Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Vltavín přezimuje druhý. Frýdek věří, že tým prožene lídra z Chrudimi

Vltavín přezimuje druhý. Frýdek věří, že tým prožene lídra z Chrudimi

Vltavín přezimuje druhý. Frýdek věří, že tým prožene lídra z Chrudimi

4. prosince 2017 07:00 » Druhé místo, o sedm bodů za lídrem z Chrudimi. Fotbalový Loko Vltavín má za sebou ve třetí lize celkem povedený podzim. Tým se přehoupl přes bodovou hranici vytyčenou vedením klubu, na kontě jich má 38. „Některé ztráty byly zbytečné, ale celkově jsem spokojený,“ hodnotí první poločas soutěže trenér Martin Frýdek.

Mluvíte o spokojenosti, ale vedoucí Chrudim vám utekla o sedm bodů. Je to směrem k jaru hratelná ztráta?
Platí to, co říkám vždycky. Budeme chtít pořád co nejvíce vyhrávat a uvidíme, jak to dopadne. Chrudim měla povedený podzim, ale v tříbodovém systému se dá ztráta sedmi bodů smazat. Kdyby to byl dvoubodový systém, bylo by to horší.

Mám to brát jako slib, že Chrudim ještě proženete?
To není jen o nás, jsou tam nahoře i silné Domažlice, Zápy. Nic není rozhodnuto, na každý tým může padnout deka. Je před námi ještě sedmnáct kol.

Už tušíte, jestli během zimy budete s vedením řešit otázku případného postupu? Nechci vás do něčeho tlačit, ale ze druhého místa takhle uvažovat asi musíte, že?
Každý, kdo hraje nějaký sport, soutěž, chce vyhrávat a chce se dostat výš. Jedna věc jsou výkony na hřišti, ale jsou tam i ty další věci, jako třeba ekonomická stránka. A taky nevíme, kdyby to takhle dopadlo, jak by se rozhodla Chrudim.

Výš se dá jít přece i ze stříbrné příčky...
To je pravda. Naposledy nechtěl nahoru nikdo z Moravy, tak byla šance jít výš i z druhého místa. Těch variant, co můžou nastat, je hrozně moc. Samozřejmě je další důležitou věcí, jak by se k tomu postavili kluci tady. Přece jenom by to pro ně byl skok. Ve druhé lize musíte aspoň dvakrát v týdnu trénovat dvoufázově, kdo z kluků by do toho šel? Byl by to velký zásah. Jak už jsem řekl, na tyhle úvahy je čas, ještě je před námi sedmnáct kol a své si případně musí říct i vedení.

Mluvil jste o zbytečných ztrátách. Máte na mysli zápasy s Nymburkem, Čížovou či Benátkami?
Přesně tak. V Nymburce to byl zápas o prvním gólu, v utkání s Čížovou se nám hrubě herně nedařilo a doma s Benátkami... Tam to mělo být v patnácté minutě 3:0 a někteří kluci si asi začali myslet, že se soupeř porazí sám. Ty ztráty byly zbytečné a mohlo se nám na tabulku koukat ještě lépe.

Zmíněné soupeře najdeme na sestupových příčkách tabulky. Mrzí vás to o to víc?
Hlavně doma se nám často stávalo, že soupeř hlavně bránil, stoupnul si na vápno v deseti a to je pak těžké se tam dostat. Pro každého.

Na druhou stranu v Domažlicích jste propadli a dostali čtyři góly za poločas. Tam soupeř rozhodně nebránil...
My jsme taky měli šance, ale nedali jsme a sami inkasovali. Po druhém gólu jsme se sesypali. Dostávali jsme góly z malého vápna, Domažlice byly stoprocentně efektivní. Je pravda, že ten poločas se nám nepovedl. Ale po přestávce už to bylo lepší a je škoda, že se nám nepovedlo skóre aspoň zkorigovat.

To může vypadat v očích fanoušků jako trochu laciné alibi, když jste prohrávali o čtyři branky. Jak to myslíte?
Tak se podívejte, jak dopadly v Domažlicích Brozany. Dostaly tam deset gólů. Nám se povedlo ten brankostroj domácích zastavit. Zase se tam potvrdila věc, která mě mrzí a provázela nás na podzim docela často. A to, že jsme jeden poločas odehráli dobře a ve druhém to bylo z naší strany daleko horší. Jednou byl lepší první poločas, jindy zase druhý.

