Foto: Jiří IPSER
Šlágr s Tempem? Dali dvanáct gólů, to zaslouží respekt, ale doma máme tvrz, říká Alba ze Střešovic

Šlágr s Tempem? Dali dvanáct gólů, to zaslouží respekt, ale doma máme tvrz, říká Alba ze Střešovic

Užívá si toho, jak Střešovice frčí Pražská teplárenská přeborem. Tým toužil po nejvyšší pražské soutěži a po minulé sezoně se tam vyšvihl. A teď? Po šesti kolech drží bodově krok s Tempem, nováček je druhý jen kvůli horšímu skóre. „Moc jsme se na přebor těšili, je tam asi i nováčkovský elán,“ směje se jednatřicetiletý útočník Roman Alba, autor tří přeborových gólů v tomto ročníku.

Na startu sezony se čekalo, jak ustojíte odchod ostrostřelce Burýška. A vy jste druzí, co vy na to?
Střešovice si zakládají na tom, že fungujeme jako tým. Na tom je všechno založené. Trenérovi se povedlo tým omladit, skvěle doplnit. Letní příprava byla krátká. Tři zápasy a turnaj Sláva Cup, k tomu tři i čtyři tréninky v týdnu. Pereme se s tím, pořád některé věci doháníme, pauza utekla fakt rychle a my si zvykáme na to, že v přeboru je vyšší kvalita. Je to záhul, ale makáme jeden za druhého.

S absencí nejlepšího střelce v hlavním městě, který si vystřílel angažmá ve třetí lize, jste si poradili, že?
Při pohledu na tabulku se to může zdát, ale Bury schází. Jednapadesát gólů prostě jen tak nemůžete nahradit. Chodí se na nás, když to jde, aspoň dívat. Ten ranec gólů, co dal, to je prostě nepochopitelné číslo. To se někomu povede dát tak možná v žácích.

Nesl jste jeho odchod těžce?
Já jsem cítil hrdost, protože jsme mu se spoluhráči nějaké šance připravili. Řadu si jich vypracoval sám, ale další jsme připravili my. Trenér připravil taktiku tak, aby se gólově prosazoval a těžilo z toho celé mužstvo. Fungovalo to skvěle.

Vypadá to, že na hrotu jste po odchodu Burýška jedničkou právě vy. Bylo těžké tuhle roli přijmout?
Trenér říká, že vsadil na mě, a chce, aby se za rok psalo o mně tak, jako se psalo o Burym. Chce, abych se s tím popral.

To je obrovská výzva, ne?
Situace je ale jiná. Je mi jednatřicet, jsem o nějakých šest let starší než Bury. Vím, že jsem svůj talent ledabylostí promrhal.

Jste starší, těžíte ze zkušeností. Dal jste tři góly, na další přihrál. Určitě to není propadák. Stanovil vám trenér nějakou gólovou metu?
Když jsme se o tom bavili, tak žádné číslo nepadlo. Fakt to mám rozdané jinak. Já budu spokojený, kdyby se povedlo dát branek patnáct. Hlavní je, aby se dařilo týmu a byli spokojení diváci.

Vidíte, jednička i pětka hrají roli při stanovení gólové hranice i u vás. Jen to není číslo 51...
Tak to se povedlo, to mě ani nenapadlo, když jsem o patnácti gólech mluvil. Tak snad se to povede. Hlavně, aby taky drželo zdraví.

Teď vás čeká přeborový šlágr s Tempem, které je první a minule nastřílelo Královicím dvanáct branek. Cítíte respekt?
Respekt je velký. Dvanáct gólů se soupeři nestřílí každý týden, je to rekord přeboru. Snad se trochu vystříleli, my máme doma pevnost a doufám, že navážeme na šňůru dobrých výsledků. Doma jsme nahecovaní, bráchové Věchtíkové udělají jistě atmosféru i tentokrát. Trenér nás taky jistě skvěle připraví.

Do zápasu jdete jako druhý tým tabulky. Nebýt dvou ztrát, třeba té v Chabrech, kdy jste vedli 2:0, mohli jste být i v čele tabulky...
Ztráta v Chabrech hodně bolela. Dostali jsme gól až v nastavení, navíc od hráče, co chvíli před tím vystřídal. Tam ještě bylo vidět, že máme na čem pracovat a ledacos doháníme. Na konci jsme se modlili, ať už utkání skončí. Lepší máme spíš nástupy do zápasů, jsme takový dieslový motor.

Tempo dalo naposledy dvanáct gólů, zapnout v ofenzivě umíte i vy se spoluhráči. Tipnete si, zda bude šlágr plný branek, nebo to bude o jednom, dvou gólech?
Musíme se soustředit na to, abychom nezaspali začátek. Řekl bych, že na ně zkusíme doma vlítnout. Nějaké góly padnou, snad je budeme střílet hlavně my. My si přebor fakt užíváme, ale je to pro nás samozřejmě skok. Trenér nás ale skvěle připravuje. Umí být přísnější, ale ví, kdy a co udělat.

Třeba může na hrotu zafungovat spolupráce s útočníkem Petrem Junkem, který přišel před sezonou. Ladí vám to?
Přiznávám se, že jsem Petra moc neznal. Měli jsme spolu dva tréninky a pak jsme šli hned do zápasu. Zvykáme si na sebe. S Burym spousta věcí fungovala automaticky, věděli jsme, co od sebe čekat. V novém složení je ještě na čem pracovat, ale bude se to zlepšovat. Hlavně ale chceme, ať se daří Střešovicím a spokojení jsou i fanoušci.Související články