Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Motorletu se podzim vydařil, kouč Kmoch by přesto chtěl, aby se víc trénovalo

Motorletu se podzim vydařil, kouč Kmoch by přesto chtěl, aby se víc trénovalo

Motorletu se podzim vydařil, kouč Kmoch by přesto chtěl, aby se víc trénovalo

4. prosince 2014 07:00 » Nejlepší z divizních týmů v hlavním městě byl Motorlet. Ten figuruje v tabulce skupiny B na čtvrtém místě, když má na kontě 29 bodů. „Myslím, že jsme uhráli asi naše maximum,“ hodnotí první poločas sezony trenér Jan Kmoch. Ten má na lavičce týmu z Jinonic za sebou první půlrok. „Po poslední výhře nad Litoměřicemi, a při té vyrovnanosti soutěže, můžeme být s podzimem spokojení.“

První polovinu soutěže jste zvládli, přesto vám na startu asi lehko nebylo. Ze čtyř úvodních duelů jste vyhráli jen jediný…
Na začátku se nám nedařilo, to je pravda. Ale byly tam nějaké věci, co se nedaly ovlivnit. Třeba nehrál Ammar, který byl později v záloze hodně vidět. Poté, co jsem do klubu přišel, jsme se dali do práce. Chtěli jsme dát hře nějakou taktickou kázeň, to je vždycky hodně složité. Já jsem byl nastavený na nějaký režim a kluci zase na jiný. Máme za sebou půlroční práci, někam jsme se posunuli, ale určitě jsme ještě zdaleka neskončili.

Při jednom z úvodních rozhovorů jste říkal, že musíte tým zpomalit. Jak se vám povedlo tenhle úkol splnit?
To je složité. Něco musíte zpomalit, jinou věc zase zrychlit. Ale díky taktice jsme se zvedli a uhráli asi maximum bodů. Divize je hodně vyrovnaná, kopat umí všichni. Když se podíváte na výsledky, tak se vyhrávalo o gól, o dva, nebo se podobným rozdílem prohrálo. Ta vyrovnanost je tam velká. Ale právě díky taktickým věcem jsme řadu zápasů zvládli.

Hodně vám pomohl i nejlepší střelec týmu Novotný. Neřekl si svými zásahy o angažmá ve vyšší soutěži?
Byl hodně vidět. Někdo říkal, že hrajeme na jednoho útočníka, ale my jsme jich měli na hřišti někdy třeba pět. Jen měli určité povinnosti, které museli plnit. Pavel má velký talent, je ochotný na sobě pracovat, aby odstranil nedostatky, které třeba má. Když se dostane do šance, tak už si umí poradit, o tom žádná. Je mu dvaadvacet, má 195 centimetrů, je důrazný, soubojový. Samozřejmě jsme rádi, že takového hráče máme, ale pokud dostane nabídku, tak ať si to jde zkusit, aby poznal, jak je to ve fotbale z pohledu profesionální stránky.

Byl právě on klíčem k tomu, že Motorlet podzim zvládl podle vašich představ?
U nás to začíná od brankáře Foferky, pak je tam v záloze Ammar s Danem Huňou a na hrotu je Pavel Novotný. Tohle je základní osa týmu.

Jenže s Danielem Huňou už tolik počítat nemůžete, když se dostal v roli asistenta kouče v Příbrami do nejvyšší soutěže.
Jasně. Ale když nastoupí, tak je to hotový hráč. Když přijde, přinese vám profesionalitu, absolutní koncentraci na zápas. Bez ní zápas nevyhrajete. Někdy je v kabině až moc sranda, ale pokud chceme být úspěšní, musí tam být stoprocentní koncentrace. A Dan je zárukou, že to tak bude.

Takže s Huňou počítáte dál. A co záložník Ammar ze Sýrie? S ním v sestavě jste pravidelně bodovali, jenže půlrok v Motorletu bral jako odrazový můstek. Zůstane v Jinonicích?
Samozřejmě bych ho chtěl mít v Motorletu i dál, ale pokud dostane nějakou nabídku, tak mu bránit nemůžu. Vidět byl hodně, něco odkopáno má. Kvalita tam z jeho strany byla, uvidíme, zda o něj bude zájem.

Trénoval jste nejvyšší soutěž, stejně tak jste koučoval v zahraničí. Jaký dojem na vás udělala divize?
Myslím, že je to hodně vyrovnaná soutěž, ale zase tam nevidím tak velký rozdíl mezi ní a přeborem. Kolikrát jsme posílili naše béčko, byl jsem se na zápasy podívat, a třeba Háje nebo ČAFC hrály v přeboru hodně dobře. V těch týmech jsou zkušení fotbalisté, ti už vnímají fotbal tak, že mají svou práci, nechtějí nikam daleko dojíždět. Taky se podívejte na to, že se z Prahy nechce nikomu do divize postupovat. A když se ptáte na dojmy, tak musím říct, že na některé věci si pořád nemůžu zvyknout.

