Foto: FK Zlíchov 1914
Zlíchovské hřiště pod atakem divočáků. Opravdu se vydováděli, říká předseda Dámec

Zlíchovské hřiště pod atakem divočáků. Opravdu se vydováděli, říká předseda Dámec

Jejich hřiště obvykle prožívá nápor dvounohých fotbalistů, kteří svými kopačkami nadělají minimální škody. Ale nálet čtyřnohých divokých prasat? To už je jiný kalibr. Zlíchovští fotbalisté se o tom sami přesvědčili na konci podzimní části I. A třídy. Hned dvakrát na jejich hřišti úřadovali právě nezvaní hosté z Prokopského údolí.

„V první chvíli se zdálo, že zbylé podzimní zápasy neodehrajeme. Ale díky obětavosti členů klubu, a především Petrovi Schumovi, který má zkušenosti z vlastního lesa, se podařilo vše zvládnout během dvou dnů a zápasy odehrát,“ říká předseda klubu Jan Dámec.

Co přesně divočák provedl s hřištěm?
S největší pravděpodobností to bylo více divočáků, kteří jsou v přilehlém Prokopském údolí. A nejspíš se přišli připravit na zimu a doplnit si zásoby. Bohužel o dva týdny později se tato skutečnost stala opět, ale naštěstí v menší míře, takže jsme to ještě před dalším domácím zápasem zvládli.

Jak moc velká vznikla škoda?
Čekáme na vyčíslení, ale byla poničena plocha 30 krát 30 metrů. Nejvíce pak bylo ohnisko v pravé části hřiště, kde se opravdu vydováděli. Tam tedy nebyl ani kousíček trávy.

Jak jste na tuto událost zareagovali? Vzhledem k tomu, že jste nakonec zápas A-týmu se Střešovicemi odehráli a vyhráli ho.
V první chvíli se zdálo, že víkendové zápasy neodehrajeme. Ale díky obětavosti členů klubu, a především Petrovi Schumovi, který má zkušenosti z vlastního lesa, se podařilo vše zvládnout během dvou dnů a zápasy odehrát. Pro představu a eventuálně pomoc, kdyby byl také někdo takto zasažen, je nutné co nejdříve skládat trávník zpět jako puzzle, než to uschne. Jsou to malé dílce, které je nutné roztáhnout a vkládat do poničené plochy. Důležité také je, aby pod nimi nezůstaly listy či jiné nečistoty. Následně je nutné plochu uválcovat.

Pamatujete na Zlíchově něco podobného?
Ne, s hřištěm jsme žádné katastrofické scénáře nezažili, pouze odcizení traktoru. Ale paradoxem je, že jsme čekali 27 let, než se vyřeší pozemky, které patřily z poloviny šestnácti majitelům. Intenzivně jsme na tomto problému pracovali posledních deset let a za podpory Magistrátu hlavního města Praha, Městské části Praha 5 a mnoho dalších lidí do tohoto problému zapojených, jsme se dočkali v říjnu 2018. Podepsali jsme dlouhodobou smlouvu o pronájmu a můžeme se nyní soustředit na vylepšování areálu, včetně kvalitního oplocení - teď už víme proč... A samozřejmě chceme zajistit podmínky pro kvalitní přípravu všech našich týmů. Takže v tomto případě, po tom všem, čím jsme si prošli, jsme nevěděli, jestli se máme smát, nebo brečet.

V minulé sezoně jste bojovali o záchranu, v té aktuální se držíte ve středu tabulky. Jak jste obecně spokojeni?
Pokud k tomu mám přistoupit jako hodnocení, jak by klub měl po sportovní stránce fungovat, pak se dá hovořit o průměrném podzimu. Samozřejmě tak jako mnoho ostatních klubů, i my hledáme stále nové hráče a hráčky, abychom doplnili a měli kvalitní mužstva. A-tým mužů odehrál většinu zápasů doplněn o hráče dorostu a béčka. Ale na druhou stranu, jak nám poslední dva roky nevycházely, ztráceli jsme body, pak se nyní situace obrátila. Mnoho zápasů jsme dokázali vyhrát v posledních minutách, takže se budeme připravovat na jarní část více v klidu. Ženy naštěstí zabraly v posledních čtyřech kolech a dostaly se do středu tabulky. Zde máme plán doplnit kádr a začít bojovat opět o přední příčky. Dorost, B-tým a nově i Stará garda zůstaly za očekáváním, u všech týmů jsme počítali s více body a podzimním umístěním v horní části tabulky.

S jakými cílem půjdete do jarní části soutěže?
Jak jsem už zmínil, pro klub a fanoušky je podstatné, že se již plně můžeme věnovat pouze sportu. Všechny věci okolo pozemků jsou již minulostí a my se v příštím roce těšíme na oslavy 105 let založení klubu. Věřím, že vše, co se nám podařilo dosud vybudovat a udělat, se nám nyní vrátí a budeme si užívat jak sportovních výsledků, tak nových aktivit, které plánujeme. Je také nutné poděkovat vedení, hráčům, partnerům, členům a fanouškům za jejich podporu, protože bez té by tento klub byl již minulostí.