Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Motorlet porazil outsidera, ale nejásal: chyběla týmovost i správný blázen

Motorlet porazil outsidera, ale nejásal: chyběla týmovost i správný blázen

Motorlet porazil outsidera, ale nejásal: chyběla týmovost i správný blázen

7. listopadu 2017 07:00 » Měla to kanonáda a jasné vítězství. Fotbalisté Motorletu však měli v domácím utkání divize B s Novým Borem nečekaně hodně práce. Nad posledním týmem tabulky vyhráli 3:2 a oddechli si, že mají na kontě „povinné“ tři body. „To je právě ono. Možná měli někteří hráči právě tohle v hlavě, že má soupeř jen jeden bod, je poslední a že to půjde samo,“ konstatoval kouč týmu z Jinonic Martin Poustka.

Pohled na tabulku byl jasnou pozvánkou na fotbal do Jinonic. Motorlet měl na kontě pět domácích vítězství, Nový Bor mířil do hlavního města se skórem 0:21 z venkovních zápasů, oba soupeře dělilo osmnáct bodů. Co víc si mohl Poustkův tým přát?

„Prostor, abychom vstřelili víc gólů, tam byl. Ale soupeř u nás odehrál velmi dobrý zápas. Nechci ho nějak odepisovat, ale možná při pohledu na tabulku hraje fotbal tak nějak bez tlaku, prostě bezstarostný fotbal,“ narážel Poustka na to, že Nový Bor má u dna tabulky velkou ztrátu na konkurenci po třinácti odehraných utkáních.

Už v minulé sezoně prý bylo vidět, že právě takové - na první pohled jasné - zápasy jeho svěřencům nesedí. „Proti outsiderům, kdy se čekal vyšší rozdíl ve skóre, jsme dokonce některé zápasy prohráli,“ vzpomínal kouč.

Přitom v minulém kole na hřišti Ostré se mu představení jeho týmu líbilo. A to i přes porážku na penalty. „Herní projev v tom utkání byl určitě kvalitnější, než proti Novému Boru. Čekal jsem, že na ten zápas navážeme, ale to se nestalo,“ kroutil hlavou.

Co přesně mu na sobotním představení Rajnocha a spol. vadilo? „Nebyl tam týmový přístup, hráli jsme individualisticky. Možná měli vážně hráči v hlavách, že je Nový Bor poslední. Bylo tam nějaké podcenění a nekoncentrace,“ napadlo trenéra.

Rozjezd do utkání ale nenasvědčoval tomu, že by se mělo konat nějaké trápení. „Po dvaceti minutách to mohlo být tři nebo čtyři nula,“ líčil Poustka. Jeho tým šel ale přesto do kabin se vcelku luxusním náskokem 3:1, i když všichni viděli řadu věcí, které mohly fungovat lépe. O přestávce prý proto proběhla důrazná domluva, jak by to na trávníku mělo po pauze vypadat. „Kluci se hecovali, řekli si spoustu věcí, co je třeba zlepšit a změnit,“ popsal přestávkové dění v šatně Motorletu kouč.

Realita ale dopadla úplně jinak a byla pro domácí tým hodně tvrdá. Hned po nástupu totiž hosté snížili na 2:3. „Dostali jsme gól z nešťastné penalty, kdy míč skočil na ruku našemu hráči. V tu chvíli to byl na hřišti spíš úkol pro psychologa než pro trenéra. Tým, který byl nabuzený se zlepšit, najednou dostal pohlavek. Viděl jsem na hřišti obavu, aby nedošlo ještě k něčemu horšímu,“ popisoval Poustka.

Domácí bilance Motorletu v této sezoně, kdy sbírá na vlastním hřišti jen tříbodové výhry, přitom měla i tak být neviditelnou injekcí důvěry, která tým vyburcuje k dalšímu úsilí, aby navýšil skóre. Jenže místo toho zřejmě v hlavách naskočily obavy po nepovedených zápasech ze hřišť soupeřů. „Venku to bylo z naší strany v téhle sezoně dobré jen dvakrát,“ uznal Poustka.

Jeho mladý tým se s těžkou situací nesrovnal. „I když chceme, prostě to nejde,“ krčil rameny kouč. „Ten problém přesněji nedokážu pojmenovat. Kdybych to dokázal, tak bychom jej dávno řešili. Vím jediné, je to v nás,“ dodal.

