Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Titul Slavii nenecháme, slibuje Fotbalistka roku Lucie Martínková ze Sparty

Titul Slavii nenecháme, slibuje Fotbalistka roku Lucie Martínková ze Sparty

Titul Slavii nenecháme, slibuje Fotbalistka roku Lucie Martínková ze Sparty

9. ledna 2013 09:40 » Sparta sice vládne ženské lize, Fotbalistkou roku je ale hráčka Slavie. To platilo v posledních třech letech, ale nyní je tomu konec. Na trůn pro nejlepší českou hráčku roku 2012 usedla útočnice Sparty Lucie Martínková. „Ale titul chceme taky, Slavii ho nedáme,“ směje se vítězka. Druhé místo obsadila Petra Divišová ze Slavie, bronz brala sestra vítězky Irena.

Panování hráček Slavie skončilo, máte radost?
Sparta měla hodně dobrý rok, vyhrála ligu i pohár. Jen v Lize mistryň to mělo dopadnout lépe, tam jsme chtěly projít do jarní části. Ruské soupeřky byly sice silné, ale byl to nejpřijatelnější los, co jsme mohly mít. Ostudu jsme neudělaly, ale prostě je škoda, že jsme se nedostaly dál. Když jsem si to celé dala dohromady, tak jsem tušila, že by to mohlo třeba vyjít. Lidi říkají, že jsem hodně sebevědomá.

Neříkala jste si, že už je na čase ukončit panování hráček Slavie?
Takhle na to nekoukám a neberu to tak. Tady šlo o individuální ocenění našich výkonů. Byl to vážně krásný pocit, tuhle anketu vyhrát a bylo to o to lepší, že třetí skončila moje sestra. Moc jsme si toho na pódiu říct nestihly, snad jen gratuluju. Ale radost byla velká.

Neříkejte, že vás neštvalo, když Sparta vyhrává tituly a nejlepší hráčka byla ze Slavie…
To je ale spíš otázka pro ty lidi, co v anketě hlasují. Slavia je pro mě soupeř na hřišti, tam jí nic nedaruju a pociťuju tam tu rivalitu. Vidím jen hřiště a lajny a soustředím se na to, abychom vyhrály. To ale není jen proti Slavii, to platí vždycky. I když je fakt, že proti Slavii je to trochu víc. I teď platí, že se Spartou chceme získat další titul a uděláme pro to maximum. Holky ze Slavie vědí, že jim titul nenecháme. To prostě nedopustíme.

Mezi nejlepšími byla i vaše sestra, co fotbalového byste si od ní vzala?
Asi její chladnou hlavu a taky její neuvěřitelnou píli a kondici. Hraje na pozici defenzivní záložničce, odvádí tu černou práci, co není tolik vidět, strašně moc toho naběhá.

Když mluvíte o chladné hlavě, ta by se vám asi hodila. Trenér se zlobil, že sbíráte hodně červených i žlutých karet. Přijímáte kritiku?
V tomhle má trenér pravdu. Je mi jasné, že tím brzdím i tým. Já prostě nemám ráda nespravedlnost, a když jí cítím, tak… Poslední karta byla třeba za komentáře, bylo to až po zápase. Jasně, že na hřišti má pravdu a taky moc rozhodčí, ale jsou tam emoce.

Jenže pokud tohle nedokážete, těžko naplníte trenérovu prognózu, že se můžete vydat ve stopách Pavlíny Ščasné. Co vy na to?
Jestli tohle trenér řekl, tak mě moc příjemně překvapil. Každá hráčka by se chtěla dostat tak vysoko, jako to dokázala Pavlína. Taky bych si chtěla zahrát venku, mojí vysněnou zemí je Švédsko. Tam by se mi líbilo. Uvidíme, jak to dopadne. Teď jsem ve Spartě a ta je v Čechách nejvíc, co můžete dosáhnout.

