Foto: Jiří IPSER
Aritma je pyšná na své mládežníky. Šanci dostane každý, klub dbá i na růst a vzdělání trenérů
16.02.2024

Aritma je pyšná na své mládežníky. Šanci dostane každý, klub dbá i na růst a vzdělání trenérů

Výkladní skříní řady klubů je často první tým dospělých, divizní Aritma se ale může pyšnit i skvělou prací s mládeží. Vokovický klub podchytil talenty už ve školičkách, dětské nadšence piplá a učí lásce k fotbalu ve všech vypsaných kategoriích až do dorostu. Výběry Aritmy hrají pražské i celostátní soutěže. „Pořád je ale prostor pro zlepšování,“ přiznává Jan Brych, který dohlíží na potěr v modrobílých barvách Aritmy.

Je jasné, že pokud hráč projde řadou mládežnických kategorií v daném klubu, má k němu následně o to vřelejší vztah. „Za áčko nastupují čtyři kluci, co u nás vyrostli, odchovanec je dokonce kapitánem,“ hlásí spokojeně. Propojení s mládeží je i dál velké. „Kluci z áčka i béčka se zapojují jako trenéři,“ říká pyšně.

Výhoda je o to větší, že se pak mládežníci mohou sami přijít podívat, jak si jejich trenéři vedou. „Vidí kluky, jak bojují na hřišti ve stejném dresu, co nosí. O to více je to pak motivuje,“ tvrdí Brych.

Do starších žáků má Aritma obsazeny mládežnické kategorie po ročnících a následně pak mladší a starší dorost. Všechno začíná u školiček a předpřípravek. Ve školičkách to ještě není o fotbale, ale o pohybu dětiček, které si budují hlavně vztah ke sportu. A když pak u nich zvítězí fotbal, jen dobře. A pokud v modrobílých dresech Aritmy, tak ještě lépe. „Samozřejmě, že se setkáváme s tím, že některé ročníky jsou silnější. Vnímáme to třeba u straších žáků,“ naznačuje zástupce Aritmy. „Co se týče počtu dětí, tak určitě nejsme na vrcholu, ještě máme prostor pro navýšení,“ prozrazuje.

Cest, jak přilákat malé nadšence k fotbalu, volí klub několik. Nikoho asi nepřekvapí, že Aritma na začátku školního roku a také na jaře pořádá nábory. „Skvěle nám fungují i spolupráce se základními školami v okolí. Zajišťujeme tam pro děti hodinu či dvě hodiny pohybu navíc. Je to moc fajn,“ pochvaluje si Brych.

Pro nejmenší pak Aritma pořádá turnaj mateřských škol. Funkcionář Aritmy sportovně přiznává, že s myšlenkou takové akce nepřišli Vokovičtí. „První to dělaly Háje, my jsme si akci modifikovali a musíme přiznat, že má turnaj obrovský ohlas,“ říká s nadšením. Zdůrazní, že při práci s mládeží těží Aritma jak z podpory Městské části, tak z podpory Pražského fotbalového svazu. S radostí také klub využíval akci Měsíce náborů. Nyní má již ale status střed.

Další z cest, jak přilákat nové hráče na Aritmu, je dětský den. Právě Brych obchází také okolní školy a láká zájemce na takzvaný otevřený trénink. „Někdo najde odvahu, hned přijde v kopačkách a zkusí to na hřišti. Další se třeba jen s rodiči kouká, jak vše probíhá,“ líčí trenér Aritmy s tím, že je samozřejmě takový trénink prezentovaný na sledovaných sociálních sítích – tedy na Facebooku a Instagramu. „Nikdo se ale nemusí bát zavolat i v jiném termínu. Číslo na mě, nebo na Tomáše Kubra, najde každý na webu Aritmy,“ upozorňuje. „Kdo to chce u nás zkusit, ať se ozve. Vyzkouší si jeden, dva tréninky a pak se rozhodne, zda ho to u nás baví, nebo se třeba bude věnovat jinému sportu.“

Hodně velkým lákadlem může být pro někoho i to, že je Aritma partnerským klubem mistrovské Sparty. Na Letnou to ostatně není z Vokovic daleko. Spolupráce je celkem čerstvá, běží druhou sezonu, ale už nyní si ji Aritma pochvaluje. „K předpřípravkám chodí trenér ze Sparty. Ukáže našim trenérům svůj pohled na přípravu, obohatí to rodiče i naše trenéry,“ má jasno Brych.

