Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Vyšehrad: Šesté místo, ale po spokojenosti ani památky

Vyšehrad: Šesté místo, ale po spokojenosti ani památky

Vyšehrad: Šesté místo, ale po spokojenosti ani památky

5. prosince 2017 07:00 » Šestnáct bodů za lídrem z Chrudimi, devět za druhým Vltavínem. Fotbalový Vyšehrad měl o podzimu ve třetí lize úplně jiné představy. Mnohdy odehrál slušné partie, ale problémy na místě stoperů i zahozené tutovky tým srazily na šesté místo a je jasné, že mají „Šemíci“ co napravovat. Kam až mohou ambice týmu pro jaro dosáhnout? „Budeme chtít vyhrávat, ale na boj o postup se musíte ptát soupeřů, co jsou v tabulce nad námi,“ říká Jaroslav Klíma, trenér a šéf klubu v jedné osobě.

Na klubovém webu začíná text o hodnocení podzimu slovem zklamání. Vážně vidíte první půlku sezony takhle kriticky?
Myslím, že slovo zklamání sedí. Možná, kdyby dopadl poslední zápas s Dobrovicí jinak, tak by bylo hodnocení jiné, ale my jsme ho nezvládli a prohráli. Jde o to, že kdybych viděl, že prohráváme zápasy, kdy jsme horší, tak bych to uznal. Ale my jsme dokázali se silnými soupeři odehrát dobré partie, ale výsledkově to nedopadlo. Takže jsem zklamaný z výsledků, ale hra často nebyla špatná. Třeba s vedoucí Chrudimí jsme odehráli hezký zápas, kdo viděl derby s Vltavínem, tak se mu to taky muselo líbit. Ty zápasy jsme prohráli, ale měli jsme šance, dalo se na to koukat. Proto mluvím o zklamání, že jsme to nezvládli.

V čem byl problém? S posílením klubu přece vládla spokojenost, ne?
Ano. Ale byly tam z naší strany prostě výpadky. Dostávali jsme hodně zbytečné góly a na druhé straně jsme neproměňovali šance. Když to spočítám, tak jsme snad dvacetkrát neproměnili vyloženou šanci z malého vápna. A pak logicky chyběly výsledky. Fotbal často rozhodují náhody. Podívejte se na Slavii, která třeba hraje často dobře, pak dostane hloupý gól a ve výsledku to tak dobře nevypadá.

Na kolik se liší bodově vaše představy s realitou?
Nechci to přepočítávat na body. Byly tam výsledkově nepovedené zápasy – doma se Štěchovicemi, derby s Vltavínem. Dobré to nebylo ani proti Benátkám, kdy se nám to ale podařilo otočit a my vyhráli. Spokojený jsem nebyl ani v posledním podzimním kole v Dobrovici.

Na druhou stranu jste dokázali dát třeba sedm branek Královu Dvoru, který je v tabulce nahoře...
To je právě ono. V tom utkání jsme dokázali být hodně produktivní. Povedlo se nám třeba ze čtyř vyložených šancí vstřelit tři branky a od toho se odvíjel ráz utkání. Obyčejně ale bohužel platilo, že jsme na jeden gól potřebovali tak pět vyložených příležitostí, což je vážně moc.

Přitom bylo ze všech stran slyšet, jakou sílu má Vyšehrad v útoku. Nebyl jste tedy s ofenzivou spokojený?
Určitě to nechci házet jen na útočníky. Třeba takový Čtvrtníček dal nakonec jedenáct gólů, což není špatné. Je to i o všech dalších hráčích. To, co nedal třeba Matějka v utkání s Chrudimí a další hráči v jiných zápasech. To byly klíčové situace, kdy jsme mohli s těmi zápasy, co třeba pak výsledkově nedopadly, něco udělat. To mě hodně mrzí.

Podle představ asi nefungovala ani defenziva, hořelo to na místě stoperské dvojice. Tam bylo ale při nečekaném odchodu Egerta těžší reagovat, ne?
Nikdo nečekal, že Egert odejde. Netušil to ani on sám. Ale on se dostal na prestižní školu v Anglii a chtěl odejít. S tím nešlo nic dělat. Jasně, v prvním utkání jsme od Štěchovic dostali čtyři góly, ale v dalších čtyřech utkáních jsme dostali jen jeden gól. Vypadalo to, že se s tím dokážeme vypořádat. Nakonec se ukázalo, jaká to byla persona, o jakou jsme přišli. Jak moc nás to nakonec poškodilo. Ve středu obrany jsme měli problém.

