Stop hromadným protestům! I v pražských soutěžích začíná platit pravidlo, kdy může s rozhodčím řešit sporné situace pouze kapitán
Rozhodčí vysvětlí kapitánům důležitá rozhodnutí během utkání, pouze kapitáni během vysvětlení mohou mluvit s rozhodčím, a to se vzájemným respektem. Tak zní ve zkratce toto pravidlo tím, že kapitáni zodpovídají za své spoluhráče a musí zajistit, aby respektovali rozhodčího, udržovali si od něj odstup a nevyvíjeli na něj tlak.
Každý hráč, který výše zmíněné poruší, bude ignorovat svého kapitána a přiblíží se k rozhodčímu s projevy nesouhlasu a neúcty, bude napomenut žlutou kartou.
„Neznamená to, že zcela zmizí interakce mezi hráči a rozhodčími. Běžné rozhovory zůstávají povoleny a jsou důležité, tohle pravidlo má zvýšit transparentnost a snížit možné konflikty a frustrace hráčů,“ vysvětluje Kryštof Mencl, šéf komise rozhodčích Pražského fotbalového svazu. „Kluby na všech úrovních byly o tomto pravidlu informovány, s rozhodčími jsme to probírali a musím všechny aktéry zápasů upozornit, že nevhodné chování, které půjde proti tomuto pravidlu, budou rozhodčí opravdu důsledně a striktně trestat. Je to pravidlo jako každé jiné.“
Pokud vzniknou na hřišti sporné situace, rozhodčí může počkat s pokynem o znovuzahájení hry, aby dal kapitánům čas promluvit si se spoluhráči a vysvětlit jim finální rozhodnutí. Ale pozor, kapitánská páska nezaručuje „beztrestnost“. Pokud rovněž kapitán projeví slovy či gesty neúctu k rozhodčímu, také on může být napomínán.
Speciální situace vznikne, když je kapitánem brankář. „Pak musí být rozhodčí nejpozději při losování před začátkem utkání informován, který hráč je určený ke komunikaci s rozhodčím místo brankáře. V takovém případě k rozhodčímu může přistoupit buď brankář-kapitán, nebo nominovaný hráč,“ říká Mencl. „Pokud je nominovaný hráč střídán či vyloučen, musí být určen jiný hráč.“
Na metodický pokyn Komise rozhodčích FAČR k tomuto pravidlu se můžete podívat ZDE