Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Motorlet oslaví stoleté výročí v sobotu 16. června

Motorlet oslaví stoleté výročí v sobotu 16. června

Motorlet oslaví stoleté výročí v sobotu 16. června

24. května 2012 17:30 » Bude to důstojné a odpovídající stoletému jubileu! Velkolepé oslavy výročí založení klubu s bohatým programem chystá FK Motorlet Praha. Uskuteční se v sobotu 16. června, kdy se lze těšit v Jinonicích na celodenní atraktivní program. Vzhledem k četnosti zápasů a dalších akcí bude probíhat na obou hřištích, jak na hlavním travnatém, tak i na umělce. Vše potom zakončí večerní ohňostroj.

Vydejme se proto alespoň ve zkratce na dosavadní stoletou pouť klubu v čase. Psalo se datum 14. září roku 1912, kdy byl v Jinonicích-Butovicích založen první kroužek kopané. O rok později vznikl klub s názvem SK Butovice, později přejmenovaný na SK Praha XVII. Po roce 1948 nesl oddíl název Sokol Šverma Jinonice. Až v roce 1952, tedy před šedesáti lety, došlo ke změně názvu na Spartak Motorlet.

V pozdějším období pak tým bojoval s úspěchem o postup do II. ligy. Na přelomu 50. a 60. let zde vyrůstali nebo hráli fotbalisté velmi zvučných jmen, jako např. Zdeněk Zikán či Ota Hemele. V sezoně 1961/62 skončil Motorlet ve II. lize čtvrtý, o rok později si už vybojoval historickou účast v nejvyšší soutěži. V rozhodujícím utkání o postup zdolal na stadionu Slavie před 12 tisíci diváky Kovo Děčín 3:1!

Euforie jinonických příznivců však trvala jen jeden rok. I když mužstvo prohrávalo s předními celky jen těsně, na udržení to nestačilo. První ligu hrál tehdy za Motorlet mj. i jeho pozdější trenér a nynější vedoucí mužstva František Reichl, jenž loni na podzim oslavil 70. narozeniny.

Hned po sestupu Jinonických z I. ligy přišla reorganizace soutěží a další pád Motorletu. Do II. ligy se pak v čele s kanonýrem Františkem Adamíčkem vrátil ještě na sezonu 1983/84. Následují roky odehrál ve třetí nejvyšší soutěži a poté i v divizi. V ročníku 2002/03 spadli Jinoničtí dokonce až do pražského přeboru, hned se ale vrátili a postupně obsadili v divizi 10., 4., 7., 13. a 2. místo. To jim předloni v červnu stačilo na postup do ČFL, protože ji dobrovolně opustila Sparta Krč.

Do třetí nejvyšší soutěže se tak Motorlet vrátil po 18 letech a pod vedením trenéra Luďka Kokošky. V zimě ho vystřídal Jiří Hruška, na jaře však byl odvolán a na jeho post byl dosazen kouč mládeže Pavel Novotný. Trenérské rošády nepomohly, Motorlet hned spadl zpět do divize.

K mužstvu se pak vrátil po šesti letech trenér Salem Hebousse a Motorlet pod jeho vedením skončil v divizní skupině A pátý – přesně tak, jak si předsevzal. V aktuální sezoně útočí na konečné třetí místo divizní skupiny B, jež by mohlo za jistých okolností znamenat postup do ČFL.

Poslední zápas sezony odehraje divizní A-tým Motorletu v pátek 15. června v Blšanech doslova v předvečer velkého dne v Jinonicích. Ten začne v půl jedenácté dopoledne a během dne se uskuteční devět fotbalových zápasů.

Nedlouho po čtvrté hodině odpolední dojde k ocenění významných osobností Motorletu. To bude jedna ze stěžejních událostí dne, možná ta vůbec nejpodstatnější. „Mezi oceněnými bude posledních několik hráčů, kteří pro Motorlet vybojovali účast v první lize: Mošnička, Kác, Rozehnal, Kařízek, Škrabánek a Reichl. Dalšími budou ti, kteří zde odehráli velkou část své kariéry, nebo se proslavili jinde, jako například Vilém Mandlík. Dále pak funkcionáři: oba Rysové, Diviš, Sobolák, Pavlovský či trenér Josef Forejt,“ prozradil člen prvoligového týmu Motorletu ze sezony 1963/64 a současný vedoucí mužstva František Reichl.

V pět hodin odpoledne dojde k poslednímu utkání Motorlet – Arabela. To bude tým, v němž budou figurovat třeba David Suchařípa, Pavel Trávníček, Luděk Sobota, Václav Vydra, Tomáš Vlasák, Pavel Poulíček, Jaromír Látal, Jiří Krytinář a další známé postavy či osobnosti.

Kromě toho bude v areálu Motorletu probíhat po celý den bohatý program: zápas amerického fotbalu, ukázky výcviku koně, zadržení pachatele trestné činnosti v podání Městské policie Praha 5, nebo také sportovní modelářství či ukázka vodní záchranné služby. Těšit se lze na bohatou věcnou tombolu jak pro dospělé, tak i pro děti. Ty budou mít k dispozici skákací hrady, klouzačky, prolézačky. V provozu budou stánky s občerstvením včetně cukrové vaty, zmrzlinou, grilovaným masem a neodmyslitelnými klobásami.


Oslavy stoletého výročí Motorletu (sobota 16. června 2012)
Program na hlavním hřišti
10.30 oficiální zahájení
10.45 U 13 – Zličín, U 13 – Stodůlky
11.45 U 12 – Střešovice, U 12 – Řeporyje
12.45 U 8 – Roztoky
13.45 U 7 – Slavia U 6
14.45 Utkání starých gard Motorlet – Radotín
15.30 U 9 – Sparta dívky
16.15 ocenění významných osobností Motorletu
16.45 představení týmů Arabela a Motorlet
17.00 utkání Motorlet – Arabela
21.30 ohňostroj

Program na horním hřišti s umělým trávníkem
15.00 až 16.30 vystoupení kapely B.lues
18.30 až 20.00 k poslechu a tanci hraje Mazec

 

Denis Postler

Soutěže

Soutěže