Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Zličín tmelí partu. Trenér Hořejší věří, že se v přeboru zachrání

Zličín tmelí partu. Trenér Hořejší věří, že se v přeboru zachrání

Zličín tmelí partu. Trenér Hořejší věří, že se v přeboru zachrání

14. února 2017 07:00 » Čtrnácté místo, to není optimální startovní pozice do jara v Pražská teplárenská přeboru. Fotbalový Zličín ale se startem přípravy nespěchal, začal nejpozději ze všech – až 24. ledna. Trenér Martin Hořejší toho ale nelituje a věří, že se mu vše v dobrém vrátí. „Dali jsme si delší čas na zotavení. Zatím trénujeme čtyřikrát v týdnu a k tomu máme zápas. S tím, jak to běží, jsem spokojený,“ tvrdí kouč.

Cítím z vás elán, povedlo se vám ho přenést i na hráče?
Pokud jde o tréninky, tak nás bylo nejméně čtrnáct. Ale spíš chodí tak sedmnáct kluků. Je vidět, že jim záleží, aby se všechno posunulo lepším směrem. Pracuje se na tom, aby fungovala parta. Jde o to, že když někdo v kabině něco řekl, tak aby to ostatní vzali bez nějakého urážení. Taky nám funguje třeba to, že hráči musí v den tréninku do jedenácti hodin říct, kdo přijde. A kdo nepřijde, tak uvede důvod nepřítomnosti. Kluci s tím souhlasili a dodržují to, což mě těší. Jsou to maličkosti, pro někoho třeba i blbosti, ale já mám z toho, že to funguje, radost.

Vypadá to, že na partě vám opravdu hodně záleží.
Určitě. I proto vyrazíme na soustředění do Žinkov, kde budeme od středy do neděle a zahrajeme si tam i jeden přípravný zápas. Kluci si na to berou volno, to je další důkaz, že jim o fotbal na Zličíně jde. Když jsem k áčku nastupoval, bylo znát, že fyzička není optimální, stejně jako parta. Teď se snažíme právě na tomhle nejvíce zapracovat. Kluci i mladší hráče, co jdou do přípravy z dorostu, berou v pohodě.

Dostanou hráči na soustředění do těla, nebo zůstane večer prostor i na tmelení party?
Já tam mám pro kluky připravené čtyři, někdy i pět tréninků denně. Chci tu fyzičku do nich nacpat a podle toho bude vypadat program. Už v létě jsme byli na soustředění, takže teď si to zopakujeme v zimě. Tréninky prokládáme spinningem, posilovnou i bazénem. Dobrá regenerace je při tom zatížení také třeba.

A bude tedy jeden večer vyhrazený nějakému posezení a „besedě o sportu“?
Večer tomu určitě nevyhradím. Hrál jsem za Plzeň ligu a vím, co je třeba a co je možné. Nám vždycky trenér říkal, ať si dáme, ale s rozvahou. Že to nesmí být druhý den znát na práci hráče v tréninku. Pokud to bude v těchto mantinelech, tak nevidím problém. To si kluky pohlídám. Pokud budou mít nějaké svoje zásoby na pokoji, tak to už neovlivním. Ale v sedm ráno musejí být připravení na výběh. Tam chci, aby odvedli maximum. A věřte, že trenér pozná, když něco není v pořádku.

Zníte velmi odhodlaně. Je tam touha napravit ten nepovedený podzim?
Víme o tom všichni. Pořád přemýšlím o tom, co ještě zlepšit, abychom se zvedli. Dost zápasů se prohrálo o gól, nebo se nám jeden poločas povedl a druhý ne. Hodně věcí z toho podzimu beru na sebe. I když mi lidé okolo říkali, že je to v mnohém lepší. I tréninky se zvedly. Ostatně ono to už všechno bylo vidět i na konci podzimu, třeba v disciplíně. To jsme dostali snad jen dvě žluté karty, za to jsem rád. Platí, že chceme všichni udělat maximum pro záchranu.

