Foto: Lukáš Fabián
Malina oslavil osmdesátiny. Fotbal je moje životní droga, říká manažer Xaverova
25.09.2023

Malina oslavil osmdesátiny. Fotbal je moje životní droga, říká manažer Xaverova

Xaverov má za sebou velkou slávu. Z pohledu umístění se v polovině podzimu v A skupině I. A třídy zase nic tak zásadního nestalo. Manažer Svatopluk Malina ale slavil osmdesáté narozeniny, byl tak v areálu Horních Počernic jednou z hvězd nedělního programu. „Neměl jsem ani tušení, že klub něco chystá a zápas přesune na hlavní stadion,“ komentuje nedělní dění oslavenec.

Říká se, že vás fotbal drží při životě, takže to byla oslava podle vašeho gusta, co?
Fotbal je moje životní droga, kdo mě zná, tak to ví. Netušil jsem, co mají kluci v plánu. V areálu jsem byl navíc už dopoledne, kdy mě pro změnu pozvala Slavia. Byl to den plný fotbalu.

Takže jste byl na stadionu od rána až do večera?
To ne. Na oběd jsem si odskočil domů. Nečekejte nějaké speciální narozeninové menu, dal jsem si kuřecí řízek s bramborem. I večer po utkání to bylo normální, poseděli jsme, dal jsem si nealkoholické pivo. Na fotbal už totiž nechodím, jezdím autem. (směje se)

Co jsem slyšel, tak to ale byla velká sláva, měl přijít starosta, chystaly se dárky. Byl nějaký speciální?
Na zápas přišla místostarostka. Dostal jsem dárkový koš a taky pamětní xaverovský dres. Pěkně ten zelenožlutý z dob největší slávy, ne ten současný červeno černý. Udělalo mi to velkou radost, stejně jako špalír, který mi udělali malí xaverovští fotbalisté.

Co se vám v tu chvíli honilo hlavou?
Určitě tam byla cítit nostalgie. Tohle moje působení v počernickém klubu je už moje třetí. Takže jsem si vzpomněl, jak jsme klub s Mírou Držmíškem v roce 2012 oživovali. Xaverov tehdy vlastně vstal z mrtvých.

A klub pomalu stoupá žebříčkem soutěží, rozšiřuje mládež. Bylo by asi hezkým dárkem, kdyby se vrátil do Pražská teplárenská přeboru, co?
Bylo by to hezké, kdyby se tam dostal. Za ty roky, co jsem ve fotbale, se všechno obrovsky změnilo, je to pořádný skok. Když se na to všechno podívám, tak dneska stojí provoz fotbalového Xaverova přes tři miliony na rok.

Zase vám musí dělat radost, když vidíte děti v xaverovských dresech...
To je určitě pozitivní světýlko na tom všem. Na druhou stranu ale tvrdá realita v tom, že když budete mít tisíc dětí a budete hrát druhou třídu, tak budete hledat sponzora složitěji, než když budete mít dětí dvě stovky a budete hrát přebor nebo třeba divizi. To pak sponzora seženete spíš. Dneska je to navíc mnohdy takové, že když vycházejí z dorostu, často si myslí, že by mohli hrát první nebo druhou ligu, takže je fajn, když jim může nabídnout nějakou vyšší soutěž. Proto bych byl rád, kdyby se v budoucnu v Xaverově hrál krajský přebor.

Očima trenéra Xaverova Marka Ladomerského

„Jsme rádi, že pan Malina fotbalem takhle žije. Oslavil velké jubileum, proto jsme zápas spojený s jeho výročím přesunuli na hlavní stadion. Fotbal ho drží nad vodou. Budeme chtít vyhrávat a dělat mu co nejvíce radosti. Je neodmyslitelnou součástí novodobé éry fotbalového Xaverova, kde chceme posouvat mládež a do budoucna bychom chtěli klub vrátit i do přeboru.“