Foto: Redakce
Vzdělávací program pro rozhodčí pokračoval pod vedením Lucie Ratajové
10.04.2018

Vzdělávací program pro rozhodčí pokračoval pod vedením Lucie Ratajové

Jarní část Vzdělávacího programu rozhodčích začala fitness tréninky a s nadcházejícím jarem přišel čas i na workshopy s instruktory rozhodčích FAČR. Z Benešova přijela na umělý trávník pražské Admiry mezinárodní asistentka a také předsedkyně komise rozhodčích žen Lucie Ratajová

Navzdory komplikované pražské dopravě začal trénink pro více než dvacet účastníků včas, i když v programu bylo nutné poněkud improvizovat. Lucie vytáhla ze svého arzenálu tréninkovou jednotku, v níž simulovala zápasovou činnost asistentů. „Půjdete po dvojicích a každý z vás bude signalizovat jako v zápase. Ofsajd, přestupek nebo vhazování, prostě to, co uvidíte.

Role figurantů se ujali dorostenci U15 Admiry Praha a také díky nim utekla všem zúčastněným hodina velmi rychle.

Když se setmělo, čekala frekventanty ještě hodinka v klubovně. Lucie si připravila komentář ke spolupráci rozhodčích a asistentů v klipech z prvního jarního kola Pražská teplárenská přeboru mužů Prahy. A udělala to tak zajímavě, že na plánované ofsajdové klipy už nezbyl čas.

Skupinu v rámci Vzdělávacího programu rozhodčích, financovaného z Konvence UEFA, čekají na jaře ještě další tři odpolední semináře.

To Akademie rozhodčích, určená pro začínající arbitry, odstartovala celodenním seminářem na stadionu pražské Admiry. Více než dvaceti frekventantům se věnovali především lektoři pravidel Jan Hora a Bohuslav Slavík, ale také vedoucí obsazovacího úseku pražské komise rozhodčích Ladislav Čadský.

 Vždyť kromě základních přednášek na téma pravidel 5 a 12 bylo třeba seznámit nováčky i se systémem fotbalových soutěží a také s vyplňováním elektronického zápisu o utkání. Akademici se sejdou ještě dvakrát na odpoledních workshopech a v červnu je čeká závěrečný seminář spojený s přezkoušením.