Foto: Pavel Jiřík st.
Aritma si v divizi derby nezahraje. Z týmu cítím energii, těší se trenér Prošek

Aritma si v divizi derby nezahraje. Z týmu cítím energii, těší se trenér Prošek

Vokovická Aritma válí. V přípravě na novou sezonu divize posbírala tři výhry a trenér Ladislav Prošek si pochvaluje, že jeho tým šlape v podobných obrátkách, jako končil uplynulý ročník divize. Tam bralo omlazené mužstvo 6. místo a o řadu hráčů byl zájem z vyšších soutěží. „Tohle trenéra a klub vždycky potěší, když zavolá třeba druhá liga, je to odměna i pro klub,“ neskrývá Prošek s tím, že by rád na úspěšné období navázal i v nové sezoně.

Jarní část soutěže vyšla Aritmě nad očekávání, přitom tým prošel poměrně zásadním omlazením. Pokračovali jste v tomto trendu i nyní?
Jaro nám vyšlo. Jen na začátku jsme dostali facku v podobě pěti gólů od České Lípy. Od té chvíle si vše začalo sedat. I když byl tým mladý, dařilo se mu. Zásah do týmu byl velký, skončili u nás Cseh a Štohanzl, ale my jsme se s tím dokázali vyrovnat a být úspěšní. A pokud se ptáte na nové hráče, ano, opět jsme se oslovili mladé, ambiciózní fotbalisty s touhou pracovat na sobě a zlepšovat se. Snažíme se jít touto cestou a získávat hráče s budoucností.

Od řady trenérů jsem slyšel, že získávání posil je čím dál složitější. Jak jste byli úspěšní?
Jdeme cestou, kdy dáváme šanci odchovancům. Sezonu jsme dohrávali se čtyřmi, pěti odchovanci v základní sestavě, kdy průměr týmu byl lehce přes 22 let. Snažíme se koukat po ambiciózních hráčích, kteří prošli dorosteneckou ligou a chtějí se zlepšovat. Vyhlédl jsem si proto třeba hráče v české lize dorostu, on tam pomohl svému klubu k záchraně, teď bych ho chtěl posunout do výkonnostní kopané na naší úrovni. Aby on svým příběhem ukázal, že tahle cesta může být třeba těžší, ale ve výsledku lepší, kdy hráči herně porostou.

Zmiňoval jste zájem klubů z vyšších soutěží. Jak moc velký průvan v kádru během léta v Aritmě nastal?
Míka je na přípravu v druholigovém Táborsku, dalšímu hráči podobnou zkoušku zhatilo zranění. Dá se říct, že i další kluci dostávali nabídky třeba ze třetí ligy a museli zvážit, zda to, co je jim nabízeno, přebije věci, které fungují u nás. Potěšilo nás, že když si všechno vyhodnotili, tak zůstávají. Ale znovu opakuji, že když vidíme, že některý hráč divizi přerostl, tak máme radost, že nabídku z profesionálního fotbalu dostane. Takže bych řekl, že nejzásadnějším odchodem je konec trenéra Martina Svobody, který vedl naši devatenáctku a kluky skvěle připravil na dospělý fotbal. Tímto mu moc děkuji.

Bavili jsme se o tom, že se na jaře Aritmě dařilo, stejně vám to ale šlo i v přípravě. Jste maximálně spokojený?
Výsledky jsou dobré, ale pořád je to příprava, ukazatelem bude až sezona. Na druhou stranu tam vidíte náznaky, že se nějakým směrem posouváte. Po sezoně byly tři týdny volno, hráči dostali individuální plány, a když jsme 12. července začínali, musím říct, že všichni přišli velmi dobře připravení. Mohli jsme hned navázat na přípravu v dostatečné intenzitě. Trénovali jsme čtyřikrát v týdnu, plus jsme hráli zápas. Dokonce se povedlo vložit i dopolední individuální tréninky, kterých hráči využívají ke zlepšení a pak to pomáhá i týmu.