Ukázníte se jako královna českého fotbalu a slíbíte, že karet bude méně?
Já se snažím udržet, vážně. Dokonce jsem o tom v posledních letech mluvila hodně s naším doktorem, dělám spoustu kroků, aby se to zlepšilo. Ale nerada slibuju něco, co nakonec nemusí dopadnout. Budu se snažit, aby karet bylo méně.

Když slyším o těch červených a žlutých kartách, nesrovnávají vás tak trochu s někdejším sparťanským bouřlivákem Tomášem Řepkou?
Nevím, jestli mě s Tomášem přímo srovnávají, ale dost lidí si asi myslí, že jsme si v něčem podobní, že když přijdu na hřiště, tak jsem prostě v některé chvíli, jak to říct… No asi magor. Ale, jak cítím nespravedlnost, tak je zle.

Jste taková i v soukromém životě?
Řekla bych, že tam to nedávám tolik najevo. Na hřišti je to všechno nějaké silnější.

Pojďme k těm příjemnějším věcem. Jak jste vítězství v anketě oslavila?
Hlavní oslava byla v sobotu, když jsem se dozvěděla o své nominaci. Dřív jsem si dávala pivo, ale loni na podzim jsem přešla na bílé víno, chtělo to změnu. K tomu byly i nějaké panáky, tenhle úspěch se musel oslavit. Navíc vyhlášení bylo v neděli, druhý den se šlo do práce, to už bylo takové menší posezení. Bylo to v klídku. (směje se)

Nechystá pro vás Sparta nějaké překvapení za dobrou reprezentaci? Třeba v podobě výletu na Chelsea? To by byl asi zážitek i pro královnu ne?
Jo, tak to by bylo moc hezké, ale absolutně netuším, co bude. Byl by to zážitek. Domácí zápas si určitě ujít nenechám, ale na zápas venku to moc nevidím.

Pocházíte z Přerova nad Labem, odkud vyrazil do Sparty a později i do světa sbírat slávu fotbalový Bomber Tomáš Skuhravý. Byl vaším fotbalovým vzorem?
Vzor bych asi neřekla, ale pamatuji se, že se Tomáš byl podívat na nějakých žákovských turnajích a byl to zážitek. I teď po letech jsme se potkali na jednom turnaji a bylo to příjemné popovídání. Doufám, že si jednou zahraju taky někde v zahraničí, jako to dokázal on.

A koho jste tedy ve fotbalovém světě obdivovala?
Při přestupu do Sparty byla mým velkým vzorem Eva Šmeralová. No a pak samozřejmě i Pavlína Ščasná, s tou jsme si teď taky dobře popovídali.

Jaký ohlas mělo vaše vítězství u známých a kamarádů, případně co na to říkali u vás v práci?
Na telefonu jsme měla nějaké smsky, přáli mi samozřejmě i lidi přímo v sále na vyhlášení. Co se týče zaměstnání, tak jsem měla v úterý příjemný rozhovor se svým nadřízeným. Dělám na manažerské pozici v KFC a můj nadřízený přišel s tím, že by bylo dobré něco podniknout v oblasti propagace, aby to bylo vidět.

Pro to, aby byl ženský fotbal vidět, jste udělaly se spoluhráčkami ze Sparty také hodně práce. Dokonce jste nafotily i odvážné snímky. Co kdyby chtěl někdo teď tímhle způsobem zviditelnit královnu fotbalu?
To by záleželo na tom, o co by šlo. Ale kdyby nebylo nic vidět, tak by mi to nejspíš nevadilo. Nějaké nedostatky by se vyretušovaly.

A co kdyby vám někdo nabídl balík, za snímky, kdy už by se fotbalová královna musela odhalit?
Když jsme tehdy do těch uměleckých fotek se spoluhráčkami šly, tak jsme za to neměly ani korunu, cílem bylo jen to, aby se zviditelnil ženský fotbal. Takže nic odvážnějšího se konat nebude. Královnu si koupit nemůžete, ani za milion.

 

René Machálek

Foto: Jan Tauber, www.fotbal.cz

Soutěže

Soutěže