Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Po triumfu v přeboru je Motorlet B poslední. Tušil jsem problémy, říká trenér Mikuš

Po triumfu v přeboru je Motorlet B poslední. Tušil jsem problémy, říká trenér Mikuš

Po triumfu v přeboru je Motorlet B poslední. Tušil jsem problémy, říká trenér Mikuš

9. listopadu 2017 07:00 » Den a noc. To srovnání sedí. Na konci minulé sezony juchali fotbalisté Motorletu B po triumfu v Pražská teplárenská přeboru. Teď, dvě kola před koncem podzimu, jsou s jedenácti body na posledním místě. „Věděl jsem, že může přijít problém,“ přiznává trenér rezervy z Jinonic Zdeněk Mikuš. Dobře ví, že jeho tým čeká pořádná šichta, aby nejvyšší pražskou soutěž udržel.

Z čeho pramenily vaše obavy, že může přijít problém?
Asi to tak po té minulé sezoně prostě muselo být. Do béčka přišli mladí hráči, po nich nemůžete chtít hned, aby hráli stejně jako kluci, co byli v rezervě nějaký čas. Nezbývá nám, než být trpěliví a věřit, že se všechno zlepší.

Takže za současné trápení může velký průvan v kádru?
Rozdíl je velký. Hráči, co tu byli minulou sezonu, se ukázali a je pochopitelné, že když se nedostali do áčka, tak měli zájem se posunout výš. A když o ně byl zájem, tak šli. Cílem Motorletu není zkvalitňovat B tým z dlouhodobého hlediska. Myslím to tak, že chceme, ať jdou hráči herně výš. Dostanou v béčku nějakou šanci se ukázat a pak je jen na nich, jak to využijí. Když ano, tak odejdou do vyšších soutěží.

Výhodou bylo i to, že start v minulé sezoně béčku vyšel. Tentokrát to nebylo ono...
Před rokem se to dobře rozjelo, pak se kluci čapli a skončilo to prvním místem. A teď řada kluků hraje vyšší soutěže. Teď se toho sešlo víc. Nejde to tolik ani áčku, pohoda se tak nějak vytratila. Na áčku se určitě podepsalo, že se nepostoupilo výš. Taky dochází k tomu, že áčko i rezerva hrají ve stejném čase, takže je to často právě a jen na mladých hráčích rezervy. Samozřejmě je fajn, že trénujeme společně a ti mladí kluci se můžou od zkušenějších fotbalistů učit. V přeboru to pak ale musejí uhrát sami a často to nejde, jak by chtěli. Musíme si nějaký čas počkat. Věřím klukům, zvedou se, jen to bude chtít čas.

Ale sestupový klíč je v téhle sezoně docela krutý. Nestraší vás, že to může skončit padákem?
Vím, že budou padat čtyři mužstva a my o záchranu budeme muset zabojovat. Musíme se porvat o to dvanácté místo. A když ho vybojujeme, tak to možná bude pro nás větší vítězství než ten triumf v přeboru v minulé sezoně. Samozřejmě, že tehdy to bylo příjemné, všechno nám vycházelo. Teď je to opačně.

Naposledy jste dostali čtyři góly od Třeboradic. To byl souboj prvního s posledním, přitom jste měli pár hráčů z áčka...
Chytal Tomáš Foferka, to bych ale řekl, že byla mimořádka. Jinak budou v brance nastupovat Malík nebo Grégr. Ten má určitě do budoucna šanci se prosadit. Jinak, když to půjde, tak kluci z áčka budou za nás chodit. Zápas s Třeboradicemi byl o zkušenostech. My jsme měli, ještě než dal soupeř gól, tři loženky. Nedali jsme je a oni z první vážnější akce dali branku. Ještě jsem klukům říkal, ať si dají pozor na Junka. Varoval jsem kluky, že jim dá gól. Jen na mě koukali...

Tak to je teď musíte před zápasem se Zbraslaví, která má stejně jako váš tým jedenáct bodů a je čtrnáctná, varovat důrazněji, že?
Určitě, my i Zbraslav čekáme, že v tom utkání získáme nějaké body. Co se týče toho varování, tak asi musí být hodně důrazné. Když jsem mluvil o nebezpečném Junkovi, nebylo to poprvé, kdy jsem kluky na někoho upozorňoval. Třeba před Braníkem jsem říkal - pozor na Cvrčka. A pak snad ve třetí minutě právě Cvrček udělal dva hráče a bylo to...

Uvědomují si nováčci ve vaší sestavě vážnost situace?
Je to pro ně složité. Někdy je tam z jejich strany přemíra snahy, pak se k tomu zahodí nějaké šance, a když dostaneme gól, zápas pro nás končí špatně. Třeba s Horními Měcholupy jsme hráli vyrovnaný zápas. Nedali jsme penaltu a na konci jsme inkasovali ze standardky.

Před rokem samá vítězství, teď tým klopýtá. Jak se s novou zkušeností vyrovnáváte?
Věřím, že se to zlomí k lepšímu. Áčko teď vyhrálo, bude tabulkou stoupat. Co se týče rezervy, opravdu jsem tušil, že budou problémy. Kluci jsou mladí, musejí si uvědomit, že nikdo zkušenější za ně zápas nerozhodne, že to musejí vzít na sebe. Zatím nám to výsledkově nejde a musíme skousnout porážky. Musíme dobojovat podzim a věřit, že kluci nabrali během té půlky sezony nějakou zkušenost. Že prostě o půl roku zase zestárnou. Budou trénovat společně s áčkem a i to je herně posune. Jaro bude lepší.

Stejně si ale myslím, že jste měli mít víc než jedenáct bodů. Souhlasíte?
Nějaké představy jsme měli. Netvrdím, že jsem čekal, že budeme mít o deset bodů víc. Ale třeba o čtyři ano, to jsme mít mohli. Fakt je to velký rozdíl proti minulé sezoně. Tehdy jsme třeba vyhráli 1:0, ale byla to výhra zasloužená, byli jsme v těch zápasech prostě lepší. Teď je to trochu jinak.

Najdete na téhle zatím ne moc podařené sezoně nějaké klady?
Určitě ano. Máme kluky, co jsou hodně šikovní. Třeba pro zápas na Tempu jsem vytáhl z mladšího dorostu hráče Bitta. Byl to jeho první start mezi dospělými a zahrál skvěle. Jsem za to rád, že jsem to udělal. Na to, aby hrál stabilně v mužské kategorii, to ještě úplně není. Ale díky tomu, že si zahrál u nás, si ho vytáhl trenér do staršího dorostu. A on mu teď vyhrál zápas.

Teď by to chtělo, aby ještě někdo vyhrál zápas Motorletu B. Jakou máte představu o bodovém zisku do konce podzimu?
Čekají nás dva zápasy. O Zbraslavi už jsem mluvil, kdyby se nám tam povedlo uhrát aspoň bod, tak bych to bral. Výhra by byla samozřejmě lepší. A pak je tam poslední kolo doma s Admirou B, tam by to chtělo tři body. Ale těžko říct, jak to nakonec dopadne.

René Machálek, sport.cz

Soutěže

Soutěže