Co říkáte na výsledky v přípravě?
Divizní Libiši jsme nasázeli šest gólů, ale branek mohlo být i víc. Kolovraty jsme porazili 2:1, tam mě hlavně mrzí, že zápas nedohráli po zákrocích soupeře kvůli zranění tři naši hráči. To jim vystavilo stopku v přípravě, která je krátká, takže ani v úvodu sezony nebudou k dispozici. Výsledkem 2:1 jsme vyhráli i nad třetiligovými Karlovými Vary, vítězný gól jsme dali v poslední minutě. Bohužel generálku s třetiligovou Admirou nám zhatilo počasí, takže jsme odehráli jen modelové utkání proti sobě. To ale nevynahradí zápasové tempo.

Namlsaní fanoušci budou každopádně od týmu chtít další a další výhry, jste na to připravení?
My bychom rádi výsledkově i herně navázali na jaro, samozřejmě bychom chtěli naši pozici i vylepšit. Uvidíme. Škoda, že v následující sezoně nebudeme hrát žádné derby. Ta máme rádi a baví i fanoušky. Těšili jsme se na Újezd Praha 4, ale ten nakonec stejně jako další celky z Prahy skončil ve druhé skupině.

Je to zvláštní i kvůli tomu, že se počet divizních celků z Prahy rozrostl o Újezd Praha 4 a Admiru B...
Jsem rád, že bude mít Praha v rámci divize více týmů. Je fajn, že pan Přitasil umožnil Admiře B, aby se posunula výš, když už to další celky odmítly. Mrzí mě, že na možnost neslyšela Dukla JM, která o postup bojovala až do konce sezony. Divize by jistě slušela i Přední Kopanině, které věnuje trenér Dan Vott vážně hodně úsilí. Věřím, že kdyby Kopanina neskončila na sedmém místě, možnost jít do divize by vzala.

Aritma se posunula do divizní skupiny A, jak se těšíte na nové soupeře?
Jdeme trochu do neznáma, ale přesto se těšíme. Budeme se s tím muset sžít, každý z těch celků má svá specifika. Věřím ale, že se nám povede na uplynulou sezonu navázat výsledkově i herně. Kluci se poctivě připravují a věřím, že se nám povede na úspěšné výsledky navázat i v soutěži. Z hráčů cítím chuť na sobě makat, vnímám energii a touhu být úspěšný. A ta je i pro mě motorem do další práce. Všichni se chceme zlepšovat a chceme, aby Aritma byla úspěšná.

V minulé sezoně jste vedl i výběr Prahy v Region Cupu. Co jste na ten projekt říkal?
Myšlenka od FAČR je hezká. Souboje mezi kraji jsou vždy zajímavé. Co se týče Prahy, tak se to nepotkalo tolik s pochopením některých klubů, snad se to do budoucna změní. Další kraje k tomu přistupovaly prestižně. Snad se to jednou otočí a Praha bude chtít soutěž vyhrát. Jsem rád, že jsem tým s pomocí trenérů Votta a Světlíka mohl vést. Břímě odpovědnosti leželo na mně, složit tým bylo nelehké. Kluby mě mnohdy nejspíš vnímaly jako nepřítele. Nepotkalo se to u nich s pochopením, klubům se nechtělo dávat hráče k dispozici, i když byla soutěž rozhodnutá. Byl bych rád, kdyby to do budoucna kluby vnímaly jako otázku prestiže. Nakonec nás porazil Karlovarský kraj, kdy jsme byli lepším týmem, bohužel se nepodařilo dát druhý gól a v závěru jsme po vyrovnání nezvládli rozhodující penaltový rozstřel. Na závěr bych v souvislosti s výběrem Prahy ocenil přístup Jakuba Pospíšila z Královic, který i ve svém věku, kdy byl náhradníkem, jel s týmem a šel na hřiště na pár minut, byl rád, že s týmem mohl být. Tak bych si představoval, že to budou vnímat všichni hráči, co dostanou nominaci. Každopádně bych rád popřál všem hodně štěstí do nové sezony.