Pohled na tabulku nevěstí nic dobrého. Čeká vás těžká práce, že?
Věřím, že se nám povede dobře nástup do jara a po šestém kole už se nám bude na tabulku koukat úplně jinak. A budeme mít k záchraně daleko blíže než nyní.

To jsou odvážné plány. V čem bude tedy na jaře Zličín jiný?
Najeli jsme na jiný systém hry v defenzivě, abychom už v obraně nedělali takové kiksy. Když pominu první přípravný zápas s devatenáctkou Kladna (1:3), tak jsme další dva zápasy (Úvaly 1:0, Tuchlovice 3:0) odehráli s nulou. Tím hlavním pro nás bude zabezpečená obrana. Klukům vždycky říkám, že 1:0 je taky výsledek.

Nebojíte se, že fanoušci preferují raději týmy, které střílejí góly?
Ale my chceme dávat i víc branek, jen jsem tím chtěl říct, že výhra 1:0 mi klidně stačí. Budou to tři body a ty potřebujeme.

Při pohledu na střelce gólů lze říct, že se o branky hráči dělí a hlavní kanonýr schází. Vímáte to jako problém, nebo naopak výhodu?
Je dobře, že góly neleží na jednom hráči v útoku, jako je u nás Ivan Merta. Chci mít k němu na hrot ještě jednoho hráče, aby to nebylo jen na něm.

Jede Ivan Merta na maximum? Často měl zdravotní problémy...
Pořád ho něco pobolívá. Už má nějaké roky, takže to není nic nenormálního. On mi vždycky řekne, když něco pocítí a my pak neriskujeme. Útočníka s jeho zkušenostmi a kvalitou zkoušet nemusím. Vím, co můžu od Ivana čekat.

Nechybí vám v útoku Ital Maione?
Taky jsem to slyšel. Víte, já jsem ho pořádně nezažil, ale když budu mluvit pravdu, podle toho, co jsem ho viděl, tak on se mi zase tolik nelíbil. Jasně, dával góly, ale byly z dorážek, nebo třeba do prázdné branky. V mém systému budeme spíš doplňovat jednoho útočníka dvěma hráči ze zálohy.

Jak se během zimy mění zličínský kádr?
Bavili jsme se o všem s vedením a řekli jsme si, že posily přijít musí. Dohrávalo se třeba s pěti dorostenci v sestavě. Sehnal jsem proto čtyři kluky, ale postupně odpadali. Jeden to nedával fyzicky a radši šel hrát okres, kde to dává bez tréninku. Další to odmítl rovnou kvůli jiné nabídce. Takže ve hře jsou posily dvě.

Takže si pomůžete opět hráči ze staršího dorostu?
Ten já také trénuji. Myslím, že o místo v áčku si říká trvale jeden hráč. Další s námi budou v přípravě, ale pro mistráky s nimi spíš počítám právě pro dorost. I tam musíme sezonu dohrát se ctí. Co se týče posil, tak se vyřizuje příchod Gröbla z Bohemky.

A co odchody?
Zatím neodešel nikdo. Mám signály, že tréninky kluky baví, snad mi nelžou. Dostávají zabrat, ale vědí, že dokážu být kamarád, ale musí to odmakat, odjezdit.

Stíháte sledovat, jak si vedou konkurenti ze spodku tabulky?
Viděl jsem články o přípravách.

Vás musejí zajímat třeba Háje, které jsou také namočené do boje o záchranu. Navíc jste je na podzim neporazili a hráli s nimi jen 0:0...
Jasně, že jsme ten zápas chtěli vyhrát. Ale nedali jsme góly. A taky chci říct, že Háje byly kvalitním soupeřem. Jeden poločas jsme byli lepší, ale ve druhém soupeř. Takže si myslím, že to bude ještě hodně zajímavé.

René Machálek, sport.cz

Soutěže

Soutěže