Foto: Jiří IPSER
Spoje se těší do divize. Na soustředění zamíří do Itálie, ve hře je i příprava s týmem z italské ligy

Spoje se těší do divize. Na soustředění zamíří do Itálie, ve hře je i příprava s týmem z italské ligy

Hotovo. Čtyři kola před koncem Pražská teplárenská přeboru je definitivně rozhodnuto, že vítězem nejvyšší pražské soutěže jsou fotbalisté Spojů. Svěřenci trenéra Fabia Leggeriho dali razítko na postup jasnou výhrou nad Podolím 5:0 a těší se do čtvrté nejvyšší soutěže. „Mohu určitě potvrdit, že do divize jdeme,“ prohlásil kouč i šéf klubu v jedné osobě.

Říká se, že udělat poslední krok bývá nejtěžší. V podání Spojů to tak ale nevypadalo. Nebo jste viděl utkání jinak?
Utkání bylo určitě těžší, než vypadá na internetu konečný výsledek. Sami jsme nedali nějaké tutové šance a třeba poločas mohl skončit 3:2 nebo 4:3. Podolí nás dokázalo zlobit.

Už v půli jste vedli 3:0, bylo hotovo?
Po přestávce už mi přišlo, že je Podolí unavené. Drželi jsme míč a vlastně bylo jen otázkou, jakým rozdílem zápas vyhrajeme.

Dorazili jste do postupového cíle čtyři kola před koncem. Bylo jaro těžší než první polovina soutěže?
Je to tak. Chybělo nám hodně hráčů, marodka byla fakt početná. Ale teď proti Podolí se už pár kluků vrátilo do hry a hned to bylo znát. Náš kapitán Verner se konečně mohl posunout do zálohy a dal dva góly. Když nám chyběli marodi, tak zaskakoval na místě stopera. Ve spoustě utkání jsme museli kvůli absencím experimentovat se sestavou, kluci hráli na pozicích, kde nikdy nekopali.

Motivace soupeřů vytáhnout se na Spoje byla na jaře asi také vyšší. Pocítili jste to?
Postup byl naším cílem a jsme rádi, že jsme ho dosáhli takhle před koncem soutěže. Jaro bylo určitě vyrovnanější, měli jsme to náročnější. Týmy ze spodku tabulky posílily, na jaře hrály lépe, což platí pro Vyšehrad, Radotín nebo třeba Královice.

Dobrým signálem je pro vás fakt, že když jste si vytáhl do Pražská teplárenská přeboru hráče z rezervy, většinou obstáli, že?
Zásah do skladby sestavy byl často fakt velký a musím pochválit všechny kluky, co z rezervy přišli pomoci. Vedli si výborně a určitě si řekli o to, abychom s nimi v prvním týmu počítali třeba i dál. Trénujeme dohromady, takže o hráčích mám dobrý přehled.

V zákulisí se mluví o tom, že ani divize nemusí být pro Spoje konečnou. Takže přijde útok na ČFL?
Na tyhle úvahy je opravdu brzy, vždyť nás čeká ještě závěr přeboru. Už v přeboru jsme narazili na kvalitní soupeře a dovolím si říct, že rozdíl mezi přeborem a divizi bude markantní při srovnání situace, kdy jsme šli z A třídy do přeboru. Byl jsem v divizní Vykáni, takže vím, o čem je řeč. 

Divize je jistě výš, ale podívejte se na Újezd Praha 4. Šel z přeboru do divize a bojuje o první místo. Mají Spoje sílu, aby se vydaly v jeho stopách?
Újezd Praha 4 byl ale v jiné situaci, ten hrál nahoře v přeboru pár let. A já musím říct, že když jsem je viděl, tak mi bylo hned jasné, že budou hrát na vršku divize. Hrají účelný fotbal, který na soupeře v divizi platí.

Spoje mají také svůj styl. Jste netypickým Italem, který miluje útočnou hru. Bude se na tom něco měnit po postupu do čtvrté nejvyšší soutěže?
Pokud budu u týmu já, tak se rozhodně nic měnit nebude. Pořád platí, že raději vyhraju 4:3 nebo 3:2, než aby to skončilo 0:0. Víme, že v divizi narazíme na lepší týmy, ale my hlavně chceme, aby fanoušci, když půjdou z našeho zápasu, tak aby si řekli, že viděli dobrý fotbal.

Budete hrát divizi v domácím areálu?
Jsme v kontaktu s vedením soutěží. Je pravda, že bychom chtěli hrát doma a je jasné, že dojde k úpravám hřiště, ale i některé další věci musí být lepší.

Bude pokračovat Tomáš Košút? Zkušenějším fotbalistům, co už vyšší soutěže hráli, se třeba nemusí chtít více trénovat a cestovat.
S Tomášem jsme se o všem bavili, je samozřejmě třeba, a to platí pro všechny hráče, že bude nutné trénovat třikrát, čtyřikrát v týdnu. Ale řekl mi, že si myslí, že bude mít více času na trénink, takže platí, že by měl zůstat. A to samé Míra Verner i další kluci, do divize se těší. Zaznamenal jsem to třeba i tak, že když jsme plánovali naše tradiční letní soustředění v Itálii, tak se hlásilo pětadvacet kluků.

Už máte v plánu nějaké posily?
Nám se hodně osvědčilo, že dostali šanci kluci z našeho béčka. Řekli si o místo v kádru prvního týmu. Takže je možné, že se bude posilovat rezerva. Ta je mimochodem také na postup, vedeme o jedenáct bodů, chceme taky výš.

Když přišla řeč na soustředění v Itálii, zaslechl jsem, že je ve hře možná přípravný zápas s italským prvoligovým klubem z Lecce. Jak je to daleko?
Znám se s jedním z velkých sponzorů toho týmu, tak na to přišla řeč. Hodně se bude odvíjet od toho, jestli se Lecce zachrání v Serii A. Podle toho bude mít také mužstvo svůj program. Přiznávám, že by to pro kluky byla hodně zajímavá konfrontace. Uvidíme, jak to dopadne.

Stihl jste už sobotní výhru oslavit?
Všichni z týmu jsme zašli na oběd do restaurace mého kamaráda. Kluci pak měli snad i nějaký večírek. Větší oslava bude až po posledním utkání.

To přijedou do vašeho areálu Královice, které možná budou hrát o všechno...
Můžu garantovat, že i zbytek sezony odehrajeme naplno. Musíme pokračovat. Letní pauza rychle uteče. Máme už domluvených pár přáteláků, bude tam předkolo MOL Cupu. Budeme chtít být co nejlépe připravení, takže nesmíme nic podcenit, všechno odmakáme na maximum.Fotografie

Související články