Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Dolní Chabry jsou v maléru. Kupí chyby, ale pořád věří v záchranu

Dolní Chabry jsou v maléru. Kupí chyby, ale pořád věří v záchranu

Dolní Chabry jsou v maléru. Kupí chyby, ale pořád věří v záchranu

16. května 2018 06:00 » Sedm porážek v řadě. Ta poslední v poměru 0:4 dokonce s Ďáblicemi, které jsou u dna přeborové tabulky, poslala Dolní Chabry na třináctou, tedy sestupovou, pozici. „Měli jsme to po podzimu dobře rozjeté, ale teď? Čekal bych, že budeme jezdit po zadku a místo toho to byl z naší strany balet. Ale uděláme všechno, abychom přebor zachránili,“ slíbil trenér dolnochaberského týmu Zdeněk Peclinovský. Jeho mužstvo na jaře uhrálo pouze 9 bodů...

Po podzimu to vypadalo slibně, přesto jste byl opatrný. Tušil jste, že může přijít komplikace?
Asi jsme si v určitém směru na jaře vzali vzor z Plzně. Byli jsme na tom po podzimu dost dobře, ale příprava se nepovedla. Na úvod jara jsme ještě v nějaké euforii vyhráli nad Braníkem. Jenže postupem času se projevilo, že hráči nechodili trénovat. Když se pak k tomu přidala zranění a odešlo od nás i štěstí, je situace taková, jaká je.

Zdá se, že vám jako nováčkovi dochází dech. Proč se přestalo dařit?
Začali jsme dělat hrubé chyby vzadu – v obraně. Ani brankářovi se nevedlo. Další věcí je, že u nás je to otázka, zda chodí Jarda Černý s Erichem Brabcem plus útočník Zeman. Ale u něj se projevilo, že nechodil tolik trénovat a navíc ho soupeři přečetli. Začali ho zdvojovat a pak je logicky těžší prosadit se. A pak jsou tam zranění. Kovář nehraje od začátku jara, vypadl nám Linek a natržený sval má Jarda Černý. Erich Brabec má trenérské povinnosti ve Spartě.

Z klidného středu tabulky jste se propadli na sestupovou příčku. Po výhře v Újezdu 25. března to na podobný sešup nevypadalo...
My jsme v každém utkání měli jako první šanci, jenže jsme jí nedali a pak se to utkání zlomilo na druhou stranu. Prohráli jsme zápasy s posledními týmy tabulky. S ČAFC jsme dostali nevídaný gól, v dalším utkání brankář podběhne centr. Jsme nováčkem a kluci se prostě s tím, jak rostl počet porážek, rozklepali. Nedaří se nám, klesá sebevědomí, nedáváme góly. A gólman? Ten chytí tři tutovky, které by měly skončit normálně gólem. A pak udělá děsnou chybu, je to o psychice.

Z mého pohledu je zásadní problém koncovka. Za sedm zápasů daly Chabry jednu branku, to je docela síla. Co se stalo?
Prvních pět jarních kol jsme ještě hráli docela dobře, ale postupem času, jak byla špatná docházka na tréninky, tak nám docházely síly, kondice nebyla nejlepší. No a ve výsledku jsme v sedmi zápasech teď na jaře neskórovali. Když klukům chybí síly, tak mají obavy hru otevřít a útočit. Tak se soustředíme na bránění, jenže uděláme velké chyby a soupeř je potrestá.

Bez gólů ale na záchranu nedosáhnete, co budete dělat?
Natrénovat se pět kol před koncem sezony nic moc nedá. Problém je třeba v tom, že sestavu dávám dohromady až před zápasem. Dva dny předem pořádně nevím, kdo na utkání přijde.