Čím si to vysvětlujete?
Hodně jsme to řešili a musím říct, že nevím, čím to je. Jestli jsme šli do zápasu dobře rozcvičení. Bavili jsme se o tom samozřejmě i s hráči, ale ani oni to nedokázali pojmenovat. Třeba nám na začátku nevyšlo pár přihrávek, tým to rozhodilo a výkon nebyl dobrý. Fakt se nás to drželo skoro celý podzim. Musíme se na to zaměřit, protože tohle mohlo znamenat v některých zápasech zbytečnou komplikaci. My jsme ta utkání třeba zvládli vyhrát, ale mohlo se nám to vymstít.

Je pravda, že občas byly výkyvy ve výkonech velké. Třeba Jirny jste smetli ve druhé půli 6:0...
Tam se nám povedlo to, co měly Domažlice v domácím utkání proti nám. Do čeho jsme ve druhé půli kopli, to skončilo v brance. Vyšlo nám i derby proti Vyšehradu, tam je to vyhecované vždycky a mám radost, jak jsme to zvládli odehrát.

Chápu to všechno správně, že bodový zisk odpovídá vcelku vašim představám, ale hra měla být mnohdy lepší?
Ano. Když se podívám na poslední jaro, tak tam jsme byli úspěšní výsledkově a herně jsme předváděli dobrý fotbal. Teď tam bylo víc utkání, kdy se nám herně nedařilo. A my se pokusíme navázat na to poslední jaro. Abychom po zimě navázali na dobré výsledky a přidali bychom k tomu hezký fotbal, jenž by se líbil fanouškům.

K tomu bude třeba střílet góly. Myslím, že s útočníky Pejšou a Hodasem jste nejspíš byl spokojený, že?
Co se týče Pejšuse (Pejši), už v minulé sezoně dostával šanci. Poctivě makal, chodil hrát dobrovolně i za béčko a hodně se tam vyhrál. Teď ukázal, jak moc šel nahoru. Dává góly, přihrává. Když bude takhle pokračovat, může být o něj zájem z vyšších soutěží. A co se týče Hodase, myslím, že si jejich souhra s Pejšou postupem času sedla. U Hodase mě mrzí jen nedisciplinovanost, kdy se nechal zbytečně vyloučit. Dával góly, ale potenciál má vyšší. Kdyby víc stíhal trénovat, tak může hrát klidně druhou ligu, o tom jsem přesvědčený.

Jak si užijete zbytek roku a kdy začne Vltavín přípravu?
Co se týče přípravy, tak začneme 8. ledna. Máme domluvené zajímavé a dobré soupeře. Zahrajeme si třeba se Spartou, Bohemians, Příbrami, budou i soupeři z divize. Myslím, že to bude výborná konfrontace. Co se týče kádru, tak víme o tom, že Podzimek odchází do Austrálie. Přijde pár kluků na zkoušku, uvidíme, k jakým změnám dojde.

Ve fotbale se pohybují i vaši dva synové. Dá se říct, že jste z fotbalového klanu Frýdků měl nejpovedenější podzim?
Nejvíc spokojený jsem byl sám se sebou, teda myslím s Vltavínem. (usměje se) Co se týče synů, tak jim samozřejmě fandím. Jsem rád, že jsou zdraví. To je hlavní. Martin je teď zpátky v sestavě, trenér ho nejdříve nestavěl, teď zase říká, že je pro něj na pozici šestky jednička... Jinak je pro mě na podzim pochopitelně Sparta zklamáním. Kdyby se prohrávalo a viděl by tam člověk nějaký progres... Ale ten jsem bohužel neviděl. Z toho mi bylo smutno. Přišlo hodně cizinců a prakticky nikdo se neprosadil. 

Mluvil jste o zdraví. Vás měla čekat na konci podzimu operace kyčle. Už ji máte za sebou?
Už jsem měl být po operaci, ale odložilo se to, protože jsem onemocněl a měl horečku. Takže tohle mě teprve čeká.

René Machálek, sport.cz

Soutěže

Soutěže