Foto: Pavel Jiřík st.
Nepovedená hostivařská sezona. Klub po pádu do I. A třídy hlásí odchod opor, má nového trenéra

Nepovedená hostivařská sezona. Klub po pádu do I. A třídy hlásí odchod opor, má nového trenéra

Zpackané jaro a dvojnásobný padák. Na tuhle sezonu fotbalová Hostivař nebude vzpomínat v dobrém. Áčko klubu se poroučelo z Pražská teplárenská přeboru, rezerva se pro změnu propadla do druhé třídy. „Uplynulý ročník se nedá hodnotit jinak, než jako nepovedená sezona. Je to pro nás nepříjemné překvapení i zklamání,“ přiznává David Kronovetr předseda výboru klubu.

Mluvíte o překvapení. Souvisí to s pozicí, na které byla Hostivař před startem jara?
Přesně tak, měli jsme 22 bodů a o tom, že by nás měly čekat záchranářské práce, vážně nikdo nemluvil. Jenže realita vypadala jinak.

Čím to? Zimní příprava nebyla optimální?
Je pravda, že někteří kluci byli třeba na zkoušce v divizních klubech a vrátili se zranění. Ale já bych řekl, že jsme do jara šli ještě posílení, když přišel Dan Kortiš s Aritmy.

Proč to tedy na jaře vypadalo v podání SK Hostivař v Pražská teplárenská přeboru takhle špatně?
Bylo tam osm dlouhodobých zranění, marodka byla velká. Šlo o zraněná kolena, kotníky, zadní stehenní svaly. A ve výsledku z toho byla obrovsky dlouhá série zápasů bez vítězství. Byla až strašidelná. Pořád jsme čekali, že přijde zápas, kdy nám to tam napadá, vyhrajeme a vše se zlomí k lepšímu.

Jenže ten nepřicházel. Uvažovali jste o změně na místě trenéra?
My jsme to v té situaci za vinu trenérům nedávali. Bylo jasné, že na týmu leží psychická deka. Každý ví, že když se nedaří, hledají se chyby všude. Nakonec to dospělo do situace, kdy skončil trenér Petr Procházka i hrající asistent Penc, který už byl jen v roli hráče.

Sázka na trenéra Tomáše Radu úplně nevyšla, padáku se nezabránilo.
Vážím si toho, že se nám rozhodl pomoci. Je to pořád náš hráč... Měl svou práci u mládežníků v Meteoru. Přebor jsme pod jeho vedením nezachránili a on nám oznámil, že trenérsky pokračovat nechce. Nic na tom nezměnilo ani to, že po sezoně v Meteoru skončil. Tak jsme řešili, zda by u nás nechtěl zůstat, ale neměl zájem. Začal se proto hledat nový trenér.

To asi nebylo úplně jednoduché. Po Praze se povídá, že klub opouští řada hráčů. Je to pravda?
Co se týče trenéra, tak jsme se dohodli s Miroslavem Jírou. To je trenér, který miluje výzvy. Má profilicenci, zkušenosti s mládeží i dospělým fotbalem. Je pravda, že teď v termínu, kdy hráči mohli odcházet bez dohody klubů, odešlo šest lidí. Další hráči nám oznámili, že chtějí hrát jinde. Takže hrozí, že u nás nezůstane kámen na kameni. Budeme začínat z bodu nula.

Takže budete hledat pořádnou porci posil?
Dostanou šanci kluci z béčka, dorostenci. Samozřejmě se budeme bavit o posilách. Pochopitelně si uvědomujeme, že béčko spadlo a nejlepšími hráči tam byli kluci, kterým je čtyřicet. Všechno je dnes i o penězích, také je určitě složitější sehnat hráče do A třídy než do přeboru. Všichni víme, že se poslední sezona nepovedla. Svůj díl má výbor, svůj trenéři a svůj samozřejmě i hráči, protože na trávníku to za ně nikdo neodehraje.

Takže o návratu do přeboru asi řeč při jednáních s novým trenérem nebyla, co?
Jsme realisté. Kdyby se něco takového povedlo, byl by to asi zázrak. Ale třeba se nám povede sehnat pět rozdílových hráčů. Určitě bychom se do přeboru výhledově chtěli vrátit, ale momentálně řešíme jiné věci. Mrzí mě, když někteří hráči třeba řekli, že je nebaví hrát takový fotbal. Čekal bych jistou sebereflexi.

Na hřišti v hostivařském dresu čněl, když byl zdravý, stoper Jan Penc. Bude pokračovat?
Právě on je jedním z hráčů, kteří u nás skončili. Ale bude pokračovat v roli trenéra mládeže. A právě na mládež jsme pyšní, že ji máme pokrytou ročníkově. Potenciál tam určitě je.Fotografie

Související články