Lafata zajistil Spartě vítězství v Silvestrovském derby
31.12.2018

Dva zcela vyrovnané zápasy přineslo letošní Silvestrovské derby v Edenu. Utkání veteránů nad 45 let skončilo remízou 5:5, zatímco v utkání internacionálů nad 35 let zvítězila Sparta 6:5. Její vítězný gól dal nedlouho před závěrečným hvizdem vyhlášený kanonýr David Lafata.

Přítomní fanoušci Letenských si tak alespoň částečně vynahradili trápení Sparty v podzimní části nejvyšší soutěže, kde tráví zimní pauzu na pátém místě tabulky s odstupem 17 bodů na vedoucí Slavii.

V obou utkáních Silvestrovského derby se červenobílí neprosadili navzdory střelecké exhibici Luboše Kozla a Rudolfa Skácela. První z nich dosáhl v souboji veteránů hattricku, druhý se v duelu internacionálů blýskl dokonce čtyřmi trefami do sítě rudých.

Derby veteránů na 2x20 minut se hrálo pošestnácté a polovina z těchto zápasů skončila remízou: i letos. Týmy nastoupily poprvé se sedmi hráči v poli a zmíněného hattricku dosáhl Luboš Kozel i díky dvěma trefám z penalt.

Třiatřicáté derby internacionálů přineslo teprve osmý triumf Sparty, byť druhý za sebou. V neprospěch Slavie přispěla loni (4:9) i letos skutečnost, že dala v prvním poločase vždy jen jeden gól.

Velmi dobrý výkon v rudém dresu podal stále aktivní prvoligový hráč Marek Matějovský a sám dal také branku, jež ve 38. minutě posunula jeho tým do vedení 4:1. Slávisté stále jen dotahovali, ale i tak se jim podařilo srovnat na 4:4 a poté i 5:5. V závěrečné 50. minutě rozhodl celé střetnutí ve prospěch Sparty David Lafata trefou z penalty za tři rohové kopy.

„Líbilo se mi tu, je to pěkná tradice. Jsem rád, že mě Jirka Novotný pozval, potkal jsem se s kluky, které jsem dlouho neviděl. Krásná atmosféra, hodně lidí, mělo to náboj. Sice je to jen silvestrovské, ale stále derby. Vyhráli jsme, tak sparťané mohou být spokojeni. Spartě bych přál, aby byl příští rok lepší než ten letošní. A aby zase budila respekt. Sám je zvědav, jak tým pozvedne nový sportovní ředitel Tomáš Rosický,“ řekl David Lafata.

„Snad jsme fanouškům udělali radost alespoň tady,“ doplnil ho Marek Matějovský.

„Škoda, že jsme nedotáhli výsledkový obrat a pravidlo penalty za tři rohy nás nakonec stálo lepší výsledek. Porážka mrzí, protože jsme dobře finišovali,“ uvedl slávista Jiří Bílek, jenž podobně jako Lafata nastoupil do Silvestrovského derby poprvé.

Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Rudolf Skácel (Slavia) a Václav Koloušek (Sparta). Na nový rok 2019 si přiťukli komentátor České televize Pavel Čapek, šéf pořádající agentury Niosport Agency Václav Čičatka a hráči Jiří Bílek (Slavia) a David Lafata (Sparta).

Výsledky Silvestrovského derby v Edenu

Utkání veteránů (nad 45 let): Slavia – Sparta 5:5 (2:4)
Branky:
12., 34. (obě z pen.) a 37. Kozel, 22. Jeslínek, 16. Řehák – 1. Trval, 6. Vrabec, 15. Zítka, 17. Budka z pen., 38. Kincl.
Slavia: Bureš – Janoušek, Jeslínek, Jindráček, Kozel, Kuka, Mareš, Medynský, Řehák, Šilhavý, Šimůnek, Veselý, Zákostelský.
Sparta: Blažek – Bažant, Denk, Horňák, J. Jarolím, Kincl, Lokvenc, Margolius, Trval, Vrabec, Zítka, Budka.
Bilance po utkání 6-8-2.

Utkání internacionálů (nad 35 let): Slavia – Sparta 5:6 (1:3)
Branky: 9., 38. z pen., 40. a 48. Skácel, 41. Ulich – 4. a 50. z pen. Lafata, 24. a 41. Koloušek, 15. Stracený, 34. Matějovský.
Slavia: Winter – Bílek, Černý, L. Došek, T. Hrdlička, Hunal, Hyský, Kalivoda, Mario Lička, Müller, Pešír, Piták, Skácel, Ulich.
Sparta: Bičík – Čížek, Flachbart, Fukal, Hübschman, Jun, Koloušek, Lafata, Matějovský, J. Novotný, Stracený, Luk. Zelenka, Šírl.
Bilance po utkání: 21-4-8.