Zápas proti Meteoru? Největší motivace, říká střelec Janků po remíze. Jak to bylo s oslavou gólu?

Před pár lety válel v zelenobílém dresu Meteoru, pak ale neodolal nabídce z Újezdu Praha 4. Patrik Janků s novým týmem vybojoval postup do divize a teď gólem pomohl k remíze v pražském divizním derby (2:2). Ta nováčka z Újezdu udržela na třetím místě skupiny B o bod za lídrem z České Lípy. „Když jsem v závěru vracel míč před bránu, už jsem viděl míč v síti. Škoda, tři body by byly lepší,“ řekl Janků, jehož tým inkasoval vyrovnávací branku v 88. minutě.

První poločas nebyl nic moc, do kabin jste šli za stavu 0:1. Co se stalo, že byl úvod derby z vaší strany také ospalý?
První poločas byl na začátku špatný, tam jsme se docela hledali, ale už před poločasem jsme začali hrát lépe, takže jsme si v kabině řekli, že v tom výkonu musíme pokračovat a něco s výsledkem udělat, bojovat. Že stačí dát gól a soupeř se sesype.

Po přestávce jste na soupeře vlétli a to, o čem jste mluvil, jste předvedli v praxi. Nejprve vyrovnal střídající Jakub Běhounek a následně jste skóroval na 2:1, říkal jste si, že už zápas nesmíte pustit?
Byla to moje klasická zadní, kde jsem čekal. Ani nevím, jak jsem to propálil. Myslím, že někdo moji ránu tečoval. V Meteoru jsem působil asi třináct let, takže jsem se na úvod v emocích zaradoval, ale pak jsem si říkal, že tu radost musím ztlumit.

Ale nejdříve tam byla radost...
Já jsem si to nejdříve neuvědomil, byly tam emoce a radost, že jsem dal gól a ještě k tomu na 2:1 pro nás. Škoda, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Jenže jsme udělali zbytečnou chybu a dostali jsme branku na 2:2 pár minut před koncem.

Pak jste měli ještě tutovku, prali jste se o výhru až do poslední chvíle. Proč se to nepovedlo?
Tu šanci jsem neměl, jen jsem před branku vracel míč hlavou. Už jsem viděl míč v síti, škoda. Gólman Meteoru stál na brankové čáře, kdyby se to povedlo dát možná metr vedle něj, tak to asi skončilo v síti. Ale je správné přiznat, že tam byly i brejky Meteoru, kdy šel soupeř tři na dva, takže jsme mohli klidně i prohrát. Tři body by byly lepší, ale nakonec bereme i bod.

Újezd hraje v tabulce nahoře. Leckdo ani nepočítal, že se povede takhle dobře. Co vy?
Když se podíváme na celou sezonu, tak bodů máme dost. Jsme nováčkem, takže se možná ani nečekalo, že těch bodů takhle v úvodu uděláme tolik.

Vy jste ale divizi znal, byť jste do Újezdu přišel v době, kdy hrál přebor. Čekal jste, že se tým posune výš?
Přesně tak to bylo, když jsem mluvil s trenérem Jeřábkem. Říkal jsem mu, že se určitě chci dostat do divize. Když se to povedlo, tak jsme původně měli být v jiné skupině, ale pak klapnul přesun do béčka a věděl jsem, že si zahraju proti Meteoru. Takže to byl zápas, na který jsem se těšil nejvíce. Byl jsem hodně motivovaný.

Mluvíte o motivaci, takže jste něco slíbil za výhru do šatny? Nebo se vše spojí s tím, že se po utkání oficiálně rozloučíte se stoperem Martinem Daňhelem?
Přemýšlel jsem, že do kabiny nějaké flašky dám, ale nakonec jsem to nestihl. Tak třeba na jaře...

Lehce jsme to už nakousli. Újezd Praha 4 v roli nováčka v divizi řádí, čekal jste, že budete v polovině podzimu takhle vysoko v tabulce?
Hodně týmů říkalo, že těžíme z malé umělky, že jsme bojovní, že fotbal tolik nehrajeme. Ale my jsme v divizi vyhráli třeba na Kladně, dokázali jsme, že máme kvalitní hráče a fotbal umíme. Snad jsme všem předvedli, že to umíme i na přírodní trávě a zavřeli jsme kritikům pusu. Teď jsme zpátky na umělce, jsme tady doma. V Kolodějích nám to sice šlo, ale bylo to skoro, jako kdybychom hráli na neutrální půdě. Ale zvládli jsme to.

