Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Na jaře to budou jatka, tuší trenér Uhelných skladů Hlavica

Na jaře to budou jatka, tuší trenér Uhelných skladů Hlavica

Na jaře to budou jatka, tuší trenér Uhelných skladů Hlavica

8. února 2018 07:00 » Po šesti podzimních kolech měli fotbalisté Uhelných skladů na kontě dva body a nevypadalo to s nimi růžově. V přeborovém poločase už jsou však na sedmém místě. Nasbírali 21 bodů, ale trenér Robert Hlavica si dobře uvědomuje, že jeho tým vyhráno nemá. Sestupovat budou čtyři týmy a bodové rozdíly v tabulce nejsou velké. „Na jaře nás čekají jatka, rozhodovat bude každý gól,“ myslí si Hlavica.

Na druhou půli sezony se tedy určitě chystáte, co to dá. Jak jste spokojený s tím, jak příprava běží?
Připravujeme se na Motorletu, kde máme k dispozici dobré podmínky a veškeré zázemí. To je už taková naše zimní tradice. Co se týče hráčů, tak někdy je to s účastí lepší a jindy horší. To ale určitě řeší i v jiných klubech. Řeknu to tak, že dvě šatny, co máme v Jinonicích k dispozici, jsme tedy zatím ještě nepotřebovali.

Takže byste si představovali větší účast na tréninku?
Uhelky tohle trápí vlastně celou dobu, co jsem v klubu. Působím tam pátým rokem. Když si dám na papír všechny hráče, tak je nás jednadvacet, což je dostatečný počet. A pak přijde trénink nebo zápas a jsem rád, když je nás jedenáct, někdy třeba i deset... Jak jsem už říkal, v přípravě řeší menší počet hráčů na tréninku i jinde.

Budete tedy chtít rozšířit kádr, nebo budete věřit, že si to hráči vezmou k srdci a začnou víc chodit?
Co se týče přípravy, tak tu teď máme tři mladé kluky – ročník 98. Máchu z Braníka a dva hráče z Motorletu. Myslím, že jsou všichni tři v chlapech půl roku. Sebevědomí mají ti kluci opravdu velké, jak to v téhle generaci často bývá. Pomalu mám dojem, že mladí to mají dneska tak, že by nejraději dostali desítku na záda, kapitánskou pásku na ruku, jako by říkali, počkejte, já vám teď ukážu, jak se to hraje. Když pak dvakrát nedostanou šanci a zůstanou na lavičce, klidně se stane, že už nepřijdou.

Počítám s tím, že je asi budete muset vrátit do reality...
Mácha už za Braník do přeboru naskakoval. Celkově ale musejí zapracovat na kondici, záleží jen na nich, jak zkouška u nás dopadne. Uvidíme, zda tu přípravu u nás přežijou...

Jak se týmu vede po herní stránce?
Leden jsme začali pomalu, aby se kluci po té pauze probrali, ale v únoru už to bude jízda. Máme tam zápasy v rytmu středa – sobota. Zatím jsme v přípravě prohráli s Hořovickem 3:5 a se Sedlčany 2:6. Měli jsme soupeře z divize. Já jsem za tyhle zápasy rád. Kluci, i když třeba nechodí tolik na tréninky, musejí proti soupeřům z vyšší soutěže hodně běhat, odmakají to. A i přes ty porážky je spokojenost na obou stranách.

Zmínil jste mladíky na zkoušce. Tím jsou změny v kádru u konce?
Na odchodu je Sainer, který jde pracovně do ciziny. Na druhou stranu se k nám vrátil Ondřej Kot. Je mu šestatřicet, byl tři a půl roku v Číně a já s ním počítám na místo stopera. Věřím, že nám pomůže.

Pojďme ještě k těm přípravným zápasům. Je pravda, že s týmy z divize hrajete docela pravidelně. Čím tyhle soupeře oslovujete, že si vyberou právě váš tým?
Když se možnost, zahrát si proti takovému soupeři, objeví, tak jsem určitě pro. To se neodmítá. A jak jsem říkal, týmy z divize jsou v kondici a naši kluci to proti nim odmakají. Nejlepší je, když po utkání takový soupeř řekne, tak v létě si to rozdáme znovu. Teď budeme hrát i s dalšími týmy z divize, třeba se Souší, zahrajeme si i s Vltavínem, bude tam i středočeský přebor. Třeba ze Souše nám naposledy z legrace říkali, když se nám na podzim nevedlo, že s A třídou hrát přípravu nechtějí... Tak jsme museli na podzim zabrat.

Je pravda, že ten rozjezd do sezony nebyl úplně optimální. Čím si ho s odstupem času vysvětlujete?
Je to fakt paradox, ale musím říct, že jsme v těch zápasech hráli lépe než v těch, kde jsme potom později udělali body. Na začátku nebyly výkony tak špatné, jak to podle výsledků mohlo vypadat, ale body jsme neměli.

Podzim jste sice nakonec zachránili, ale kdyby se podobný rozjezd konal i na jaře, to by byl při sestupovém klíči asi docela hazard...
Takový start už si nemůžeme dovolit, to se nemůže opakovat. Tabulka je neskutečně vyrovnaná a snad kromě Třeboradic a Dukly Jižní Město můžou nakonec mít problémy skoro všichni. Souhlasím s trenéry, co říkají, že stačí tři, čtyři prohry a hned máte problém. Na druhou stranu třikrát vyhrajete a hned jste nahoře. Je mi jasné, že na jaře to budou v přeboru jatka.

Řadíte se mezi trenéry, kterým se nezamlouvá, že budou padat čtyři týmy?
Když se na současný přebor podívám, tak musím říct, že má za léta, co se v něm pohybuji, největší kvalitu. A je škoda, že z něj spadnou hned čtyři mužstva, ten sestupový klíč je krutý.

Pro vás jako trenéra s prudší povahou to asi bude na jaře dvojnásobný nápor na nervy, že?
Už jsem trochu zestárl. (směje se) Je pravda, že ale občas si k tomu taky něco řeknu. Jaro bude náročné pro všechny, rozhodovat bude každá maličkost. Já jsem v tuhle chvíli rád, že jsou všichni kluci zdraví. To je hlavní. Když nám to na jaře půjde v přeboru, klidně budu teď prohrávat každý zápas. Na konkurenci nekoukám, počkám si až na soutěž. Já hlavně chci, abychom byli na jaro dobře připravení a zvládli jsme to. Je to kulatý, každý zápas začíná za stavu 0:0 a soupeř je z masa a kostí.

René Machálek, sport.cz

Soutěže

Soutěže