Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Plány nového kouče Motorletu Poustky: Dávat hodně gólů a přilákat víc fanoušků

Plány nového kouče Motorletu Poustky: Dávat hodně gólů a přilákat víc fanoušků

Plány nového kouče Motorletu Poustky: Dávat hodně gólů a přilákat víc fanoušků

2. srpna 2016 07:00 » Druhé místo Motorletu nestačí, vypadá to, že se chystá útok na postup do třetí ligy. Klub z Jinonic v létě převzal ambiciozní trenér Martin Poustka, jenž má zkušenosti i ze Slavie, kterou v minulosti trénoval v lize. Právě on by chtěl Motorlet posunout do ČFL. „Třetí liga je hodně lákavá, v budoucnu by určitě Motorletu slušela,“ neskrývá odhodlání poprat se o vyšší soutěž nový kouč.

Kdy jste se rozhodl na nabídku Motorletu kývnout? Zvažoval jste ji dlouho?
V Motorletu jsem toho zažil opravdu hodně. V Jinonicích jsem se narodil, v Motorletu jsem v šesti letech začal hrát i fotbal. No a pak jsem si tam o dvacet let později v zápase taky zpřetrhal přední křížový vaz a tím tady odstartoval svoji trenérskou kariéru. V klubu jsem našel spoustu kamarádů, potkáváme se pořád, takže mám v hlavě velkou motorleťáckou krabici plnou zážitků, vzpomínek, kamarádských vazeb i emocí. A tím, že jsem kývl na nabídku v Motorletu trénovat, jsem chtěl klubu za to všechno poděkovat. Motorletu taky fandí můj táta. Jedním z mých cílů je přilákat víc fanoušků na stadion v Jinonicích a získat je na naši stranu, aby při nás stáli celou sezonu.

Veřejnost vás má spojeného s účinkováním ve Slavii. Jak se poté vyvíjela vaše trenérská kariéra?
Ve Slavii jsem prožil šest let, během kterých jsem získal spousty trenérských i manažerských zkušeností spojených s fotbalem. Předně jsem si vyzkoušel, jaké je to trénovat slavné ligové mužstvo včetně koučování týmu v derby před plným Edenem. V lize jsem byl na lavičce celkem v šedesáti zápasech, z toho v jedenácti jako hlavní trenér. Mohl jsem vidět, jak funguje nejstarší profesionální klub v Česku, jak systematicky a vědomě pracuje Karel Jarolím, přebíral důležitá slova i myšlenky Franty Cipra, pracoval s reprezentačními hráči různých zemí. Trénoval kluky, co vyhráli titul, hráli Ligu mistrů nebo byli úspěšní v zahraničí a asistoval bývalým úspěšným hráčům a pozdějším úspěšným trenérům jako jsou Petr Rada a František Straka. Taky jsem si vyzkoušel jaké to je asistovat zahraničnímu kouči Alexi Pastoorovi, pracoval jsem ve slávistické akademii jako šéftrenér sportovního centra a byl u zisku titulu se slávistickou U19. Posbíral jsem toho ve Slavii opravdu dost, potkal hodně kvalitních trenérů i lidí, se kterými se dodnes moc rád setkávám a za to jsem Slavii vděčný.

Pak jste si ale na chvíli od trénování odpočinul, že?
Po této šestiletce ve Slavii a celkem třinácti letech trenérské praxe jsem vyslyšel nabídku manažera Pavla Zíky a začal pracovat v jeho agentuře Global Sports. Ale od trénování jsem byl pryč jen chvilku. Současně s prací jsem od října loňského roku vypomáhal jako trenér v Povltavské Akademii, kde jsem poznal do fotbalu opravdu zapálené borce, jako jsou bratři Franta a Michal Fafejtovi, Lukáš Mráz a další lidé spojeni s tímto projektem.