Co dalšího spolupráce Aritmě přináší? Má třeba možnost hrát turnaj partnerských klubů na Strahově. Hodně se na spolupráci podílí také jeden z největších expertů na mládežnický fotbal – Antonín Plachý. I tohle prý kouče na Aritmě mění a posouvá k lepšímu. Neméně důležitou věcí je, že se mládežníci z Aritmy mohou podívat v rámci spolupráce na zápasy Sparty na Letné. V jarní části ligy, kdy mistr 16. března přivítá Hradec Králové, pak půjdou malí zástupci Aritmy přímo na hřiště jako doprovod hráčů, pak se mohou na duel podívat přímo na stadionu. „Stane se, když je volno, že dostáváme i lístky na zápasy a pak jdou kluci v doprovodu rodičů na utkání. Někdy se i ptají, zda nebudou vstupenky. Být na utkání na vyprodané Letné je pro ně obrovský zážitek a také obrovská motivace,“ neskrývá Brych.

Klub se pochopitelně nestará jen o malé fotbalisty, pečlivě dbá také na to, aby měly děti i kvalitní trenéry, aby se vzdělávali a doplňovali si licence. „Vedení klubu se je snaží motivovat. Třeba přispěje nějakou částkou na studium té licence,“ prozrazuje funkcionář vokovického klubu. Ideální kombinací pak je, když má hlavní trenér k ruce jako asistenta některého z rodičů, který má zájem a také si udělá trenérský kurz. „Zapojují se i maminky, a to do organizačních věcí,“ těší Brycha. Na všechno podle něj dohlíží klubový šéftrenér a kouč divizního A týmu Ladislav Prošek. „Nenechá si to uniknout, fotbal dělá celý život a je fajn, jaký má o všechno zájem.“

Šanci zahrát si fotbal na Aritmě přitom nedostávají jen nejtalentovanější mládežníci. Vokovičtí se řídí strategií dát příležitost všem. „Ono je často důležité, že to kluky baví a pracují na sobě. Na začátku třeba nemusí být nejlepší, ale po čase hráč raketově fotbalově vystřelí. Je nádherné sledovat, jaké pokroky kluci dělají,“ říká nadšeně Brych. Role mají přitom s šéftrenérem Proškem rozdělené. První sleduje dění do mladších žáků, druhý stíhá dohlížet na zbytek mládežníků.

Odměnou pro Aritmu je, že některé mládežnické týmy přerostly kvalitou hranice hlavního města a cestují k utkání divize po Česku. „Tam se to snažíme ulehčit rodičům a na zápasy jezdíme autobusem,“ prozrazuje Brych. „Hlavní je v tu chvíli dobrá komunikace. Snažíme se o to, aby se vše posouvalo,“ naznačuje, že v Aritmě rozhodně nespí na vavřínech.

Klubový areál ve Vokovicích má sice v posledních deseti letech stabilní podobu, ale dříve se měnil fanouškům před očima, jednou z posledních úprav byla rekonstrukce kabin z venku. Je pochopitelné, že s narůstajícím počtem mládežníků nestačí kapacita klubových hřišť. „Chceme, aby kluci hráli na trávě, takže dochází k tomu, že si musíme pronajímat hřiště, ale moc se nám osvědčila spolupráce se školami,“ chválí Brych. „V zimě třeba přípravky trénují v hale. Je výhoda, že se tam dá věnovat třeba i průpravě v gymnastice,“ dodává s tím, že v klubu mají nejen fotbalové trenéry, ale i kouče, kteří dohlížejí i na atletickou stránku přípravy. „Jde třeba o techniku běhu. FTVS máme velmi blízko, v tomhle směru nemáme problém,“ myslí si.

A jak jsou na tom v klubu třeba malé holčičky, které by si na Aritmě chtěly zahrát fotbal? I to je samozřejmě možné, i když specializované celky vokovický klub nemá. „V mladších žácích holčičky máme. Teď to třeba jedna z našich hráček odešla zkusit do Sparty,“ konstatuje.

Když pak zrovna není sezona, i v takové chvíli máte šanci se v Aritmě sportovně vyžít. „Hodně se nám totiž osvědčily letní kempy. Na ně může přijít kdokoliv, včetně úplných začátečníků. Kempy děláme u nás na Aritmě, kde máme kurty na tenis, na beach, v areálu je hala, kousek je koupaliště. Hlavní náplní je ale pochopitelně fotbal,“ popisuje Brych.

Aritma se snaží po všech směrech přilákat děti ke sportu - a k fotbalu zvlášť. „Když bude mít někdo zájem u nás hrát, nemusí se bát zavolat,“ opakuje na závěr Brych.Související články