Vrcholem byl asi debakl 0:4 s téměř jistě sestupujícími Ďáblicemi. To je asi pořádný průšvih, že?
To byla přesně ukázka toho, v jakém jsme teď rozpoložení. Oni k nám přijeli v situaci, že jim o nic nejde. A přitom nám mohli dát osm gólů. My jsme v tom utkání měli jednu šanci a pak jsme byli trapní. Ďáblice jsou tutový sestupující a dají nám čtyři góly. Čekal bych, že naši kluci budou jezdit po zadku, ale z naší strany to byl balet. Je mi 65 let, ale tohle, co jsme předvedli, jsem snad ještě nikdy neviděl. Z naší strany tam nebylo nic. Taky je pravda, že jsme brzy dostali gól, to samozřejmě psychice nepřidalo.

To ale nevypadá zrovna optimisticky, když u hráčů nevidíte elán a touhu porvat se o výsledek...
Taky jim teď byl po utkání k tomu něco říct Vláďa Šmicer. On to jako šéf klubu musel udělat. Co se týče mě, tak já než po utkání dojdu z lavičky do šatny, tak už bez ohledu na výsledek mají třeba tři kluci v ruce mobil a hledají, jak dopadla liga a zda jim vyšel tiket. Fakt jsem z některých hráčů, které jsme udělali jako posily, zklamaný.

Takže o zlepšení tréninkové morálky asi nemůže být řeč, že?
Jeden trénink jsem třeba zrušil, protože na něj přišli tři... Pořád mi chodí omluvenky – kvůli práci, kvůli škole. Když slyším, že někde trénují ve čtrnácti, šestnácti lidech. V tomhle je u nás zakopaný pes. Když jsem byl v Chabrech před lety, přišlo mi, že jsou do toho kluci zapálení. Teď mi přijde, že tolik nechtějí.

Jakou tedy dáváte šanci tomu, že se Chabry zachrání?
My uděláme všechno, abychom se udrželi. Budou i pohovory s hráči. Moc nám ublížilo, že jsme prohráli s třemi týmy, co jsou v tabulce za námi. Ale rozdíly nejsou velké, stačí jedna výhra a jsme ve hře.

Mluvil jste o tom, že klíčovými postavami týmu jsou exligisté Černý a Brabec. Je šance, že ještě zasáhnou do hry?
U Ericha je šance. Teď byl s dorostem Sparty někde na Moravě, ale v některém z dalších utkání by se u nás měl objevit. Měl by být k dispozici.

Čeká vás ještě pět kol. Máte v hlavě, kolik bodů bude třeba na záchranu?
Říkal jsem si, že pětatřicet bodů by mohlo stačit. Takže nám vlastně k tomu chybí dvě výhry. Jen si říkám, kde je vzít... Po podzimu jsme to měli krásně rozjeté. Měli jsme 9 bodů na záchranu.

Když jste zmínil šéfa klubu Šmicra, ten by problémy v koncovce nemohl vyřešit?
On kvůli kolenu nemůže hrát, s fotbalem na téhle úrovni skončil. Navíc, když naše kluky nezvednou Erich Brabec s Jardou Černým... Z lavičky vidím, že se snaží dalším hráčům poradit - a oni jsou naštvaní... To je smutné.

Takže role Vladimíra Šmicra je podobná té, co měl v závěru první hokejové ligy na Kladně Jaromír Jágr?
Přesně tak. Na hřiště Vláďu nepustí zdravotní stav. Tak přišel do šatny mezi kluky a řekl jim, že ho zklamali. Ale taky jim vléval optimismus do žil, že není nic ztracené. Bodové rozdíly jsou malé a stačí jednou vyhrát a hned to bude vypadat jinak.

Najde tým sílu zvednout se po té facce od Ďáblic?
Jestli nám nakonec tahle facka pomůže k záchraně, tak budu rád, že jsme jí dostali včas. My víme, že se v přeboru dá hrát s každým. Věřím, že kdybychom se zachránili, tak by další rok byl z naší strany lepší.

Polepší se Chabry už v dalším kole na hřišti Přední Kopaniny?
Je to kvalitní soupeř, který sáhl k obměně kádru. V minulosti hrál i divizi. Je to tým, který je hodně technický, hrají dobrý fotbal. Ale jak jsem říkal, v přeboru se dá hrát s každým a já věřím, že to z naší strany bude lepší.

René Machálek

Soutěže

Soutěže