V hodnocení venkovních zápasů je Motorlet ve své divizní skupině až na čtrnáctém místě. Teď má poslední šanci vylepšit si vizitku, když pojede na hřiště Kladna, které patří mezi nejsilnější týmy skupiny B. „Proč by se to nemohlo podařit tam vyhrát, určitě to zkusíme,“ burcuje mužstvo bývalý kouč Slavie. „Jasně, nejsme v komfortní situaci. Ale tabulka je celkem vyrovnaná, jen Velvary tam odskočily.“

Sám si ovšem dobře uvědomuje, že se v Jinonicích čekalo, že po třinácti odehraných kolech bude tabulka vypadat jinak. Motorlet měl být výš než na osmém místě. „Na podzim se nám nezadařilo. A netýká se to jenom áčka v divizi, ale i rezervy,“ konstatoval Poustka. V minulé sezoně to byla jiná káva. Béčko Motorletu válcovalo Pražská teplárenská přebor a nakonec jej i vyhrálo, teď je v tabulce úplně dole. Divizní áčko se pralo do posledního kola o postup, který mu o chlup unikl. „Do béčka přišli mladí kluci a aklimatizace chce čas. Bude chvíli trvat, než budou výkony na úrovni těch z minulé sezony,“ domníval se kouč.

Své může udělat i marodka, či potíže hráčů v osobním životě. „Máme v týmu tři kluky, co teď čekají rodinu, a ne všude je to bez komplikací. Když se pak přidají všední starosti, může se to někdy projevit,“ poodhalil trochu zákulisí. Rozhodně si ale nechce dělat nějaké alibi. Ví, že problémy jsou v každém klubu.

V mnohém s trenérem souhlasil i kapitán týmu Jan Pyšek. Připustil, že Jinoničtí mají problém zvládat zápasy proti soupeřům ze spodních pater tabulky. „V tomhle směru jsme s Novým Borem udělali zlaté body. Kdyby na utkání byl nějaký člověk a nevěděl, jak na tom v tabulce oba týmy jsou, tak by si možná řekl, že poslední jsme my,“ přiznal i Pyšek, že do ideálu měl výkon daleko. „Kdybychom ale nedostali gól na 3:2 hned po přestávce, asi by to vypadalo jinak.“

Sám zdůrazňuje, že neměl v hlavě to, jaký soupeř do Jinonic v sobotu přijel. „Nedělám rozdíl, jestli hrajeme proti druhému týmu nebo poslednímu,“ dušoval se.

Kapitán pražského týmu ví, že Motorlet musí ve zbytku podzimu, kdy jede na hřiště Kladna a pak přivítá doma Český Brod, pořádně zabrat. „Kdybychom hráli stejně jako naposledy, tak bychom asi na Kladně dostali příděl a po Českém Brodu by taky byla rozlučka smutná,“ přemítal Pyšek.

Víra nechybí. Na druhou stranu připouští, že nad Kladnem v posledních sezonách nevyhrál. „Tak bych to chtěl změnit, i výhra za dva body by byla super,“ zamyslel se. „A s Brodem budeme chtít udržet domácí neporazitelnost,“ plánoval, jak by měla poslední dvě kola z pohledu Motorletu vypadat.

K tomu, aby vše klaplo podle jeho představ, by mohl Motorletu pomoci i jeden nečekaný trumf. S týmem by se měl začít připravovat Jiří Ptáček, který se vrací ze studijního pobytu v Portugalsku. „Možná právě takový správný fotbalový blázen nám chybí,“ svěřil se Pyšek.

Z návratu svého známého má velkou radost. Zatím ví, že by rád Ptáček začal v lednu s přípravou, ale třeba ho v Jinonicích přemluví už na podzimní finiš. „Je to vítězný typ. Co na srdci, to na jazyku. Možná právě tohle nám chybí, abychom se dokázali seřvat a srovnali se,“ líčil kapitán Motorletu.

René Machálek, sport.cz

Na fotogalerii ze zápasu Motorlet - Nový Bor od Jiřího Ipsera se podívejte ZDE

Soutěže

Soutěže