Navnadili jste fanoušky, ti teď možná budou brát remízu i trochu jako zklamání...
Máme za sebou soupeře z první půlky tabulky a uhráli jsme výsledky, co by člověk možná ani nečekal. Trenér už nám říkal, že to má matematicky spočítané a chtěl by druhé, třetí místo. (směje se). Všichni víme, že on chce jen vyhrávat. Teď chtěl ze tří zápasů udělat šest bodů, získali jsme jich sedm, ale je mi jasné, že kdyby to šlo, bral by jich nejraději dvanáct. (směje se)

Zajímavostí je také to, že váš bratr se stará o hudební produkci během utkání. Neměl jste speciální přání pro chvíli, kdy dáte gól?
Domluvilo se to, aby se všechno ještě trochu okořenilo, hudba tady tolik nehraje. Kdybych mu řekl, tak asi něco pustí. (směje se) On chtěl před zápasem zahrát Ligu mistrů při nástupu, tak jsem mu říkal, jestli to není moc. Nakonec nic nepustil, sám jsem čekal, co bude.

Ale hlavně vás asi mrzí, že jste zápas nedotáhli do vítězného konce, když už jste derby otočili, co?
Chtěli jsme to urvat. My jsme tohle uměli. I v divizi jsme prohrávali a otáčeli utkání. Tým je bojovný, má kvalitu. Je škoda, že tři body nemáme. Je super, jak jsme zvládli začátek soutěže, je třeba zvládnout podzim a být v klidu, abychom si jaro užili v klidu.

Váš bývalý klub Meteor zatím vyhrál jen jednou...
Tak s tím bych určitě neměnil. (směje se)

Derby očima trenéra Karla Jeřábka
„Udělali jsme chvíli před koncem chybu, jakou prostě nemůžete udělat. To nás stálo dva body. Mrzí to, když už jsme skóre na začátku druhé půle zvrátili. Měli jsme přidat třetí gól. Ve druhé půli jsme byli jednoznačně lepší, první poločas jsme ale prospali. To jsme chrápali, soupeř navíc nebyl špatný. Byl vidět Krůta, Dvořák má také kvalitu, to vůbec není špatné mužstvo. Akorát jsou mladí a nezkušení, udělají chybu a prohrávají o gól. My jsme uhráli jen bod, za druhou půli si myslím, že jsme si možná tři body zasloužili. Na druhou stranu, do přestávky jsme nehráli dobře. Ale šancí jsme měli víc. Soupeř dal dva góly z našich chyb, ty góly jsme mu nabídli. Ale víc šancí neměli, jen byli důrazní, hráli organizovaně a my jsme s tím do přestávky měli problém. Tak jsme oživili sestavu, přišel Běhounek, který dal gól a nakonec jsme vedli. Soupeř nás ale po chybě vytrestal. I v deseti, to na tomhle malém hřišti není zase tolik vidět. Je škoda, že jsme nevyhráli. Na druhou stranu jsme pořád bod za prvním a ukazuje se, že soutěž bude vyrovnaná. Každý tady může porazit každého, naše skupina nebude mít vyloženého favorita, který by odskočil.“

Loučení mi zhořklo, přiznal Martin Daňhel
(v minulosti hrál za Meteor, ale kariéru končil v Újezdu Praha 4)
„Musím říct na rovinu, že jsem fandil Újezdu. V Meteoru už znám snad jen Dvořku a trenéra Fíčka. Co se týče kádru, už se to hodně vyměnilo. Jinak Meteoru taky držím palce, strávil jsem tam hodně dlouhou dobu, ale v tomhle derby jsem pochopitelně fandil klukům z Újezdu. Nevyhrál, protože kluci nedali šance, které si vytvořili. Meteor mě na začátku překvapil. Má mladé kluky, myslel jsem si, že budou mít problém v soubojích, ale oni to zvládli a byli lepší. Postupem času se Újezd rozjel a měl šance ze standardek a dlouhých autů, jak se to tady u nás hraje, ale nepřidal víc gólů. Je mi jasné, že trenér Jeřábek není spokojený. Dovedu si představit, jaká byla atmosféra v poločase, teď po remíze to bude podobné. Myslím, že se ho to bude držet hodně dlouho. Třeba celý týden, než se zase vyhraje. Zhořklo to ale i mně. Já se oficiálně loučím, kluci mají zápisné, takže by bylo lepší, kdyby se vyhrálo.“