to boj o každý bod.

Na podzim jste právě z duelů s Třeboradicemi, Tempem a Admirou B vyválčili devět bodů. Má váš tým sílu dokázat něco podobného?
Devět bodů by byla nejlepší varianta, ale kdybychom uhráli bodů sedm a byla tam výhra nad Tempem, tak bych to asi taky bral. A kdyby to s Tempem skončilo nerozhodně, tak bychom nakonec aspoň měli při bodové rovnosti lepší vzájemné zápasy. Je ale jasné, že budeme chtít vyhrát.

Na zimu jste plánovali výrazné posílení kádru, ale moc nových jmen jsem nenašel. Jak jste spokojený s tím, koho se povedlo přivést?
Moc spokojení nejsme, čekali jsme, že to posílení bude výraznější. Povedlo se nám získat gólmana, což je důležité. A taky k nám přišel Marek Chrobák, to je zajímavá postava. On je totiž kondičním trenérem Karviné.

Jak jste ho přilákali do ČAFC?
To je velká práce Tomáše Fitzela, s ním se kamarádí. Zná Aleše Derého i Martina Chvátala. Teď proti Třeboradicím naskočil bez jediného tréninku, ale byl na hřišti znát. Kopal divizi za Velvary, teď je kondičním koučem v první lize. Otázkou je, na kolik zápasů bude k dispozici. Jestli budou tři, nebo jich bude šest, to se uvidí. Termíny zápasů Karviné se mohou měnit.

Budou to asi pořádné nervy. Máte spočítáno, kolik bodů bude stačit na záchranu?
Nemáme, ale přemýšlíme o tom. Když budeme vycházet z poslední sezony, tak tam stačilo s odřenýma ušima 36 bodů k záchraně. To by mělo stačit i teď. V minulé sezoně se tam dole odlouply Ďáblice s Újezdem nad Lesy, podle mého k ničemu podobnému tentokrát nedojde. Vyhrávat začnou i Vršovice, bude to boj o každý bod.Fotografie