Unikátní Praha: počet mládežníků za pět let stoupl o 136 procent!

Unikátní Praha: počet mládežníků za pět let stoupl o 136 procent!

Nejvíc nových členů Fotbalové asociace ČR přibývá v Praze. Vyplývá to ze statistik, které porovnávají počty registrovaných lidí ve fotbale za posledních pět let. Pro hlavní město jsou to velmi zajímavá a potěšitelná čísla: je zde největší přírůstek mládežníků i dospělých, kteří dohromady tvoří třetinu všech nových členů celé asociace. Plní se tak vize předsedy Pražského fotbalového svazu Dušana Svobody, který jako jednu z hlavních priorit má už dlouhodobě právě to, aby přibývalo lidí, kteří se věnují fotbalu.

Praha stále zvyšuje náskok – a to hlavně v oblasti mládeže. Před rokem se mohla chlubit tím, že počty registrovaných členů pod 18 let v ní od roku 2012 stouply o 116 procent, teď už je na 136 procentech! V převodu na konkrétní čísla to znamená posun z 5491 mládežníků před pěti lety na téměř 13 tisíc dětí věnujících se fotbalu, které byly v databázích ke konci roku 2017.

Přes 100 procent se dostal už jen Moravskoslezský svaz (104 %), na rovnou stovku dosáhli v Plzeňském kraji. Největší problém s lákáním nových nezletilých členů mají na Vysočině (79,1 %).

„Jasně se tady projevuje důrazné zaměření na mládež, které se nám vyplácí. Máme z těch čísel velkou radost,“ říká Jan Gruber, marketingový manažer Pražského fotbalového svazu. „Děláme všechno, abychom v tomhle směru dál rostli, protože věříme, že se to může podařit a ještě jsme nedosáhli maxima.“

V době, kdy se hodně mluví o tom, že děti nechtějí sportovat, je Pražský fotbalový svaz ve vysoce kladných číslech. „Pro PFS je navyšování členské základny prioritou, což našimi projekty každoročně podporujeme,“ pokračuje Gruber.

Pevnou součástí pražského fotbalového kalendáře už se staly akce jako Dětský fotbalový pohár pro žáky a žákyně I. a II. tříd, Můj první klub a Měsíc náborů se zaměřují na náborové akce, Neberte nám naši hru na výchovu rodičů, trenérů a funkcionářů – za cíl si klade zlepšit atmosféru na pražských stadionech během utkání dětí a mládeže. Projekt Tour de club propojuje profesionální a amatérské kluby v Praze po všech stránkách, Létající trenéři se specializují jen na tréninkovou část. Odstartovaly také Školní fotbalové besedy, které mají zpopularizovat fotbal ve školách. Výraznější podporu mají i reprezentační výběry PFS.

„Jsme v tomhle směru hodně aktivní a tohle je naše odměna,“ říká Dušan Svoboda, předseda Pražského fotbalového svazu. „Snažíme se na kluby vytvářet tlak, pracovat s nimi, motivovat je k získávání nových členů. Ale není možné zapomenout ani na aktivitu Fotbalové asociace ČR. Pak je to už na jednotlivých krajských organizacích, jak její podporu využijí. A nám se to daří.“

A to nejen v oblasti mládeže. Meziročně stoupl celkový počet členů PFS nejvíc ze všech krajů o 7,5 procenta na současných 20 723 lidí. Od roku 2012 jde o navýšení o 69,1 procenta, což je v porovnání s ostatními kraji unikátní číslo. Druhý je Moravskoslezský kraj dosáhl zvýšení o 40,2 procent.

I mezi dospělými Praha navýšila za posledních pět let počty téměř o tisícovku (14,5 %), v tomto směru se jí drží Zlínský kraj (12,5 %), zbytek už je pod desetiprocentní hranicí.

Velmi zajímavý je také pohled na poměr mládežníci vs. dospělí, který je v Praze 62,6 % ku 37,4 %, což je velmi pozitivní zpráva směrem do budoucnosti. Pouze Moravskoslezský kraj má poměr vyrovnaný, u zbytku krajů převažují dospělí.

Počty registrovaných členů ve fotbale obecně každoročně stoupají: zatímco v roce 2012 evidovala Fotbalová asociace ČR 280 810 lidí, v roce 2017 už to bylo 332 966 lidí.

A Praha má na těchto číslech velký podíl.