Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Žáci Motorletu na turnaji Gothia Cup China

Žáci Motorletu na turnaji Gothia Cup China

Žáci Motorletu na turnaji Gothia Cup China

1. září 2016 14:24 » Velký mezinárodní turnaj Gothia Cup se pravidelně koná ve Švédsku. V letošním roce dostal turnaj asijského bratříčka - Gothia Cup China. Švédského turnaje se v minulosti zúčastnila i mužstva Motorletu a tak klub dostal pozvání i do Číny. Kluci z Jinonic se tak zřejmě stali prvními klubovými vyslanci českého mládežnického fotbalu v této zemi.

Shenyang je největší město v severovýchodní Číně s více než 8 miliony obyvatel. Hlavním centrem turnaje byl nově postavený Gothia Football Park, který má 40 fotbalových hřišť soustředěných na jednom místě přímo v centru města, podél řeky Hunhe River. Zahajovací ceremoniál a finále proběhlo v Crystal Crown Arena s kapacitou asi 60 000 diváků. Aréna byla poprvé použita pro fotbalový turnaj na olympijských hrách v Pekingu.

Výprava žáků Motorletu odlétla z letiště Václava Havla v Ruzyni v úterý 9. srpna odpoledne přes Dubaj do Pekingu a dále vlakem do dějiště turnaje města Shenyang, kam dorazila před půlnocí 10.srpna. Na cestě tak výprava strávila více jak 30 hodin.

Zápasy žáků Motorletu v pětičlenné skupině začaly v neděli 14. srpna a končily v úterý 16.srpna. Následpvaly play off zápasy až do finále, které se hrálo v pátek 19. srpna. Domů se výprava Motorletu vrátila 22. srpna na letiště v Ruzyni.

Výsledky Motorletu v základní skupině
Urumqi (Čína) - Motorlet 1:0
Motorlet - CX (Čína) 21:0
SUN International (Hong Kong) - Motorlet 0:1
Motorlet - SYC2 (Čína) 9:0
Osmifinále
Motorlet - Project Playground (JAR) 3:0
Čtvrtfinále
Motorlet - FC Sao Paolo (Brazílie) 0:8

Vystoupení mužstva Motorletu na turnaji zhodnotil trenér Tomáš Kárník: „Zápasy turnaje se všechny hrály na umělé trávěUMT. Dovoluji si tvrdit že úvodní zápas s čínským mužstvem Urumqi, klubem který má základu 3000 dětí, jsme prohráli po naší fatální hrubce na půlicí čáře, rozhodl o tom že jsme nehráli finále. Přestože jsme tohoto pětinásobného mistra Číny přehrávali nedokázali jsme se prosadit ani z těch největších šancí a to nakonec rozhodlo o naší těsné porážce.
Druhý zápas ve skupině připomínal hru kočky s myší a naše jednoznačná výhra 21:0 hovoří, jak byl soupeř slabý. V třetím utkání se lámal chleba, protože hráči Honkongu s našim přemožitelem jen remizovali a tudíž jim k postupu ze skupiny do play off A stačila remíza. Přestože soupeř byl fyzicky vyspělý, začali jsme hodně aktivně a dokázali jsme mu vnutit náš styl hry. Ve finální fázi chyběl hráčům klid a rozvaha. Pak z ojedinělehého protiútoku domácí rozhodčí odpískal penaltu, vůbec jsme nevěděli za co, ale naštěstí soupeř branku minul. V druhém poločase nám již vyšla kombinace podle představ i se zakončením
a vyhráli jsme 1:0 a s předstihem jsme si zajistili osmifinále.
Největší pochvala však byla pro nás po tomto zápase od skautů z Portugalska, kterým se líbil náš útočný fotbal a dali nám pozvánku na turnaj, kam jezdí mužstva která hrají evropské poháry. V nervozním osmifinále jsme si celkem snadno poradili s mužstvem JAR a mohli jsme se těšit ve čtvrtfinále na největšího favorita turnaje mužstvo Sao Paulo. Začali jsme aktivně, jako proti všem mužstvům, co jsme doposud na turnaji hráli. Bohužel tady narazila kosa na kámen. Naše aktivita nám nebyla nic platná proti famozní brazilské technice a neuvěřitelné rychlosti. Prohráli jsme s pozdějším vítězem turnaje 8:0. Sao Paulo za celý turnaj neinkasovalo ani jednu branku a soupeřům jich nastřílelo 59. Pro hráče Motorletu to byla obrovská škola s tak kvalitním mužstvem hrát.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem lidem z Motorletu, kteří nám pomohli sehnat sponzorský dar na cestu, ale i FAČRu, který naši účast na tomto turnaji rovněž finančně podpořil.”

Druhý trenér Kamil Damašek se podělil o své dojmy: „Podmínky v Číně, protože jsme nevěděli do čeho jdeme, nás ze začátku trochu překvapily. Bylo velké vedro k tomu velká vlhkost, hygiena a ubytování čínský standart, ale za dva dny jsme si zvykli a kluci si alespoň uvědomili, že se nemáme v Čechách tak špatně. Na druhou stranu třeba strava byla vynikající a organizace turnaje, až na to, že bylo všude daleko, také. Po sportovní stránce byl turnaj náročný samozřejmě i kvůli počasí.”

Třináctiletý fotbalista Oliver Zumr přišel na Motorlet v zimě ze Střešovic na střídavý start a  teď do klubu přestoupil, byl z turnaje nadšený: „Turnaj Gothia Cup China byl ne jenom pro mne, ale i pro mé spoluhráče nádherným zážitkem a velikou zkušeností. Už jen cesta, která trvala více než jeden den, byla velkým dobrodružstvím. Samotný turnaj nám přinesl možnost potkat soupeře s různými herními styly. Hráli jsme postupně proti místním týmům, v play off jsme porazili hráče z Jihoafrické republiky. Ve čtvrfinále nestačili na Sao Paulo, tým který se stal vítězem celého turnaje. Brazilci byli neskutečně dobří, neměli slabiny. Technika, rychlost, fotbalová chytrost. Musíme ješte hodně pracovat, abychom se jim vyrovnali. Právě toto utkání, bylo pro mne největším zážitkem. Škoda jen, že jsme se s nimi nepotkali až ve finále.”

Gothia Cupu China se zúčastnila výprava Motorletu ve složení:
Vedení: Josef Jírovec - vedoucí výpravy, Tomáš Kárník - trenér, Kamil Damašek asistent, MUDr. Michal Jurovčík - lékař, Josef Vaněk - doprovod
Hráči: Bartůněk Jakub, Brzický Matěj, Čuba František, Damašek Ondřej, Holakovský Jakub, Kornacki Andrej, Kremlička Jakub, Marek Petr, Nebeský Petr, Ondrejka Filip, Pobiš Kryštof, Ruda Tomáš, Sehedi Alexandr, Soukup Pavel, Sváta Jakub, Tůma Lukáš, Vacínek Dominik, Vaněk Josef, Zajíček Roman, Zumr Oliver.
Více informací najdete na www.gothiacupchina.com

Lubor Mírek

Soutěže

Soutěže