Foto: Pavel Jiřík st.
VIDEO: Chyby i správně posouzené sporné momenty. Podívejte se na výukové klipy Komise rozhodčích PFS
22.02.2024

VIDEO: Chyby i správně posouzené sporné momenty. Podívejte se na výukové klipy Komise rozhodčích PFS

I rozhodčí se občas spletou. Důležité ale je, aby se z chyb poučili. Také proto Komise rozhodčích Pražského fotbalového svazu, která pečlivě sleduje výkony sudích, sestříhala výukové klipy ze situací, které se odehrály v podzimní části Pražská teplárenská přeboru mužů. Na devíti videích se můžete podívat, jak komise komentuje vybrané momenty. Nad každým videem je slovní popis situace.
  • 1. Rozhodčí přeruší hru a nařídí přímý volný kop pro přestupek domácího hráče. Trenér hostů se poté chová neakceptovatelně a používá vulgární urážky vůči rozhodčímu, měl být vyloučen z lavičky.
  • 2. Rozhodčí správně poskytl výhodu ve hře, trenér domácích neakceptuje rozhodnutí, chová se vulgárně a uráží rozhodčího, ten ho správně vyloučí z lavičky. Hra měla být navázána nepřímým volným kopem z pomezní čáry, nejblíže přestupku trenéra pro hostující mužstvo.
  • 3. Rozhodčí nesprávně nařídí pokutový kop, předtím již došlo k přestupku útočícího hráče, měl být nařízen přímý volný kop pro hosty.
  • 4. Rozhodčí správně nařídí přímý volný kop za nesportovní chování, bezohledné kopnutí do brankáře hostů, za které pak správně dostal domácí hráč ŽK. Poté se hostující hráč dopustí hrubého nesportovního chování, prudkého vražení oběma rukama do soupeře v přerušené hře, za což měl dostat ČK. Trenér domácích se chová neakceptovatelně a používá vulgární výrazy směrem k rozhodčímu, za což měl být vyloučen z lavičky.
  • 5. Rozhodčí měl udělit hráči hostí ČK za surovou hru, kopnutí soupeře zepředu podrážkou kopačky do holeně za použití nepřiměřené síly v nepřerušené hře a poté vyřešit naprosto neakceptovatelné chování lavičky domácích, udělením ŽK, případně ČK.
  • 6. Rozhodčí měl udělit ČK za surovou hru, kopnutí soupeře zepředu podrážkou kopačky do stehna za použití nepřiměřené síly.
  • 7. Rozhodčí akceptovatelně udělil druhou ŽK+ČK hráči domácích za nesportovní chování, bezohledné vražení do soupeře v souboji o míč v nepřerušené hře. Jednalo se o hraniční souboj mezi bezohledným a surovým přestupkem.
  • 8. Rozhodčí přeruší hru pro ofsajd a současně útočník kopne do míče a vstřelí branku. Rozhodčí útočníka správně slovně upozorní, že by neměl pokračovat ve hře. Toto není taxativní situace pro udělení ŽK.
  • 9. Rozhodčí v této situaci musí ponechat výhodu ve hře a uznat dosaženou branku.