Co máte na mysli?
Pro mě byly třeba nemilým překvapením absence na tréninku. Hráči na sobě mají při tréninku pracovat, jenže když přijdou dvakrát týdně, tak se dostanou spíš do fáze ustrnutí, nikam se neposunou.

Jenže na tohle si stěžují všichni trenéři. Doba je taková, že u většiny fotbalistů vítězí povinnosti v zaměstnání.
Je mi jasné, že hrajeme amatérskou soutěž a hráče víckrát na trénink asi nedostanu. Tohle zkrátka musím překousnout, budu se s tím muset vyrovnat.

Během podzimu trápilo Motorlet i množství zraněných. Jak velký problém to byl?
Musím říct, že máme mladý tým a mám v něm zajímavé hráče. Hodně z nich ale trápily zdravotní problémy. Podle mého jsou ale i ta zranění důsledkem toho menšího tréninkového vytížení. Stalo se nám, že kvůli svalovým zraněním bylo mimo hru i deset lidí. Za sebe říkám, že musím tréninky korigovat.

Často je slyšet, že hráči už kvůli jiným starostem nestavějí fotbal tak vysoko. Je to i generační problém. Vnímáte to také tak?
Když to porovnám s dobou, kdy jsem trénoval Motorlet poprvé, tak byla u hráčů třeba jedna nebo dvě absence na tréninku za měsíc. Tehdy byli v kádru většinou zkušení fotbalisté. Teď je to jiné, z osmdesáti procent jsou tam mladí hráči. Ti ze základní sestavy na tréninky chodí, ale když to vezmu dál, tak od dvanáctého třeba do třicátého hráče už je to horší. Mnohdy nevidím ctižádost, což mě mrzí.

To je pro trenéra asi vždycky těžké překousnout, že?
Zvláště když vidíte, že se třeba vyšvihl Hák. Chtěl by na sobě pracovat, ale jeho vytížení mu dovolí jít na dva tréninky za týden. To je na přebor, horko těžko. Ze začátku jsem se zlobil, že kluci nechodí. Bylo to třeba tak, že jsem připravil trénink pro čtyřiadvacet lidí a ono jich pak přišlo třeba třináct. To je vždycky rána, na trénink se vždycky těším, baví mě to. A taková věc vše naruší. A mrzí mě to i kvůli kolegům. Kluci v Motorletu by si měli uvědomit, že mají nejlepší možný servis. Když pominu sebe, tak i moji asistenti přece prošli ligou, jsou to inteligentní lidé, kteří klukům pomáhají dostat se fotbalově výš.

Když cítíte, že někteří hráči širšího kádru třeba nedávají fotbalu maximum, provětráte kádr novými hráči?
Já budu úplně spokojený, když se uzdraví hráči, co nám kvůli zranění vypadli na delší čas. Nehrál Štěpán Hájek, Adam Hájek, nebo třeba Ondra Kundelásek. Když se posunou do kádru dva kluci z dorostu, tak to bude super.

Když jsem se ptal na divizi a váš pohled na tuhle soutěž, zaujal vás osobně v týmech soupeřů nějaký hráč?
Musím říct Potočného a Bendu z Brozan. To jsou mladí kluci, kteří podle mého mají minimálně na druhou ligu. Mají předpoklady se posunout do vyšší soutěže. Moc se mi líbili.

A jak se vám zamlouvala novinka v podobě penaltových rozstřelů?
S touhle věcí já prostě nesouhlasím, a dal bych za to padesát vykřičníků. To je přece hrůza. V první řadě by měly chtít týmy vyhrát, proto se za výhru dávají tři body. Jenže tady, když je to před koncem nerozhodně, tak si týmy hlídají remízu. Další bod pak třeba získají v rozstřelu. A mít dva body a tři body už není takový rozdíl. Jsem zvědavý, co se bude dít na jaře.

Na odvetnou část divize se také musíte řádně připravit. Co máte v plánu?
Teď už se sice nehraje, ale ještě jsme trénovali dvakrát v týdnu, pak přijde měsíční volno, aby si kluci odpočinuli. To ale neznamená, že by se neměli hýbat, dostanou individuální tréninkové plány, budu rád, když se budou hýbat, pojedou na lyže, nějak si zasportují, to je důležité. A od 12. ledna začneme, v plánu budou tréninky čtyřikrát v týdnu. Třikrát hřiště, jednou tělocvična.

A co zápasy? Nastoupí Motorlet do nějakého zimního turnaje?
Ne, ne. Budeme hrát na domácí umělce přípravné zápasy. Věřím, že se na jaro v divizi dobře připravíme.

Hodláte ještě pronásledovat vedoucí Brozany?
Pokud si Brozany udrží fazonu z podzimu, tak si myslím, že je to tým, který má kvalitou na ČFL. Mají mužstvo dobře srovnané, je tam kvalita i zkušenost. Co se týče dalších míst, tak je špička do šestého místa našlapaná. Určitě bych se nezlobil, kdybychom zůstali takhle nahoře.

René Machálek

Soutěže

Soutěže