Facebook YouTube
PFS »  Zpravodajství »  Divizní derby ovládl Motorlet, Horní Měcholupy nevyhrály už pětkrát v řadě

Divizní derby ovládl Motorlet, Horní Měcholupy nevyhrály už pětkrát v řadě

Divizní derby ovládl Motorlet, Horní Měcholupy nevyhrály už pětkrát v řadě

21. října 2014 11:25 » Divizní Motorlet už je na bedně, tým z Jinonic vyhrál sedmý zápas v řadě (jednou na penalty) a v tabulce skupiny B mu patří třetí místo. Naposledy si doma mužstvo vedené koučem Janem Kmochem poradilo v derby s Horními Měcholupy, vyhrálo 3:1 a veze se na vítězné vlně. To Měcholupy po skvělém startu a šesti výhrách (jedné na penalty) už popáté padly (jednou na penalty). „Vyhrát derby jsme si ale zasloužili,“ upozorňuje obránce Motorletu Tomáš Podvín.

Výhra v derby vždycky potěší, zvláště když Horní Měcholupy měly dobrý start do sezony. Vnímali jste to tak?
Oni ze začátku vyhrávali a nám to tolik nešlo. Ale tady jsme odehráli dobrý zápas, a kdyby to bylo v poločase 5:0, tak se asi nikdo nemohl divit. Bylo neuvěřitelné, co jsme nedali. Asi jsme urazili fotbalového Boha a soupeř po přestávce vyrovnal. Jenže pak jsme zase zabrali a nakonec vyhráli 3:1. Myslím, že zaslouženě.

Cítili jste v utkání větší motivaci, protože šlo o derby?
My jsme si spíš uvědomovali, že jsme doma stoprocentní, všechno vyhráváme, tak jsme chtěli, aby naše pevnost zase nepadla. Když se podíváte na výsledky z minulé sezony, tak tam se nám stávalo, že jsme dobrým týmům body brali a s těmi horšími nám to někdy nevyšlo, teď už máme sérii sedmi zápasů bez prohry, snažíme se těch výkyvů vyvarovat.

Ale start do sezony nebyl optimální. Proč?
Ono to nebylo tolik o výkonech, jako o výsledcích. Jasně, že jsme udělali nějaké chyby, i já mám něco na triku, ale jinak to herně tak zlé nebylo. Když si vzpomenu na zápas s Libiší, tak mě straší ještě teď. Prohráli jsme 1:2, ale herně to vypadalo jinak. Kdybychom tam získali bod, tak bych řekl, že by to pro nás byla ztráta, a my jsme tam prohráli.

Když se udělala chyba v defenzivě, tak určitě trpěl zkušený gólman Foferka. Dával vám pocítit, že mu vzadu zrovna nepomáháte?
Samozřejmě, že ty porážky nebyly o brankáři. On je naše velká opora. Ale po zápasech do nás nerejpal, každý z nás bývá naštvaný na sebe, když udělá chybu a dostaneme z ní gól. Všichni jsme dobře věděli, co mělo být lepší.

A najednou se všechno změnilo a přišlo sedm vyhraných zápasů, byť jeden po penaltovém rozstřelu. Co stojí za tou proměnou?
Až to vypadá, že někdo mávnul kouzelným proutkem. (směje se) Začali jsme se zlepšovat, třikrát jsme vzadu udrželi čisté konto, sehráli jsme se. Byl tam nový systém hry, tři roky jsme byli zvyklí hrát v rozestavení 4-4-2 a teď jsme hráli 4-5-1. To není výmluva ani nějaké alibi. My v obraně jsme byli pořád čtyři, ale jiné to bylo pro kluky v záloze.

Také je asi vidět, když jdou na hřiště zkušení Daniel Huňa a zahraniční posila Amar, že?
Je to jistota, když jsou tam oba. Dan je ale teď trenérem v Příbrami, takže se nám hodí, když hrají ligu v pátek, jako se stalo teď před derby s Měcholupy. Jinak má u něj samozřejmě přednost první liga v Příbrami.

A co Amar? Od chvíle, co nakoukl do sestavy, jste neprohráli…
Jednoznačně nám pomohl. Je to zkušený hráč, co má něco odkopáno. Pokryje si balon, zpracuje ho. Když jsou vedle sebe s Huňou, je to vidět. Vyhoví si a střílejí nebo přihrávají na hezké góly.

Co jsem slyšel, tak vaše posila ze Sýrie má českou manželku, ale česky ani anglicky tolik ještě nevládne. Jak to jde s komunikací?
Základní věci pochytil velmi rychle, stejně jako jména nebo spíš přezdívky kluků. Rozumí těm fotbalovým věcem, jako jsou záda, sám. Ale pozor, on se učí rychle. Občas na mě vybalí větu, že jsem docela překvapený.

Každopádně to vypadá, že se Motorlet poměrně slušně rozjel. Divize je ale všeobecně hodně vyrovnaná soutěž. Jak dlouho se dá ta vítězná série udržet?
Samozřejmě máme v plánu to vydržet co nejdéle, nejradši třeba do konce podzimu. Ale nebudu tady říkat nějaká klišé. My nechceme machrovat, víme, jak je divize vyrovnaná. Vážíme si toho, kam jsme se dostali a jak se nám daří. Budeme rádi, když to tak bude co nejdéle.


Derby očima trenéra Motorletu Jana Kmocha

„Na zápas s Horními Měcholupy jsme se pečlivě připravovali, protože mají hodně dobré mladé mužstvo. Mladí kluci jsou hladoví po tom, aby se ukázali. Ale my jsme do utkání dobře vstoupili, první půli jsme odehráli dobře. Vedli jsme ale jen 1:0, i když jsme měli čtyři nebo pět stoprocentních šancí, třikrát jsme nastřelili břevno. Takže soupeř žil. A po přestávce Měcholupy zabraly, hrály dobře a vyrovnaly. To nás ještě podržel jedním fantastickým zákrokem Foferka. Pak jsme prostřídali sestavu a z naší strany tam byla touha derby rozhodnout. Nakonec jsme vyhráli 3:1, střelecky se prosadil Pavel Novotný. Byl to klíčový hráč a dá se říct, že to byl jeho zápas. Daří se mu, uklidnil své emoce. Často vybíjel síly jiným směrem. O všem jsem s ním hovořil a on si nechá poradit, maká. Za výkon si zaslouží pochvalu celé mužstvo. Tým poctivě pracuje v tréninku, nejde si jen zakopat. Dodržuje se taktika, je vidět zápal a soutěživost. Máme teď sérii sedmi zápasů bez prohry, pro kluky je to odměna za práci. Žádný zápas jsme nevyhráli lehce. Někdy jsme měli štěstí, někdy jsme šli výhře hodně naproti. Samozřejmě je vidět, když vedle sebe nastoupí Amar a Huňa, přijde zkušenost mezi mládí. Co se týče Amara, první čtyři zápasy nehrál a od chvíle, co nastupuje, jsme neprohráli. Dokáže podržet míč, fotbal cítí výš, má fantastický cit pro přihrávku. Přitom to pro něj není jednoduché, samozřejmě vnímá, co se děje u něj v Sýrii. Má ale českou manželku, aklimatizuje se tady. Zvyká si na jiný fotbal, je zkušený, jeho kvalita je vidět.“

René Machálek

Fotogalerii ze zápasu Motorlet - Horní Měcholupy od Pavla Jiříka st. najdete ve Zpravodajství, sekce Fotogalerie!

Soutěže

Soutěže