Foto: Pavel Jiřík st.
Hlavním favoritem na postup je Přední Kopanina, tvrdí trenér Tempa. Rozdíly jsou malé, motivaci máme ohromnou, dodává

Hlavním favoritem na postup je Přední Kopanina, tvrdí trenér Tempa. Rozdíly jsou malé, motivaci máme ohromnou, dodává

Pěkně ze závětří, ze třetího místa, bude vyrážet do jarní části Pražská teplárenská přeboru Tempo. Tým ze Lhotky neskrývá, že se chce poprat o první příčku. „Takhle vysoko jsme po podzimu ještě nebyli a pro všechny je ohromná motivace se na jaře poprat o lepší umístění. Super favorit je ale Přední Kopanina,“ konstatuje trenér Petr Vanko.

Příprava běží naplno, jak jste zatím během zimy spokojený?
Zatím je krátká doba na nějaké soudy. Řekl bych, že je to takový typický rozjezd. Někdo se do toho dostává, někdo jede v pohodě. Hlavní pro nás je, že jsme zatím bez zranění. Za sebou máme dva zápasy. V prvním jsme vyhráli v Žatci 3:1, ve druhém jste prohráli s Hřebčí 2:4.

Soupeř má v kádru exligové hráče jako jsou Podaný či Švento. Co vám zápas s protivníkem z divize ukázal?
Podaného jsem na utkání neviděl a o Šventovi jsem ani nevěděl, že v tom týmu je.

To není nic divného, on na podzim nehrál, takže se o tom moc neví…
Právě, že jsem ho v Hřebči nezaznamenal. S divizním soupeřem jsme tedy prohráli 2:4, ale dlouho jsme se drželi. Za stavu 2:2 jsme mohli kopat i penaltu… Určitě to byla skvělá konfrontace, kdy bylo i na výhru. Je to příprava a s výkonem kluků jsem spokojený.

Mluvíte o tom, že někteří hráči se do toho teprve dostávají. Mám si to přeložit, že si během zimy tedy dopřáli hlavně odpočinek a fotbalově startovali až se začátkem přípravy?
Přesně tak. Na někom to prostě v prvním týdnu bylo vidět. Tam je to poznat nejvíce, kdo si užíval volna a kdo něco dělal. To je normální, že někdo se prostě donutí něco víc dělat až ve chvíli, kdy se rozběhnou tréninky.

V jakém rytmu zatím příprava Tempa beží?
Trénujeme třikrát v týdnu. Nově jsme se rozhodli dát víc prostoru práci v posilovně. Ale to je na dobrovolné bázi.

Logicky se musím zeptat, jaký je zájem, když je to dobrovolné?
Zatím bych řekl, že se ten počet lidí pohybuje mezi polovinou a dvěma třetinami kádru. To je, myslím si, velmi slušné. A z čeho mám největší radost, je to, že jsou zdravotně v pořádku kluci, co nám na podzim v určitých důležitých momentech chyběli.

Vaše slova jsou hodně pozitivní, přitom konec první části soutěže se úplně nepovedl.
Po konci podzimu jsme asi všichni cítili, že to mohlo skončit o chlup lépe. Ale všechno jsme si probrali. Cílem byl zisk třiceti bodů, máme o jeden méně. Je jasné, že po deseti kolech bylo očekávání, jak to může být na konci podzimu jiné. Ale dva faktory nás nakonec poslaly na třetí místo.

Prozradíte, o co šlo?
Prvním byl velký počet zranění. Chyběli i tahouni, kteří by to v klíčové chvíli vzali na sebe. S tím souvisí i faktor číslo dvě. Náš tým je hodně mladý, chybí tam střední generace, takže na něj dolehla tíha odpovědnosti.

Ale tým se rval o výsledky do poslední chvíle. Dlouho se dařilo otáčet utkání, nebo třeba v závěru urvat aspoň bod za remízu. To je pozitivní signál, ne?
Určitě ano. Někdy nám pomohla i určitá přízeň štěstěny, na druhou stranu v závěru se od nás možná trochu odklonila. Takže to bereme tak, že třetí místo je nakonec super.


Teď se čeká, že budete útočit na postup. Je to tak?
Za mě je super favorit Přední Kopanina, jednoznačně. Navíc, když se podíváte na tabulku, tak jsou bodové rozdíly opravdu malé. Takže je tam Vyšehrad, Zličín, ani ty všechny kluby nebudu vyjmenovávat. V té skupině, co je v kontaktu, jsme i my. Samozřejmě je pro kluky ohromnou motivací se na jaře porvat o co nejlepší umístění, třeba i o ty dvě příčky.

Máte v přípravě nějaké hráče na zkoušku, nebo dokonce nějaké hotové posily?
Jsou u nás v přípravě tři kluci z devatenáctky, ti se zapojovali i na podzim. Budeme je zapracovávat i dál, i když zápasy budou dál hrát ještě za devatenáctku. Musím je moc pochválit, jak k tomu přistupují. Do budoucna s nimi určitě počítáme.

Takže si Tempo tradičně pomáhá z vlastních zdrojů. Posila zvenčí se zatím nekoná?
Extra posilu jsme zatím nesháněli. Uvidíme, zatím si v tomhle směru necháváme otevřená vrátka.

Vzhledem k dobrým výkonům a mládí hráčů, neodešel někdo do vyšší soutěže?
Žádné náznaky v tomhle směru nemám. Máme skvělou partu, jasný cíl. Kluci chtějí makat, bojovat za Tempo, pro klub dýchají. Řada z nich je v klubu x let. Mají k němu vztah a chtějí s ním ten úspěch udělat. Když o tom teď mluvím, tak na jeden odchod vlastně došlo.

Tak přece. Kdo Tempo opustil?
Jirka Doležal. Nebude k dispozici, protože míří pracovně do Polska. Je jasné, že bude pracovně pryč delší dobu.Fotografie