Příchod stopera Seidla se nepovedl, ale vše jste nakonec alespoň částečně vyřešili tím, že jste do středu obrany posunul záložníka Hradeckého...
Na prvním místě chci říct, že problémy, do nichž jsme se dostali, naše výsledky nijak neomlouvají. Na druhou stranu ale je třeba vidět, že jsme až na Havránka, Hendrycha a Klesu měli hodně mladé mužstvo. Jednu chvíli nám ze sestavy vypadli Klesa, Hendrych, Smolák, Kostorek i Matějka. A když si přidáte odchod Egerta, tak jsme byli bez šesti hráčů sestavy, s nimiž jsem počítal. Co se týče vaší otázky, ano, tah s posunutím Hradeckého na pozici stopera nebyl špatný. To ale nic nemění na tom, že na pozici stopera musíme posílit.

Co se týče výkonů, zaznamenal jsem i výtku při pozápasových hodnoceních, která se týkala nasazení hráčů Vyšehradu. Můžete to okomentovat?
To se týkalo třeba domácího zápasu s Benátkami. Těm jsme měli dát na začátku pár gólů. Sice se to nepovedlo, ale někteří hráči tam začali pochodovat a nejspíš si mysleli, že se nám nemůže nic stát. A přišel trest, že soupeř vystřelil jednou na branku a my jsme prohrávali o dva góly. Takové výkony mě štvou. Já chci, aby to byla z naší strany jízda, musí tam být od kluků srdce. Nebo se nám to stalo v posledním kole s Dobrovicí, první půle byla dobrá, ale ta druhá...

Bude mít tohle všechno vliv na změny v hráčském kádru?
Každý z hráčů v zápasech hraje o své triko. A každý tým bude chtít určitě po podzimu vylepšit svůj kádr. Vyšehrad nebude výjimkou. Zimní přestávka je v tomhle směru dobrá v tom, že je dlouhá. Je čas si všechno promyslet, neuvažovat v emocích třeba hned po zápase. I kluci si po tom náročném programu odpočinou. V lednu na to všechno budeme všichni koukat jinýma očima. Ale nějaké změny budou, je jasné, že třeba stopera potřebujeme.

Štve vás, že jste prohráli derby a zaostali v tabulce za pražským rivalem z Vltavínu?
Takhle na to nekoukám, nesoupeřím s Vltavínem. Samozřejmě mě mrzí, že jsme to derby prohráli. Ale prohráli jsme si to sami. Dostali jsme gól z pětatřiceti metrů, další byl po situaci, kdy to hráč soupeře vykopl našemu brankáři z ruky. Byla to hodně sporná situace.

Poslední jaro nebylo příliš povedené, uděláte v přípravě něco jinak?
Rozdíl tu bude, ale nečekejte, že se něco radikálně bude měnit. Jiné to bude v tom, že až na jednoho hráče budou všichni fotbalisté patřit Vyšehradu. V tom bude situace odlišná. Budeme se samozřejmě snažit dobře připravit. Zahrajeme si s Viktorkou Žižkov, Teplicemi, Ústím nad Labem, Vlašimí, juniorkou Sparty nebo třeba Čáslaví. Myslím, že to bude dobrá prověrka, jak na tom jsme.

První místo Chrudimi je hodně daleko. Bude cílem posun aspoň na druhé místo?
Realita je taková, že na první místo máme ztrátu šestnáct bodů, na druhé devět. My budeme chtít pochopitelně vyhrát každý zápas, ale ta otázka směrem k postupovým místům v tabulce musí být hlavně pro ty celky, které jsou v tabulce před námi.

Útočník Čtvrtníček říkal, že si přišel na Vyšehrad pro postup do druhé ligy. Tohle přání se mu asi tedy nesplní, že?
Tahle vyhlášení od fotbalistů se mi moc nelíbí. Hráči mají mít pokoru a soustředit se na své výkony. Musejí zápasy odjezdit po zadku a pak může něco přijít, třeba v podobě umístění nahoře v tabulce. Pak se může přidat i fotbalové štěstí, které k tomu všemu taky potřebujete. Takže zůstanu u toho, že budeme chtít vyhrávat.

René Machálek, sport.cz

Soutěže

Soutěže