Foto: archiv
Přeborníkem Prahy byl před 70 lety Slavoj Pražský průmysl masný
06.08.2024

Přeborníkem Prahy byl před 70 lety Slavoj Pražský průmysl masný

Už v nejbližších dnech odstartuje nový ročník Veolia Pražská teplárenská přeboru (nově 5. liga). Než se tak stane, podívejme se na Krajskou fotbalovou soutěž Praha-město (tak se tehdy jmenovala) v roce 1954, tedy před 70 lety. Byla zajímavá tím, že šlo o třetí nejvyšší soutěž v našem fotbalu, po Přeboru republiky (1. liga) a dvou skupinách Celostátní soutěže (2. liga).

Krajská soutěž Praha-město se hrála systémem „doma - venku“ a „jaro - podzim“. Co na první pohled zaujme? Záplava klubů zvaných tehdy Spartak - z dvanácti jich toto označení nosilo hned osm.

Vítězem a postupujícím do vyšší soutěže se ale žádný Spartak nestal. Prvenství patřilo Slavoji PPM Praha (Pražský průmysl masný). Čtenář patrně netuší, o jaký oddíl šlo. Takže: byl pokračovatelem bývalého Nuselského SK, který v časech první republiky hrával i 1. ligu. V roce 1993 pak přišla fúze s AFK Podolí. Zanedlouho odstartuje pod názvem AFK Slavoj Podolí v 1. A třídě.

Na druhém místě skončil Tatran Stavomontáže. Ten je součástí přebohaté historie ČAFC Praha. Čafku ve „zcela novém hávu“ uvidíme v přeboru Prahy.

Třetí příčka patřila Spartaku Praha Motorlet, který si později, v sezoně 1963/1964, na jeden rok vyzkoušel i 1. ligu. Dnes jinonický klub pod názvem FK Motorlet Praha startuje v ČFL (nově 3. lize).

Na čtvrtém místě skončil Spartak Stavomontáže. Taky ten je letmo součástí historie ČAFC Praha.

Pátý byl Spartak Závody 9. května. Dnešní čtenář asi opět netuší, s kým by měl mít tu čest. Takže - šlo o bývalý SK Nusle, později Spartak Praha 4, dnes opět SK Nusle, který si za protektorátu zahrál 1. ligu. V současnosti Nuselští hrají doma, na nuselské Děkance, 1. B třídu.

Šestý DA Posista Praha vznikl - podle dostupných zdrojů - z bývalého Sokola Břevnov, do kterého se povinně sloučili rivalové SK Břevnov a Břevnovský SK. Břevnovský fotbal to v 90. letech minulého století dotáhl až do ČFL, pak ale klub pod názvem Dragoun Břevnov zanikl. Pro tuto tradičně fotbalovou část Prahy to byla velká rána. Až v roce 2020 založili nadšenci Union Břevnov. A současnost? Starší žáci budou od sezony 2024/25 hrát soutěž ve společném týmu s vrstevníky z SK Uhelné sklady Praha, název zatím nebyl upřesněn. Uvažuje se o založení dorosteneckého týmu a pro tento tým se hledá trenér.

Tým na sedmém místě Spartak Škoda Praha byl pokračovatelem SK Čechie Smíchov. Ta po roce 1948 střídala vnucené obskurní názvy (Sokol Škoda Smíchov, Spartak Smíchov Škoda, Spartak Strojírny Wilhelma Piecka, Naftové motory)… Po listopadu 1989 se klub konečně vrátil k tradičnímu názvu a jako Čechie Smíchov patří do 1. B třídy.

Osmý Spartak Sokolovo B - mladší fanoušci Sparty, zbystřete pozornost! Možná ani nevíte, že právě tak se totiž tenkrát jmenoval slavný letenský klub. Ovšem kádr B-mužstva byl složen z řady hráčů SK Libeň, který se do Spartaku Sokolovo začlenil v roce 1951, čímž zanikl. Dnes je béčko Sparty účastníkem Chance národní ligy, tedy 2. ligy.

Devátý Spartak Aritma - už název navede fotbalu znalého čtenáře do Vokovic, kde sídlí dnes divizní SK Aritma Praha. Jen pozor! Hřiště tehdy klub měl v Dejvicích, zhruba tam, kde dnes stojí areál ČVUT.

Desátý tým tabulky Spartak AZKG (čti Automobilové závody Klementa Gottwalda, to byly věci), to je dnes opět stará dobrá TJ Praga 1909 sídlící nedaleko stanice metra Vysočanská. Patří mezi účastníky 1. A třídy.

Až jedenáctý skončil tým Spartaku Tesla Praha. To byl poúnorový název bývalého AFK Karlín, založeného roku 1894 jako SK Karlín. Už jako AFK Karlín tým vybojoval v roce 1902 památné 2. místo v mistrovství Čech za ČAFC Vinohrady (mimochodem, až čtvrtá skončila AC Sparta). Klub už v dávnějších dobách zanikl.

A máme tu poslední Rudou hvězdu Praha. Ta vznikla jako sportovní oddíl ministerstva vnitra v roce 1952. A protože to byla padesátá léta minulého století, už v roce 1953 RH Praha najdeme v tabulce A-skupiny Celostátní soutěže (2. ligy), kde v konkurenci Spartaku Stalingrad (Bohemians), Teplic, Hradce Králové, Plzně, Liberce a dalších týmů obsadila 9. místo z 12 účastníků. A co bylo dál? Rychlý sešup, poslední místo v krajské soutěži 1954 a pak už účast v nižších třídách. Po roce 1989 došlo ke změně názvu na Olymp Praha, v letech 2009 až 2011 klub spolupracoval se Střešovicemi, později osciloval mezi 2. a 3. třídou. Pak jeho stopa mizí. Tiskový mluvčí Centra sportu ministerstva vnitra Petr Halaburda suše konstatoval: „Fotbal mezi sporty provozovanými pod Olympem není.“

V příštím roce 1955 už byla krajská soutěž Prahy-město až čtvrtou fotbalovou úrovní, po Přeboru republiky, dvou skupinách Celostátní soutěže a šesti skupinách Oblastní soutěže (budoucí divize).