Foto: Archiv Marka Svobody
Za áčko v šanci málem překopl plot, za béčko dal dvacet gólů. Kanonýr Újezdu Praha 4 chce double

Za áčko v šanci málem překopl plot, za béčko dal dvacet gólů. Kanonýr Újezdu Praha 4 chce double

První místo pro Újezd Praha 4 v Pražská teplárenská přeboru, první příčka pro klubovou rezervu v C skupině II. třídy. A navíc bez porážky, tenhle podzim byl pro Újezd Praha 4 unikátní. Žolíkem na lavičce prvního týmu a ústřední postavou béčka byl Marek Svoboda, jehož dvacet nastřílených gólů pasovalo kanonýra na špici žebříčku střelců ve druhé třídě. „Kdybych dal všechny šance, bylo gólů minimálně dvakrát tolik,“ směje se devětadvacetiletý fotbalista. Je odhodlaný odmakat přípravu a i na jaře být hráčem, který bude připravený pomoci áčku. A navíc chce dál střílet góly za rezervu.

Podzim se hodně povedl. Jak si užíváte zimu?
Parádně. S béčkem jsme ztratili jen dva body a áčko v přeboru neprohrálo. Myslím, že byli všichni překvapení, jak to všechno klapalo. Byl to nejlepší podzim v historii klubu.

Neprohrálo áčko ani béčko. Čekali jste, že bude podzim v podání Újezdu Praha 4 tak suverénní?
Jak jsem říkal, áčko bylo překvapením přeboru, všichni zírali, jak se mu vede. Co se týče béčka, tak jsme od léta měli jasně daný cíl, že půjdeme za postupem. Chtěli jsme hrát nahoře, ale že ztratíme jen dva body, to bylo příjemné zjištění pro nás všechny.

Vy jste takový hráč na hraně obou týmů, tak můžete dobře posuzovat, jak to je. Je mezi týmy Újezdu Praha 4 určitá rivalita, kdy chce být jeden tým lepší, nebo si vzájemně fandíte?
Domácí zápasy hraje áčko a béčko po sobě, takže kluci z béčka přijdou dřív a fandí prvnímu týmu. A kluci z áčka pak po svém zápase zůstávají a fandí rezervě. Navíc kluci, co si nezahrají za áčko, tak dostávají šanci v rezervě. Hodně se to prolíná a přejeme si.

Soutěžíte na dálku, kdo bude mít delší sérii neporazitelnosti nebo kdo dá víc branek?
Takhle to nebereme, jsme jedna parta. Opravdu jsme si všichni užívali, že se teď tak dařilo. Byla dobrá nálada, držíme všichni při sobě. Jsme rádi, že se daří na všech frontách.

Vy jste na podzim zasáhl do zápasů obou celků, takže by to v případě dvou prvních míst byl takový váš double...
Je pravda, že to tak asi můžu brát. (směje se) V áčku jsem pravidelně na lavičce a za béčko chodím hrát, takže bych byl moc rád, kdyby se to povedlo.

Jen za béčko jste dal dvacet gólů a za áčko to tam nespadlo. Byla šance trefit se i v přeboru?
Jen jedna, v utkání s Vršovicemi. To jsem hrál asi pět minut. Ale nedal jsem to, málem jsem překopl plot a kluci se mi pak ještě čtrnáct dní smáli.

A co říkáte na svoji skvělou bilanci dvaceti vstřelených gólů za rezervu?
Že těch gólů bylo docela dost. Ale kdybych dal všechny šance, tak by jich bylo minimálně dvakrát tolik.

Rezerva Újezdu Praha 4 ale byla i tak suverénní. Kromě jedné remízy jste zvládli všechno vyhrát. Co se stalo, že nevyšel vítězně duel se Stodůlkami C?
I když jsem hrál třeba za Braník, nebo teď za Újezd, bylo to tam vždycky těžké. Nevím, je tam těžké hřiště, domácí na něm umějí hrát a nám to nesedí. Ten zápas nám tam nevyšel, dali jsme si i vlastní gól a moc jsme se do toho utkání nedostali. Byla z toho remíza.

Kdo bude zlobit ohledně boje o první místo?
Když se o tom bavíme, tak asi nejvíc tam padají Spoje B. U Dukly Jižní Město záleží na tom, jak to posílí z áčka. Pak je tam nahoře i Chodov, mezi námi je dlouhodobě velká rivalita. Šest kluků od nich je teď u nás, za výhru dávali flašku, tak to bylo po podzimu hodně veselé. A vyhrát budeme samozřejmě chtít i na jaře. Ten zápas bude mít náboj.

Věříte, že by mohl Újezd Praha 4, myšleno áčko i béčko, dojet sezonu bez porážky? To by pak znamenalo, že oba týmy své soutěže vyhrají...
Bylo by hezké, kdyby se to povedlo. Béčko hraje druhou třídu a uděláme všechno pro to, aby se to povedlo. Co se týče áčka, určitě to bude těžší. Na podzim nás všichni brali jako nováčka a přitom jsme neprohráli, teď budou mít všichni o to větší chuť nad Újezdem vyhrát. Jsou tam Uhelné sklady, Přední Kopanina. Hodně týmů bude hrát o záchranu, půjde o každý bod, áčko to bude mít v tomhle směru fakt o hodně těžší.

V minulosti jste hrával pravidelně za áčko, teď jste v roli střídajícího hráče a pálíte za rezervu. Pomáhá vám, že se připravujete s přeborovým týmem a bude to tak i v zimě?
S áčkem nás trénuje samozřejmě víc, nejen já. Pochopitelně nám to pomáhá. Teď v zimě pro mě platí, že se budu snažit odmakat přípravu s prvním týmem, chci dál patřit do širšího kádru áčka a k tomu chci pomáhat i rezervě.

To z vás musí mít doma radost, když každý víkend zvládáte tyhle časově náročné fotbalové dvojboje...
Od léta jsem sám, takže v tomhle směru je to teď v pohodě. Pochopitelně jsem si dřív nějaké poznámky vyslechl. Ale já mám fotbal hrozně rád, tohle všichni vědí, nechci na tom nic měnit. Když hraju fotbal, tak je jasné, že každý víkend budu pryč. S tím se nedá nic dělat, to máme všichni fotbalisté a trenéři stejné.