Foto: Pavel Jiřík st.
Parádní podzim Újezdu Praha 4 v divizi! O tomhle se nám asi ani nezdálo, hodnotí trenér Jeřábek
05.12.2022

Parádní podzim Újezdu Praha 4 v divizi! O tomhle se nám asi ani nezdálo, hodnotí trenér Jeřábek

Parádní jízda. Újezd Praha 4 se po postupu do divize na podzim ve čtvrté nejvyšší soutěži neztratil. Tým vedený zkušeným koučem Karlem Jeřábkem prohrál v první půlce skupiny B jen dvakrát a přezimuje na stříbrné příčce, o čtyři body za vedoucí Českou Lípou. „Kluky jsem za podzim musel pochválit. Vynikali jsme hlavně týmovým pojetím,“ pochvaloval si Jeřábek.

Jako nováček jste druzí v nabité divizní skupině. Kde se to v týmu vzalo?
Už do minulé sezony jsme šli s tím, že chceme o první místo bojovat. V průběhu roku bylo jasné, že budeme nejhůře druzí a ta možnost jít výš se objeví. Rozhodli jsme se jít výš. Původně to měla být skupina A, ale na poslední chvíli jsme vyšli vstříc Komárovu a skončili jsme v béčku. A třetí zásadní bod toho všeho byl, že jsme cítili, že divize bude pro všechny ohromnou motivací.

Tohle všechno bylo v létě, ale pak jste všechno vyšperkovali parádním podzimem. Posily se přitom hledaly složitě, konkurence nabíjela kádr...
Zaslechli jsme, že nás leckdo pasuje někam na spodek tabulky. Stávalo se, že týmy z Prahy mívaly po postupu problémy a hrály dole. Ale my jsme velice dobře posílili. Vsadili jsme na mladé a běhavé hráče, všechno do sebe zapadlo.

Na druhou stranu jste měli i hodně zraněných. Ani to ale Újezd nevykolejilo, měl jste obavy, jak těžší chvíle zvládnete?
Je pravda, že nám v určité chvíli chybělo třeba tři až pět hráčů. Scházeli Běhounek, Tomaides, Valeš. Místo nich dostali šanci Kaiser, Špaček a musím říct, že opory dokázali nahradit. Bylo to pro mě moc příjemné překvapení.

Jenže po uzdravení marodů přišel problém. Každý v nabitém kádru chtěl hrát, bylo to složité?
Přesně tak to bylo. Někdy po devátém kole jsme měli lidí, že se jeden nebo i dva kluci vůbec nevešli do nominace k utkání. Ti hráči se o všem samozřejmě chtěli bavit, nikomu tahle pozice nebyla příjemná. Těžko jim v takové chvíli vysvětlíte, jak moc je důležité, že máte v týmu osmnáct kvalitních hráčů. Máte na lavičce pět fotbalistů, kteří mají kvalitu, kterou když pošlete na hřiště, tak víte, že vše zvládne.

A ve výsledku jste to proměnili ve druhé místo. Přiznejte, na co jste mysleli před sezonou?
Je pravda, že o tomhle se nám asi ani nezdálo. Postupem času jsme si ale ověřili, že můžeme hrát s každým. Vlastně jsme prohráli v České Lípě, kdy nám chybělo sedm lidí a nakonec byl výsledek 2:3. Daleko víc mě štve porážka v Chebu. Bohužel jsem k nim jeli ve chvíli, kdy vyměnili trenéra a jejich hráče to nakoplo.

Porážka v Chebu vás mrzí z pohledu podzimních výsledků nejvíce?
Ještě mě mrzí domácí remíza s Meteorem 2:2. Vedli jsme 2:1 a chvíli před koncem jsme udělali velkou chybu, kterou Meteor potrestal. Pak jsme navíc ještě mohli rozhodnout, ale nedali jsme. Ty body nám v tabulce scházejí.

Pokud byste neprohráli v Chebu a zdolali Meteor, tak by Újezd Praha 4 přezimoval první. Bylo to lákadlo?
Ty body nám scházejí, ale člověk by měl zůstat pokorný. Moc se mi líbilo naše týmové pojetí, s podzimem jsme spokojení.

Ale co to první místo?
Každý chce být první. Ale my jsme pořád nohama na zemi a jsme šťastní za to, co jsme dokázali. Jaro bude pro nás určitě složitější. Bylo to podobné, jako když jsme postoupili do přeboru. Nikdo nás neznal, tady to bylo stejné. Teď, když kamkoliv na jaře přijedeme, už na nás budou koukat sice jako na nováčka, ale taky na tým, který je druhý, třetí...

Bude první místo téma pro tým během zimy?
Bavili jsme se o tom, ale to je přece normální, když jsme na druhém místě. Co jiného mám klukům v kabině říct? Musíte si říct, proč nezkusit být první. Když něco hrajete, vždycky chcete být nejlepší. To je motivace. Navíc týmy ze špičky tabulky budeme mít doma. Ale zároveň opakuji, že jaro bude těžší než první půlka sezony.

Váš tým ale ukázal sílu už na podzim. Opakovaně dokázal otáčet zápasy, v nichž jste prohrávali...
Povedlo se to v utkání na půdě Kladna, zvládli jsme otočit utkání s Neratovicemi. Pomáhalo nám, že jsme fyzicky nepropadali. Kdybychom nebyli dobře připravení, tohle by se nám nepovedlo.

O hráče vašeho týmu by po povedeném podzimu mohl být zájem. Čekáte velký pohyb v kádru?
Jsou tam zatím určité nejasnosti kolem jednoho, dvou hráčů. Ale jinak zůstaneme pohromadě. Snad kdyby byla šance získat jednoho nadstandardního hráče, tak bychom ho vzali, ale jinak je ten kádr dobrý. Chceme také, aby lépe fungovalo naše béčko.

Podzim skončil už před nějakým časem. Do konce listopadu jste trénovali, teď budou mít hráči volno?
Hráči dostanou nějaké individuální plány, ale dobře vím, že si kluci potřebují odpočinout. Budou tam i nějaké malé operační zákroky. V přípravě nás pak čeká osm utkání. Budeme se připravovat tradičně v rytmu úterý, středa, pátek a v sobotu bychom hráli přípravné zápasy. Zahrajeme si třeba s Vltavínem, Kolínem, Hořovicemi.

Je všeobecně známé, že se kamarádíte s trenérem Admiry Františkem Peřinou. Oba týmy přezimují na druhém místě, tipnete si, zda skončí nakonec lépe Újezd Praha 4, nebo třetiligový tým vašeho kamaráda?
Přál bych si, aby to skončilo stejně a oba jsme skončili na prvním místě. (směje se) Na to ale asi nedojde. Frantu Peřinu jsem měl osm let na lavičce vedle sebe. On je do trenéřiny hodně zažraný, dává tomu na Admiře spoustu času. Fandím mu a přeji úspěch.

Ale i týmy pod vaším vedením jsou často velmi úspěšné. Zaslechl jsem mezi fanoušky i povzdech, jak by to asi vypadalo, kdyby pro vás přišla šance třeba z první ligy. Co vy na to?
To možná někdo říká v nějaké nadsázce. Nevím, jak by to vypadalo. Dneska je v lize spousta mladších trenérů. A taky funguje, když je na lavičce jeden mladší a jeden starší trenér. Ten mladší přinese moderní prvky, starší kolega pak zkušenost a rozvážnost. Ale to je jen můj pohled, já jsem rád za to, jak jsme zvládli podzim v divizi a těším se na jarní výzvu.Fotografie

Související články