Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Penalty bych si odpustil, ale dva body bereme, řekl Foferka z Motorletu

Penalty bych si odpustil, ale dva body bereme, řekl Foferka z Motorletu

Penalty bych si odpustil, ale dva body bereme, řekl Foferka z Motorletu

14. března 2018 06:00 » Zlaté dva body. Fotbalisté Motorletu na domácí půdě chtěli v jarní divizní premiéře vyhrát nad Hostouní, nakonec ale byli šťastní po výsledku 1:1 za vítězství na penalty. To týmu z Jinonic vyčaroval zkušený gólman Tomáš Foferka, když Pražané vyhráli rozstřel 4:2. „Byli jsme rádi za dva body, ale v kabině se neřvalo, to bývá jen po tříbodové výhře,“ konstatoval Foferka.

Co na vstup Motorletu do jara říkáte?
Myslím, že to byl takový klasický zápas po zimní přestávce. Navíc stál proti nám hodně těžký soupeř.

Začali jste skvěle. Lepší začátek snad ani nemohl být...
Je pravda, že jsme od šesté minuty vedli. Paradoxně jsme se prosadili po brejku. Pak byl aktivnější soupeř, měli to ve vlastních rukách, byť do nějaké velké šance jsme je nepustili. Místo toho jsme spíš měli dvě možnosti pojistit náskok my. Ale nepovedlo se to. Platilo však, že hráli hlavně oni.

A po přestávce přišel trest...
My jsme měli dvě šance, během deseti vteřin jsme nastřelili tyč snad z malého vápna. Určitě byla možnost přidat druhý gól. Jinak soupeř dobře kombinoval, ukázal sílu. Ale jejich vyrovnávací gól byl hodně smolný.

Popište ho pro ty, kdo zápas neviděli.
Jejich gólman vykopával a byl tam odražený balon, ke kterému se dostal zase soupeř. Následovala jejich akce po levé straně zakončená střelou. Ta byla chytatelná, ale přišel skluz našeho obránce. Rána změnila směr...

Takže jste neměl nárok?
Vážně ne. Už jsem byl v pohybu, nešlo s tím nic dělat.

Co vás v tu chvíli napadlo?
Asi mnohým z nás blesklo hlavou, jak jsme u nich na podzim vedli 2:0 a ani to nestačilo, abychom tam vyhráli. Myslel jsem na to, že hlavně nesmíme začít panikařit. No a v poslední sekundě pak měl soupeř tisíciprocentní šanci, to bylo šílené.

Jenže jste skvěle zasáhl a šlo se do penalt. V tu chvíli jste je asi brali, že?
No, kdybychom dostali gól a prohráli... Já jsem šel v tu chvíli do rizika, tušil jsem, jak soupeř šanci bude řešit a naštěstí mě nastřelil. Do penalt jsme šli, jak to říct správně - asi ne opaření, ale uvědomili jsme si, že jsme nemuseli mít z toho utkání ani bod.

A nakonec máte dva, co na to říkáte?
Asi je to pozitivní, zvláště když si uvědomíme, že oni hráli fakt dobře. A to ještě jejich trenér říkal, že jim pár hráčů chybělo. Myslím, že Hostouň bude na jaře silná, už takhle na hřišti působili fakt dobře.

Úspěšnější jste byli vy. Zařvali jste si v kabině, nebo jste si vzal jako hrdina zápasu slovo?
Samozřejmě, že chceme vyhrávat, hrát dobře – to platí v každém utkání. V kabině se neřvalo, to jen po výhře za tři body. Ani nikdo nemluvil. Trenér si s námi plácl. Věděli jsme, že jsme ten zápas odbojovali. Já chci klukům poděkovat a pochválit je za to. Soupeř byl opravdu silný.

Trenér na klubových stránkách mluvil o nutnosti vyhrávat doma za tři body...
Ale to my samozřejmě chceme, jenže nepovede se to vždycky ani Bayernu či Barceloně. Tak jsme to zvládli na penalty. My jsme doma vyhrávali za tři body, penalty jsme si dali doma na konci podzimu s Českým Brodem a teď.

Díky rozstřelu jste mohl vyniknout. Těšil jste se na penalty?
Upřímně? Už mě to moc nebaví. A myslím, že fanoušky taky ne. Možná, když to byla novinka, ale teď? Někdy je to na hlavu. A když není dobré počasí, tak ani lidi nejsou nadšení. Klidně bych si penalty na konci odpustil.

Ale zase máte o bod víc, ne?
Když se podívám na naše výsledky, tak nám hlavně chybí body z úvodních zápasů sezony venku. Tam se nebodovalo vůbec.

Přišli jste na důvod toho výsledkového klopýtání?
Myslím, že jsme na to doteď nepřišli. Doma se vyhrávalo a venku nám to nešlo. Přitom jsme hráli ve stejné sestavě, trénovalo se stejně.

Jak moc zápas ovlivnilo, že se hrálo na umělé trávě?
Jiná cesta, než hrát na umělce, nebyla. My jsme vlastně byli na umělce od konce podzimní části divize, na přírodní trávě jsme netrénovali ani neodkopali jeden jediný zápas. Těšíme se na trávu, ale bude to určitým způsobem nezvyk, pro hráče v poli i pro mě jako pro gólmana.

Alespoň se vám ulevilo, že už nebyla taková zima...
Ty mrazy, to bylo hrozné. Tvrdé hřiště k tomu. Ale pravidelně jsme se v přípravě střídali, někdy jsme byli na utkání i tři, takže třicet minut šlo vydržet. Když tam ale musel jít gólman po přestávce, tak jsem mu moc nezáviděl. Teď to v tomhle směru byla paráda. Ten rozdíl byl obrovský. Vždyť bylo třeba minus 14 a teď se to blíží k plus patnácti.

Teplota stoupá, stoupat by chtěl v tabulce i Motorlet. Jaké máte plány?
Co nejvýš. (usměje se) Tabulka je neúplná, jsou tam odložené zápasy, ale když se na ni podíváte, tak máme tři body na druhý flek. Chceme všechno vyhrát. Respektuji sílu všech soupeřů, ale hodně bude záležet jen a jen na nás. Nikdo určitě nechce končit na desátém místě.

Desátou pozici by asi všemi deseti brala rezerva v přeboru, že?
Jasně, že ano. I béčko se chce dostat výš, budou padat čtyři týmy, to bude hodně náročné jaro.

Cestou, jak docílit zlepšení, pro vás v divizi je vyhrávat doma. Máte tam hodně soupeřů ze špičky tabulky...
To je pravda, doma máme celý vršek. Vidíte, tak třeba to na podzim bylo tím, že jsme hráli právě u těch silných týmů a prohrávali. Kéž bychom jim to teď doma vrátili.

René Machálek

Na fotogalerii ze zápasu Motorlet - Hostouň od Pavla Jiříka staršího se podívejte ZDE

Soutěže

Soutěže