Jak to bude nyní? Zvládnete pracovat pro Global Sports a k tomu trénovat Motorlet?
Stejně jako hráči, i já jako trenér mám svoje civilní zaměstnání a fotbal v Motorletu dělám na úrovni amatérské. To znamená, že hráči i já se z pracovních důvodů nemůžeme zúčastnit úplně všech tréninků nebo aktivit spojených s přípravou mužstva. Práce pro Global Sports musí být na prvním místě a v případných kolizích se musím rozhodnout vždy pro ni. Taková je moje dohoda s Pavlem Zíkou, kterému děkuji za to, že mi umožnil přijmout nabídku Motorletu a realizovat se nadále i ve své trenérské praxi, která mě baví. Pro svou práci v Motorletu mám taky vhodně složený realizační tým, kterému věřím lidsky i profesně, že i v době mé nepřítomnosti vše pojede dobře a ve společně nastavené rovině. Veškerá moje fotbalová činnost tak bude hlavně na úkor mého času s rodinou a synem Matoušem.

Ve funkci jste nahradil kouče Pavla Novotného, pod jehož vedením skončil tým druhý. Pokud máte vyšší cíle, měl by se chystat útok na třetí ligu. Je to tak?
Pavel Novotný určitě odvedl v Motorletu kus dobré práce a s jinonickým áčkem měl výsledky. Jestliže chci, aby se moje mise a práce v Motorletu hodnotila jako úspěšná, musím na jeho výsledky navázat a pokusit se je překonat. Nebudu tedy zastírat, že třetí liga není lákavá a že by Motorletu, ve kterém se dlouhodobě dobře pracuje v rámci Prahy i celé České republiky s mládeží, ČFL neslušela. Troufám si říct, že si ji Motorlet zaslouží.

Stihl jste si s vaším předchůdcem promluvit?
Ne, nemluvil jsem s ním.

V čem by měl být Motorlet pod vaším vedením jiný?
Věřím, že mužstvo, které tady je, bude dobře připraveno, bude hrát kvalitní fotbal, bude dávat hodně gólů a hlavně bude mít výsledky. Mám rád ofenzivní fotbal a víc výhry 4:3 než 1:0.

Jak moc se vzhledem k vašim plánům promění během léta kádr?
Věřím, že do týmu zabudujeme několik kluků, které jsme společně vytipovali. Všichni hráči musí zapadnout do party, která je v motorleťácké kabině opravdu skvělá. Jádro mužstva je kvalitní, dlouho pohromadě a potřebuje jen vhodně doplnit, trošku okysličit a zvýšit konkurenci v každé řadě.

Co už jste všechno v klubu stihl?
Rozběhl jsem přípravu, absolvoval několik tréninků, vedl pár zápasů a poznal kvalitu kádru. Všechno zatím běží tak, jak má.

Motorlet je známý dobrou prací s mladými hráči, bylo i tohle plusem při vašem rozhodování?
Určitě ano. Motorlet dlouhodobě produkuje mladé kvalitní fotbalisty pro profesionální kluby i pro svoji potřebu v uplatňování pro dospělý fotbal.

Zapojíte nějaké další mladíky z jinonických výběrů?
Ano. Většina kluků, co skončili v dorostu, se připravuje s námi.

Posily ale lákáte i z jiných klubů… Sáhnete po někom z bývalých svěřenců, které jste vedl třeba ve Slavii?
Ano. Se všemi posilami, které už přišly nebo ještě přijdou, mám osobní zkušenost. Už jsem je jednou vedl a chtěl bych s nimi na tuto dobrou spolupráci znovu navázat. Znám jejich charakter i potenciál. Oni můžou pomoci Motorletu a Motorlet jim. Jde o hráče do každé řady.

Proti minulosti se Motorlet účastní pohárové soutěže. To bylo vaše přání?
I pohárová účast byla naplánována dříve a já s ní souhlasím. Měla by to být čest pro každý klub, hrát další soutěž. A já jsem rád, že jsme se do pohárové soutěže zapojili. (Motorlet o víkendu vypadl s druholigovými Českými Budějovicemi po penaltovém rozstřelu)


Co čeká Motorlet do startu soutěže
Sobota 6.8. od 10:00: Motorlet – Benešov (hřiště Dobrovíz)
Neděle 7.8. od 17:00: Slaný – Motorlet (hřiště Slaný)
Sobota 13.8. od 17:00: Malše Roudné – Motorlet (divize A, 1. kolo)

René Machálek

Soutěže

Soutěže