Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Vltavín jde přepisovat historii a věří, že druholigová pohádka bude mít šťastný konec

Vltavín jde přepisovat historii a věří, že druholigová pohádka bude mít šťastný konec

Vltavín jde přepisovat historii a věří, že druholigová pohádka bude mít šťastný konec

24. července 2013 12:00 » Historický zápis do klubových kronik čeká pražský klub Loko Vltavín. Ten si v minulé sezoně vybojoval pod vedením Radka Kronďáka premiérovou účast ve druhé nejvyšší soutěži a poprvé tak nahlédne do českého profesionálního fotbalu. Klub teď ale povede jako kouč Milan Knížek, přípravu na sezonu pak zhodnotil Radek Kronďák, nový sportovní ředitel Vltavínu.

Generálkou na novou sezonu byl pohárový zápas s divizním Českým Brodem. Vyhráli jste na penalty, jak jste byl spokojený?
Pohár pro nás není nějaká priorita, ale pokud jsme druholigový tým, tak jsme to proti soupeři z divize museli zvládnout. Ta kvalita by měla být vidět, i když jsme se v pátek vraceli ze soustředění. Ve výkonu tam byla celá řada nedostatků, třeba ve druhé půli jsme skoro neohrozili branku. Soupeř měl v sestavě kluky, co kopali vyšší soutěže, bojovali a měli jsme to těžké.

Takže jste měli po utkání asi co říct. V čem byl problém?
Když vezmu přípravu jako celek, tak jsem spokojený. Kluci to všechno vzali dobře, pauza po konci třetí ligy a začátkem přípravy byla krátká. Všichni se na druhou ligu těší, ale samozřejmě to má i některá úskalí. Když se postoupí, tak se může někomu stát, že ve třetí lize nastupoval a tady třeba nebude pravidelně hrát. Kluci to ale vzali a perou se o místo. Jediný, kdo nechtěl tohle podstoupit, byl Walter a odešel do Českého Brodu.

Co vám příprava celkově ukázala?
Jsme rádi, že se nám povedlo odehrát šest zápasů. Třikrát proti soupeři z druhé ligy, jednou jsme hráli proti Spartě, a pak tam byli dva soupeři z divize. Bylo to ideální rozložení, abychom zjistili, co se děje v týmu. Třeba proti Štětí tam byly vidět dobré věci. Samozřejmě nám hodně dala i utkání proti silným soupeřům - kluci viděli, že ten fotbal v první a druhé lize je prostě jiný. Je někde jinde.

V čem byl rozdíl nejznatelnější?
V rychlosti a taky v rychlosti myšlení. Na všechno je daleko méně času než v ČFL. Hodně hráčů je prostě rychlejších. Naši kluci si to musí uvědomit, tlučeme to do nich. Bohužel, u někoho to ještě nepřišlo. Proto jsme rádi, že to viděli přímo při utkáních.

Jak jste spokojený s tím, jak mužstvo posílilo?
Já jsem ještě v pozici trenéra říkal, že by to chtělo tři hráče do základní sestavy. Na stopera přišel Pávek z Hradce Králové, pak záložník Očovan ze Střížkova. Byl u nás na zkoušce i Matějka z Vlašimi, jenže ten si poranil kolenní vazy a uvidíme, jak to bude.

Tak to mi na seznamu jedna posila chybí. Ještě hledáte?
Ano, ještě bychom rádi jednoho hráče získali. Potřebujeme přemýšlivého fotbalistu do zálohy, aby se nebál hrát.

Po postupu vládla v klubu euforie, jak vnímáte roli Vltavínu pár dní před startem soutěže?
Do druhé ligy určitě nejdeme s poraženeckou náladou, ale taky si uvědomujeme, že jsme nekoupili deset hráčů, kteří už tuhle soutěž hráli. Takže máme respekt a pokoru, ale všichni se na tu soutěž těšíme. Určitě to ale není o tom, že bychom si chtěli jen druhou ligu na rok zkusit. Vedení řeklo, že to není nějaká zkouška na rok, že se budeme chtít udržet.

Jak se povedlo dát dohromady stadion na druhou ligu?
Myslím, že se odvedl kus práce, přidaly se další sedačky, pracovalo se na prostoru pro čtvrtého rozhodčího, rozšiřovalo se hřiště, proti hlavní tribuně máme vybetonovanou tribunku k stání, dělal se sektor pro fanoušky hostů. Bylo potřeba to udělat, aby klaplo licenční řízení. Kdybychom měli hrát druhou ligu jinde, tak by to nemělo smysl.

To jste si letní pauzu tedy asi zrovna neužil…
No, měl jsem zaplacenou dovolenou s rodinou. A dopadlo to tak, že jsem si po čtyřech dnech zaplatil letenku a vrátil se zpátky. Rodina z toho tedy radost neměla, tak doufám, že ta druhá liga nějakou radost přinese.

Věříte, že vyšší soutěž přivede na Vltavín i daleko víc fanoušků?
Já věřím, že by to tak mělo být. Je mi jasné, že našich příznivců asi jen tak z ničeho nic víc nebude, ale je spousta lidí, kteří třeba ani o Vltavínu nevěděli a mohli by se přijít podívat. Já pořád říkám, že to, co se nám tu povedlo, je zázrak. Tak by se na něj mohli lidi přijít podívat.

Já bych spíš řekl, že posun do FNL je výsledkem tvrdé dřiny…
Určitě to tak je, ale i slovo zázrak sem asi patří. Vždyť si to vezměte, před dvanácti lety o Loko Vltavín možná leckdo nevěděl a teď je ve druhé lize. A bude hrát proti Českým Budějovicím, Hradci Králové, Ústí nad Labem. To je přece jako pohádka. A my budeme věřit, že ta pohádka bude mít pro nás šťastný konec. Pohádky ho přece mívají.

Teď už bude asi největším úkolem připravit se na Ústí nad Labem, které před pár lety hrálo nejvyšší soutěž. To bude hodně ostrý start, že?
K tomuhle zápasu už to v tomhle týdnu bude směřovat. Budeme se na to soustředit a hned v Ústí bychom se rádi pokusili udělat dobrý výsledek. Všichni se na to moc těšíme.

 

René Machálek

Soutěže

Soutěže